support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo Nový koncept Mazdy s názvom KABURA logo

Nový koncept Mazdy s názvom KABURA

19.Jan.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Na medzinárodnom severoamerickom autosalóne v Detroite predstavuje Mazda model KABURA, dizajnový koncept športového kupé vyvinutý s uplatnením inovatívnych konštrukčných riešení, ktoré majú reálnu perspektívu objaviť sa v budúcnosti v sériových modeloch.

Koncept Kabura je prvým projektom Franza von Holzhausena, konštrukčného riaditeľa severoamerickej centrály Mazda, ktorý v spoločnosti pôsobí len od februára 2005. “Prostredníctvom Kabury sme sa rozhodli využiť inovatívny dizajn, aby sme znovu vyprovokovali nadšenie pre jazdu a opäť tak rozbúrili stojaté vody tohoto automobilového segmentu” - poznamenáva pán von Holzhausen.

Mazda Kabura Concept
Profilová línia Kabury je výrazom klasického kupé, čelné sklo a predná časť strechy sú integrované do jednej kompaktnej sklenenej plochy, ktorá vychádza od kapoty až k B-stĺpiku. Podstatne väčší vstup svetla umocňuje subjektívny pocit vzdušnosti a priestrannosti interiéru.

Sklenená strešná časť je vybavená automatickým tónovaním, takže vodič môže otočením ovládača meniť priesvitnosť strechy podľa potreby - od číreho skla až po úplne nepriesvitné.

Zadný výklopný panel je vytvorený z dvoch sklenených dielov. Horný panel, opticky odlíšený jemnou priečnou štruktúrou, je ovládaný elektromotorom a plní tri funkcie: slúži ako strešný spojler, zabezpečuje vetranie interiéru a vďaka zabudovaným solárnym článkom je schopný aj dobíjať akumulátor vozidla.

Navyše výrazne zväčšuje priestor v oblasti hlavy pasažierovi na zadnom sedadle. Väčší z dvojice panelov zabezpečuje primárny prístup do batožinovému priestoru, netradične otváraním do strany, vďaka bočným závesom.


Mazda Kabura Concept
Mazda Kabura je oficiálne predstavovaná ako kupé s netradičnou konfiguráciou 3+1. Ústup od tradičnej koncepcie 2+2 zdôvodňujú konštruktéri len veľmi malým percentom prípadov reálnej potreby plného obsadenia, vyplývajúcim zo zákazníckeho prieskumu v tejto kategórii vozidiel.

Koncepcia 3+1 v praxi znamená posunuté sedadlo spolujazdca približne o 15 cm pred pozíciu vodičovho sedadla, dôsledkom čoho je priestorový komfort na pravom zadnom sedadle porovnateľný ako na predných sedadlách.

Netradičnému riešeniu "padla za obeť" odkladacia schránka pred spolujazdcom a prispôsobiť sa museli aj tvary a veľkosť prístrojového panela. Trom plnohodnotným sedadlám sekunduje núdzové sklopné zadné sedadlo na ľavej strane, prístup zabezpečujú široké dvere vodiča.

Úplne iná situácia je na pravej strane vozidla, kde v záujme nekomplikovaného prístupu k pravému zadnému sedadlu, zvolili konštruktéri odvážne riešenie: pravé predné dvere dopĺňajú prídavné "dvere", ktoré sa stlačením tlačidla odsúvajú smerom dozadu a účelne tak rozširujú nástupný priestor.

Hnacím agregátom je 16-ventilový dvojliter Mazda MZR DOHC, ktorý prostredníctvom šesťstupňovej manuálnej prevodovky poháňa 20-palcové kolesá zadnej nápravy. Kaburu obúva Bridgestone, konkrétne pneumatikami Potenza v rozmeroch 245/35 R19 na predných kolesách a 245/35 R20 vzadu. Napriek tomu, že pri vývoji konceptu boli použité niektoré podvozkové diely z roadstera MX-5, rozmerovo Kabura zapadá medzi modely MX-5 a RX-8.

Na základe konštrukčnej štúdie, sledujúcej dosiahnutie výrobného štádia konceptu, sa vylúčila možnosť, že by Kabura rozšírila niektorý z existujúcich modelových radov Mazda, takže ak sa tento skvost dočká sériovej podoby, zachová si v rámci modelovej ponuky svoje výnimočné postavenie.

V tejto galérii si môžete pozrieť koncept Mazda Kabura:Čo hovoríte na tento concept Mazda Kabura? Hlasujte, nech vieme aj vašu mienku:Ak vám cudzie jazyky nerobia veľké problémy, tak sa pozrite aj na globálne stránky výrobcu, kde nájdete ďalšie informácie:

MAZDA


Viacej informácii k tejto novinke ako aj ostatným športovým a koncepčným modelom áut značky MAZDA vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Marek Szabados
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Peter Kuttner

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 7285x    hodnotenie: 21/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt