support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo Mercedes-Benz S 65 AMG – „Demonštrácia sily“ logo

Mercedes-Benz S 65 AMG – „Demonštrácia sily“

02.Feb.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Mercedes-Benz triedy S je mnohými považovaný za symbol segmentu luxusných limuzín. Kombináciou prvotriedneho cestovného komfortu a trvalo dostupnej výkonovej rezervy, pod nevtieravo elegantným kabátom, si získal úctu priaznivcov aj konkurencie. Maximalistický prístup, aký sa v prípade iných automobilov považuje za zbytočný prepych, je pre triedu „S“ samozrejmosťou. A nie je to len vrcholným postavením v rámci modelovej ponuky výrobcu. „Esko“ je akýmsi duchovným predstaviteľom nemeckej značky, pre ktorú bola produkcia pohodlných limuzín dlhé roky charakteristická. Jeho „poslanie“ jednoducho nepripúšťa kompromisy, rovnako ako bedlivá konkurencia, či náročná cieľová klientela.

Mercedes-Benz S 65 AMG
Vývoj vrcholného prevedenia prestížnej triedy S bol pre konštruktérov spoločnosti Mercedes-AMG, tradičného producenta špičkových modelov značky Mercedes, určite veľkou výzvou. Prijali ju však viac než zodpovedne, výsledkom ich úsilia je totiž „najsilnejší sériový automobil sveta“.

Mercedes-Benz S 65 AMG sa verejnosti premiérovo predstavil na severoamerickom autosalóne NAIAS 2006 v Detroite (8. – 22. januára 2006). Mekka amerického automobilového priemyslu tak bola svedkom demonštrácie sily nemeckého výrobcu, pre ktorého je práve americký trh z odbytového hľadiska najdôležitejší.

Demonštrácia sily“ - ako inak možno nazvať spôsobilosť sériovo produkovať automobil, ktorého dynamický potenciál uvedie do rozpakov nejedného renomovaného výrobcu športových vozidiel a ktorý súčasne prezentuje najvyššie ambície v oblasti cestovného komfortu. Vysoký kredit modelov s prívlastkom AMG je okrem iného založený na špičkovej technickej úrovni aplikovaných pohonných jednotiek.


Každý vidlicový dvanásťválec S 65 je, vďaka manufaktúrnemu charakteru výroby motorov AMG, ručne montovaným skvostom a v súlade s filozofiou „One man - one engine“ je vždy dielom konkrétneho technika, čo dokumentuje aj podpis na zmontovanom agregáte.

Motorári AMG zúročili v prospech pohonu S 65 dlhoročné skúsenosti z pôsobenia vo vrcholových motoristických súťažiach. Precízne vyvážený kľukový hriadeľ je vyrobený z ultra pevných materiálov, kované piesty sú extrémne odolné voči teplote a tlaku. Každý spaľovací piest je okrem toho chladený samostatnou olejovou dýzou. Teplotu oleja udržuje na prevádzkových hodnotách výkonný olejový chladič, ktorý je dimenzovaný aj pre extrémne podmienky. Chladič stlačeného vzduchu je v porovnaní s modelom S 600 o 70% väčší, zväčšené boli tiež telesá a turbíny oboch turbodúchadiel, ktoré generujú plniaci tlak až 1,5 Baru. Prepracovaný palivový systém pracuje s variabilným prevádzkovým tlakom v rozsahu 3,6 až 5,0 Barov.

Luxus, dynamika a sila s označením “AMG S 65” vyzerá takto:Motor V12 Biturbo má zdvihový objem 5980 cm3 a maximálny výkon 450 kW (612 k) dosahuje v rozmedzí otáčok 4750 – 5100/min-1. Dych vyrážajúci maximálny krútiaci moment 1000 Nm!!! je k dispozícii v rozsahu 2000 až 4000 otáčok za minútu. Výnimočná však nie je len maximálna hodnota krútiaceho momentu, ale aj jeho lineárny priebeh s dramatickým nástupom od veľmi nízkych otáčok. Už na hranici 1000 otáčok za minútu zaťažuje kľukový hriadeľ neuveriteľných 570Nm, pri 1500/min-1 agregát produkuje 750 Nm.

V záujme spoľahlivej a bezpečnej distribúcie extrémneho krútiaceho momentu na poháňané kolesá vyvinuli konštruktéri nové spojkové kotúče s povrchom z vysokokvalitného kovu, kompletne prepracovaný je tiež hnací hriadeľ. Päťstupňová automatická prevodovka AMG SPEEDSHIFT umožňuje aj priame radenie prostredníctvom „pádiel“ pod volantom, v štýle F1. Ovládač základných režimov jazdy „P“, „N“, „R“ a „D“ je z tradičnej pozície na centrálnej konzole premiestnený k volantu, vo forme páčky na stĺpiku riadenia. Pôvodné miesto je teraz vyhradené pre tlačidlá programovej voľby charakteristiky prevodovky a pruženia „Sport“, „Comfort“ a „Manual“.

Mercedes-Benz S 65 AMG
Dynamický potenciál S 65 AMG si vyžiadal nekompromisný prístup v konštrukcii brzdového systému. Inovatívne dvojité klzné brzdové strmene na prednej náprave spájajú výhody plávajúcej konštrukcie – nižšie tepelné zaťaženie brzdovej kvapaliny a kultivovanejší prejav, s výkonom robustných pevných strmeňov.

Kompozitné brzdové kotúče na všetkých štyroch kolesách majú priemer 390, resp. 365 mm a ich ventilovaná konštrukcia sa nádherne vyníma pod päťlúčovými 19-palcovými zliatinovými diskami AMG. Optimálny kontakt s vozovkou podľa výrobcu sprostredkujú pneumatiky rozmeru 255/40 ZR 19 vpredu a 275/40 ZR 19 na zadnej náprave.

Aerodynamické úpravy karosérie, či štvorica masívnych koncoviek výfukov vizuálne spoľahlivo identifikujú špičkovú verziu triedy S, individuálny charakter automobilu je však zrejmý aj v priestore interiéru. Po otvorení dverí sa na centrálnom prístrojovom paneli zobrazí rozmerné logo „AMG“, ktoré tak na moment prekryje rýchlomer s rozsahom do 360 km/h.


„Športovcov“ poteší teplomer motorového oleja, či voltmeter akumulátora, skutočnou lahôdkou je však novinka v podobe časomiery, ktorú v AMG označujú ako RACETIMER. Ako už z názvu vyplýva, zariadenie vyhodnocuje časy na pretekovom okruhu, pričom zaznamenáva napríklad čas najrýchlejšie prejdeného kola, priemernú, resp. najvyššiu dosiahnutú rýchlosť, alebo dĺžku zostávajúceho úseku trate. Racetimer sa dá plnohodnotne ovládať aj prostredníctvom tlačidiel na ergonomicky tvarovanom športovom volante.

Informácie o tak výnimočnom automobile, akým Mercedes-benz S 65 AMG bezpochyby je, by neboli úplné bez uvedenia dynamických parametrov:
  • Zrýchlenie 0-100 km/h 4,4 sek.
  • Zrýchlenie 0-200 km/h 13,3 sek.
  • Maximálny rýchlosť 250 km/h (elektronicky limitovaná)
Táto “nemecká medvedica” je tak extravagantná, že sme si preto dovolili pripraviť k tomuto článku aj nejaký ten wallpaper, teda pozadie pre váš monitor. Dúfame, že bude skrášľovať vašu pracovnú plochu na počítači. Ak si neviete rady ako vložiť resp. inštalovať takéto pozadie na vašu obrazovku monitora, tak nás prosím kontaktujte, radi vám pomôžeme. Pozadie sme pre vás pripravili v troch rozlíšeniach.

Wallpaper s námetom “Mercedes-Benz S 65 AMG”:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Zopár ďalších AMG krások nájdete v tejto galérii:Produktový katalóg MERCEDES AMG 2005 (PDF):

preview
download
[ 28 MB ]


Čo poviete na túto „sériovku“ od AMG ? Hlasujte, nech vieme aj vašu mienku:


Viac informácií k úprave auta ako aj o výrobcovi sa dozviete na stránkach:

Mercedes AMG


Dodatočné informácie k tomuto autu ako aj ostatným kráskam z dielní AMG vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Marek Szabados
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Wallpaper: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Peter Kuttner

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 15588x    hodnotenie: 21/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt