support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo mercedes Mercedes-Benz SLR McLaren Roadster 722 S logo mercedes

Mercedes-Benz SLR McLaren Roadster 722 S

04.Dec.2008
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber


Elitný model SLR McLaren už piaty rok korunuje modelové portfólio značky Mercedes-Benz ako exotický klenot a napriek tomu, že trón si bezpochyby zaslúži už len vďaka svojmu bezkonkurenčnému výkonovému potenciálu, dá sa povedať, že dôvodom jeho vrcholného postavenia nie sú iba svaly. SLR-ko totiž spája bohatú športovú históriu tradičného nemeckého automobilového producenta s pokrokovou technológiou uplatňovanou v prostredí súčasného vrcholového motoristického športu takým spôsobom, ku ktorému sa ťažko hľadá ekvivalent aj u mnohých konkurenčných automobiliek. V čase svojho uvedenia bolo kupé SLR McLaren doslova priekopníkom z hľadiska praktickej aplikácie pretekárskych technológií do podmienok každodennej premávky.

Mercedes-Benz SLR McLaren Roadster 722 S

V jeho konštrukcii sa napríklad v širokom rozsahu uplatnili karbónové vlákna, ktoré sa v motoristickom športe (a špeciálne v F1) už dlhodobo presadzujú vďaka mimoriadnej pevnosti a nízkej hmotnosti. S ohľadom na vyslovene exkluzívny charakter projektu SLR a pri tak vysokej koncentrácii pretekárskych génov, akými sa tento „Super Mercedes“ prezentoval, len málokto čakal, že by vznikol priestor na jeho extrémnejšiu podobu. A predsa vznikol. V polovici roka 2006 Mercedes-Benz predstavil špeciálnu edíciu modelu SLR McLaren pod označením „722“, ktorou si symbolicky pripomenul historické víťazstvo na legendárnom vytrvalostnom závode Mille Miglia v roku 1955.

Fenomenálny Stirling Moss vtedy vybojoval víťazstvo pre nemeckú značku vo vozidle Mercedes-Benz 300 SLR so štartovým číslom 722, vyplývajúcim z času odštartovania o 7,22 hod. Novodobé kupé SLR McLaren 722 bolo kompletne vyvinuté v anglickom Wokingu, v sídle športového tímu Formuly 1 McLaren. Automobil s takmer pretekárskym šasi, špeciálne odladeným pružením a zníženou svetlou výškou podvozka mal aj vyšší výkon motora, čo mu umožnilo zrážať desatinky z už tak šokujúcich časov, dosahovaných v dynamických disciplínach pôvodným modelom SLR. A aby toho nebolo dosť, exkluzívneho spracovania v duchu limitovanej edície 722 sa dočkal aj najmladší člen rodiny SLR - imidžový Roadster.

Mercedes-Benz SLR McLaren Roadster 722 S

V roku 2007 uvedený Roadster SLR napriek otvorenej konštrukcii karosérie neostáva svojmu superšportovému renomé nič dlžný. Výrobca preň totiž vyvinul úplne nový krycí strešný materiál, ktorý popri schopnosti odolávať nástrahám akéhokoľvek počasia, je aj mimoriadne flexibilný a aerodynamicky stabilný. Otvorený model tak umožňuje využívať silu vysokovýkonného agregátu bez akýchkoľvek kompromisov, čo potvrdzujú aj dosahované dynamické parametre, ktoré sú s verziou kupé prakticky zhodné. Bezpečnostný deficit otvorenej karosérie kompenzujú oceľové výstuhy v čelnom ráme a dvojica pevných ochranných oblúkov, umiestnená tesne za hlavami cestujúcich. V prípade verzie SLR Roadster sa v oveľa väčšom rozsahu uplatnila aj extrémna pevnosť karbónovej štruktúry, konkrétne pri konštrukcii monokokového šasi, ktoré je tak aj napriek chýbajúcemu pevnému strešnému skeletu extrémne odolné voči torzným silám a vďaka mimoriadnym absorpčným schopnostiam aj príkladne bezpečné.

Mercedes-Benz SLR McLaren Roadster 722 S

Výnimočnosť prevedenia typu roadster je pochopiteľne založená predovšetkým na riešení odnímateľnej strechy. Poloautomatický systém, použitý v modeli SLR Roadster, vyžaduje len jednoduché manuálne uvoľnenie strechy z rámu čelného skla a o ostatné sa už postará elektro-hydraulický mechanizmus, pričom na kompletnú transformáciu z otvoreného variantu na uzavretý potrebuje len približne desať sekúnd. Sofistikovaný mechanizmus je schopný celú konštrukciu strechy poskladať a elegantne ukryť pod krycími panelmi tak, aby línie auta neboli nijako negatívne ovplyvnené. Podľa výrobcu je aeroakustický komfort otvorenej karosérie SLR optimalizovaný do tej miery, že počas jazdy s odkrytým nebom nad hlavami je ešte aj pri rýchlostiach okolo 200 km/h hovorová komunikácia medzi vodičom a spolujazdcom úplne bezproblémová.

Unikátny charakter limitovanej edície SLR Roadster 722 S je založený v prvom rade na schopnostiach jej nekompromisného motora. Každý zo 150-kusovej série pohonných jednotiek pre exkluzívnu radu SLR Roadster 722 S vzniká poctivým ručným skladaním v konštrukčnom centre Mercedes-AMG v nemeckom Affalterbachu. Vidlicový osemvalec s troma ventilmi v každom spaľovacom priestore efektívne spolupracuje s mechanickým kompresorom a zo zdvihového objemu 5,5 litra produkuje pri 6500 otáčkach za minútu maximálny výkon 478 kW (650 k), čo v porovnaní s východiskovým prevedením SLR Roadster predstavuje nárast o 18 kW. Aj z hľadiska krútiaceho momentu zhodnocuje verzia 722 S svoj výnimočný charakter a k pôvodným 780 Nm pridáva navyše ďalších 40 Nm. Pri otáčkach 4000/min-1 tak osemvalcový agregát generuje famóznych 820 Nm!

Mercedes-Benz SLR McLaren Roadster 722 S

Prenos krútiaceho momentu na zadné poháňané kolesá s pneumatikami šírky 295 mm zabezpečuje päťstupňová automatická prevodovka AMG Speedshift R. Výkonný automat, kompletne vyvinutý v réžii Mercedes-Benz, umožňuje dva špecifické režimy radenia, buď plne automatický, alebo čiastočne manuálny v sekvenčnom móde, pri ktorom sa dajú využiť aj typické pádla pod volantom. SLR Roadster 722 S zvládne akceleráciu z pokoja na rýchlosť 100 km/h za 3,7 sekundy a pri neprerušenom zrýchľovaní ukazuje jeho tachometer v priebehu ďalších 6,9 sekundy hodnotu 200 km/h (spolu 10,6 sek.). Maximálna dosiahnutá rýchlosť 335 km/h mu medzi sériovo produkovanými otvorenými modelmi zabezpečuje prakticky neohrozenú pozíciu.

Podobne ako u kupé SLR limitovanej edície 722, aj Roadster 722 S má tvrdšiu charakteristiku pruženia a svetlú výšku podvozka zníženú o 10 mm – všetko v záujme zlepšenia jazdnej agility a bezchybnej ovládateľnosti. Exkluzívne 19-palcové kované disky kolies účinne eliminujú množstvo neodpruženej hmoty a vďaka „vzdušnému“ dizajnu aj pôsobivo prezentujú karbónovo/keramické komponenty špičkového brzdného systému. Všetkých 150 kusov vozidiel Mercedes-Benz SLR McLaren Roadster z prestížnej série 722 S budú ručne kompletovať konštruktéri McLaren, podieľajúci sa aj na stavbe monopostov Formuly 1, v anglickom Wokingu. Na trhu bude tento výnimočný automobil dostupný od januára 2009.

Tento článok Vám priniesol www.autoindex.sk

Mercedes-Benz SLR McLaren Roadster 722 S

Fotogaléria Mercedes-Benz SLR McLaren Roadster 722 S:


Váš názor na Mercedes-Benz SLR McLaren Roadster 722 S ?

Viac informácií k možným úpravám áut značky MERCEDES vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

MERCEDES tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: www.autoindex.sk

Text: Marek Szabados
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 7057x    hodnotenie: 16/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt