support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo mercedes Mercedes-Benz GLK CDI 4MATIC. logo mercedes

Mercedes-Benz GLK CDI 4MATIC.

22.Aug.2008
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Mercedes-Benz GLK
„To najlepšie nakoniec“ – aj tak by sa dalo trochu nadnesene charakterizovať uvedenie novej modelovej triedy GLK, ktorou nemecká automobilka Mercedes-Benz vstupuje do sveta kompaktných športovo-úžitkových vozidiel.

Dynamicky rastúca predajnosť v tomto automobilovom segmente vyústila do tvrdého konkurenčného boja o zákazníka, do ktorého sa už medzičasom zapojili aj výrobcovia, považovaní ešte donedávna za outsiderov v produkcii štvorkoliek.

Za daných okolností vyznieva opatrný a pomerne zdĺhavý prístup značky „s hviezdou“ možno trochu rozpačito, obzvlášť ak v prestížnom prostredí veľkých SUV dlhodobo boduje s vyspelými modelmi triedy M, či triedy GL a o úspechu športovo-úžitkovej koncepcie by teda mala byť už dostatočne presvedčená.
Zástupcovia prémiového stuttgartského výrobcu však nestrácajú istotu, naopak odvážne hovoria o tom, že až s príchodom triedy GLK vstupuje do sveta kompaktných SUV automobil so skutočným charakterom, ktorý si trúfa zaujať absolútne najvyššie postavenie v rámci daného segmentu, bez ohľadu na kvalitu a skúsenosti konkurencie.

Mercedes-Benz GLK
Podľa šéfdizajnéra automobilky, prof. Petra Pfeiffera, je nová trieda GLK kombináciou presvedčivého výrazu dnes už legendárneho terénneho modelu G a najnovšieho dizajnérskeho štýlu značky Mercedes-Benz. V praxi to znamená, že nový Mercedes už na prvý pohľad pripomína klasický off-road oveľa viac, než väčšina ostrieľaných predstaviteľov segmentu kompaktných SUV.

Takmer kolmo skosené čelo, mierne stúpajúca kapota, štíhle stĺpiky, či pravidelné výrezy blatníkov sú zreteľné črty účelného terénneho dizajnu, ktorý stuttgartskí štylisti pôsobivo skombinovali s charakteristickou vizážou súčasných Mercedesov, vyjadrenou predovšetkým rozmernou, horizontálne členenou maskou chladiča s neprehliadnuteľnou trojcípou hviezdou, typickým usporiadaním svetlometov, či lesklými okrúhlymi hmlovkami. 4 528 mm dlhá, 1 840 mm široká a 1 689 vysoká karoséria má vyvážené proporcie, z ktorých sa dá vytušiť nízko položené ťažisko, ako dobrý predpoklad presvedčivého jazdného prejavu na kvalitných cestách. Terénne schopnosti vizuálne naznačuje svetlá výška karosérie na úrovni 201 mm a krátke previsy (vpredu 816 mm, vzadu 957 mm), ktoré určujú hodnotu nájazdových uhlov na 23°, resp. 25°.

Mercedes-Benz GLK
Večnú dilemu konštruktérov športovo-úžitkových vozidiel pri hľadaní optimálnej charakteristiky pruženia, rieši v prípade nového GLK pokrokový systém AGILITY CONTROL, ktorý v závislosti od jazdných podmienok flexibilne upravuje účinnosť tlmičov. Na mierne zvlnených povrchoch, resp. počas manévrov v nízkych rýchlostiach sú tlmiče poddajnejšie, čím zvyšujú komfort posádky a súčasne umožňujú lepšie kopírovanie výraznejších nerovností.

Naopak pri zvýšení frekvencie kmitavého pohybu závesov kolies, vyvolanom rýchlou jazdou, dochádza k radikálnej zmene reakcií podvozka, ktorý je so stuhnutými tlmičmi vzápätí schopný eliminovať nakláňanie vozidla v zákrutách a zabezpečiť aj potrebnú priľnavosť kolies k povrchu vozovky. Uplatniť sa aj mimo asfaltových ciest dovoľuje novému Mercedesu GLK okrem flexibilného podvozku tiež dômyselný systém pohonu všetkých kolies 4MATIC.

Podobne ako u väčšiny konkurentov v tejto triede automobilov, ide aj v tomto prípade o pohonný systém založený na viaclamelovej viskóznej spojke, suplujúcej funkciu medzinápravového diferenciálu.

Mercedes-Benz GLK
Na rozdiel od zaužívaných riešení však 4MATIC nezasahuje len v akútnych prípadoch, kedy je potrebné preniesť krútiaci moment aj na kolesá inak len hnanej nápravy. Mercedes-Benz GLK má za každých okolností poháňané všetky štyri kolesá, mení sa len pomer prenášaného krútiaceho momentu medzi prednou a zadnou nápravou.

Ako východiskový je nastavený pomer 45:55, čo je podľa konštruktérov ideálny kompromis pre zabezpečenie príkladne neutrálneho správania pri jazde v zákrutách, čo bola jedna z hlavných priorít vývoja nového modelu. Účinnosť pohonu 4MATIC zvyšujú aj elektronické dynamické systémy ESP, ASR a 4ETS, ktoré sú zárukou optimálnej trakcie, bezchybnej stability a skvelej ovládateľnosti prakticky v akýchkoľvek podmienkach.
Vysoké ambície stuttgartskej novinky potvrdzuje aj paleta pohonných jednotiek, zložená s jedinou výnimkou len zo šesťvalcových agregátov. Tou výnimkou je úplne nový štvorvalcový turbodiesel o objeme 2,2 litra, ktorý využíva priame vstrekovanie paliva Common-rail štvrtej generácie so vstrekovacím tlakom 2 000 barov a dvojfázový systém prepĺňania.

Mercedes-Benz GLK
Vo verzii GLK 220 CDI poskytuje najmenší motor maximálny výkon 125 kW (170 k) a impozantný krútiaci moment 400 Nm v rozsahu 1 400 až 2 800 otáčok za minútu. Dynamický potenciál nového motora vyjadruje zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 8,8 sekundy a maximálna rýchlosť na úrovni 205 km/h.

S priemernou spotrebou 6,9 litra na 100 km a hodnotami emisií CO2 183 gr./km bude model 220 CDI suverénne najekonomickejším a najekologickejším GLK-áčkom. Druhým naftovým motorom v ponuke je osvedčený vidlicový šesťvalec o objeme 2 987 cm3, ktorý v prevedení 320 CDI vyprodukuje 165 kW (224 k) a 540 Nm.
Benzínovou alternatívou pohonu sú dva známe agregáty V6 o objeme 3.0, resp. 3.5 litra o výkone 170 kW (231 k) a 200 kW (272 k).

Mercedes-Benz GLK sa bude predávať v dvoch špecifických prevedeniach, buď ako športovo orientovaný s 19-palcovými diskami, aerodynamickými doplnkami, či podvozkom zníženým o 20 mm, alebo ako off-road verzia s kolesami priemeru 17“, chrómovým rámom, a ochranou nájazdových zón.

Oficiálny začiatok predaja je plánovaný na jesenné mesiace tohto roku.

Tento článok Vám priniesol www.autoindex.sk

Mercedes-Benz GLK Mercedes-Benz GLK Mercedes-Benz GLK Mercedes-Benz GLK Mercedes-Benz GLK Mercedes-Benz GLK Mercedes-Benz GLK Mercedes-Benz GLK

Mercedes-Benz GLK:

Mercedes-Benz GLK concept:

Váš názor na novovytvorený model Mercedes-Benz GLK?


Viac informácií k možným úpravám áut značky MERCEDES vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

MERCEDES tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: Autoindex.sk, DaimlerChrysler

Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 9238x    hodnotenie: 23/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt