support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo power magazine %title% logo mazda

POWER MAGAZINE - Tuning & Racing nové číslo 07/2010

18.Jul.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview


Práve vyšlo nové číslo Power magazine 07/2010, ktoré je preplnené novinkami z oblasti performance tuningu a racingu!

Power magazine je slovenský časopis pre fanúšikov motorovej sily a všetkému, čo k nej patrí.

Power magazine je nový slovenský motoristický mesačník s jedinečným tématickým zameraním v rámci segmentu automobilizmu a ako jediný slovenský titul zameraný na tuning a racing ponúka verejnosti atraktívne čítanie z tejto oblasti.

OBSAH 07/2010


test
Abarth 500 vs. Abarth Grande Punto, BMW X6 xDrive 35d biturbo
predstavujeme
Karbónový super rýchlik !, Honda Civic 1,8 VTI
reportáž
Liqui Moly Berg Cup 2010, EURONICS Truck Arena 2010, 1.kolo stredoeurópskeho šprintérskeho pohára – CEDC, V. AZ pneu AutoSlalom HELL Energy 2010, MOL Dynamic – King of Drift Slovakia 2010 – III. Kolo – Carat Tuning Party, letisko Piešťany, CEDC letisko Satu Mare, TDC Piešťany, Pezinská Baba, Šturec
racer profile
Vladimír Lalik , Marian NIKŠ
top udalosti mesiaca
Carat tuning party 2010
dreamcar
Hennessey Venom GT, Maserati GranTurismo MC Trofeo
fascinácia
Fiesta Italiana - Oslava storočnice Alfa Romeo
auto hifi
Čo za čo... alebo výmena sériových reproduktorov v troch cenových kategóriách.
téma mesiaca
V srdci škorpióna
virtualtuning
UVTL Výsledky 6.kolo

POWER MAGAZINE - Časopis plný sily práve v predaji !!!


Ukážka hlavnej strany nového čísla časopisu POWER magazine, ktorý vyšiel už tento mesiac !!!

časopis power magazine

JAPONSKÉ AZÚROVÉ MORE


Toto auto ste mohli zazrieť v májovom čísle 05/2010 POWER Magazine

Začalo to niekedy veľmi dávno keď Guru (Elo) postavil alebo skôr znovu zrodil jedno zo svojich prvých áut - staručičký Ford Granada .... ale prejdime radšej na skutočnú podstatu tejto parády – modrú Mazdu RX8!

Všetko sa to začalo naoko nevinne, keď bola Mazda doma a Elo začal s inštaláciou audia. Keďže Elo miluje autá, tak bolo len otázkou času, kedy sa na rad dostane motor. Vedomosti ktoré mal mu dávali jasne najavo, že správne dýchanie motora je jednou zo základných vecí a preto prišiel ako prvý na rad kit sania studeného vzduchu, ktorý ale na svojom mieste dlho nevydržal. A to z jedného prostého dôvodu - prišli na rad úpravy, ktoré potrebovali miesto pod kapotou, tzn. otvorené sanie muselo nechať miesto ráznejším úpravám. Keďže začiatky sú vždy ťažké, iné to nebolo ani s Elovou úplne novou RX8-čkou. Keďže auto bolo úplne nové, bolo pomerne náročné zohnať u nás všetky potrebné diely, ktoré boli v pláne. Preto začal Elo s laborovaním, zháňaním a skúšaním čo a ako. Cieľ bol jasný – postaviť silné a exkluzívne auto - ladenie a upravovanie, podvozok, brzdy a všetko ostatné.

Jednou z prvých vecí, ktoré prišli na rad bol podvozok kvôli lepšej stabilite a taktiež vzhľadu. Osadené nie je nič iné, ako plne nastaviteľná špecialita v podobe podvozku amerického výrobcu JIC Suspension ( model MAGIC FLT A2). Následná úprava stabilizátorov je v tomto prípade úplnou samozrejmosťou rovnako ako aj rozpera predných tlmičov. Brzdy by pokojne mohli byť samostatná kapitola pokiaľ ide o čas a energiu použité na ich prestavbu. Sériové brzdy absolútne nestíhali sekundovať výkonu motora a tak prišlo aj na ich výmenu alebo skôr takú malú evolúciu. Mazda dostala pancierové hadičky privádzajúce brzdovú kvapalinu k novým brzdám - vzadu brzdia na zákazku upravované kotúče s priemerom 335x32mm značky ROTORA, no vpredu je to doslova lahôdka. Na prednej náprave teda došlo k obrovskej zmene a Elo si tak splnil svoj sen a to rovno na Slovensku nevídaným kúskom predných bŕzd spolu s brzdovými čeľusťami značky BREMBO (model Gran Turismo) s plávajúcimi dvojdielnymi vŕtanými vzduchom chladenými kotúčmi.

mazda rx8 tuning kb garage power magazine

Elova nádherne modrá Mazda RX8 už teda disponuje špičkovým podvozkom, dokonalými brzdami, chýbajú ešte poriadne kolesá a nadopovaný motor. V prípade kolies sa zmenilo pomerne veľa - v prvom rade pôvodné sériové 18 palcové kolesá boli nahradené trojdielnými kúskami Professor SP1 s rozmerom 19x9 palcov. Tie boli fajn, ale keďže Elo je typický maximalista a hlavne vie, čo chce, tak aj tieto disky boli nahradené novými a to chrómové custom made vo veľkosti 19 palcov od HP Design.

Ako všetci dobre vieme, Mazdy RX8 sú obdarené veľmi špecifickým typom agregátu – 1,3 litrovým Wankelom, ktorý produkuje výkon 231 koní (170 kW). Keďže jedna takáto Mazda sa dostala do rúk Elovi, bolo nad slnko jasné, že výkonová krivka pôjde rapídne hore. Základom tohto projektu je napájanie a tu došlo k obrovským zmenám. Väčšina takto alebo teda podobne upravených RX8-čiek má problémy so štartovaním a tak sa guru rozhodol isť cestou prerábky aj tu, takže Mazda štartuje na 18V systém. Všetko ostatné potom funguje na klasických 12V. Samozrejme, že táto úprava pre štartér nebola jednoduchá a nesie zo sebou prvky bezpečnosti ako špeciálne káble a samozrejme killer switch. Kit studeného sania so športovým filtrom umiestneným za predným nárazníkom dopĺňa hliníkové potrubie vedúce do intercooleru, ktorý ochladzuje stlačený vzduch. K tomu mu pomáha aj rozprašovač systému NOS, ktorý ho dodatočne a v prípade potreby dopomáha ochladiť. Ďalšou súčasťou je špecialita v podobe nerezovej hviezdice, ktorá vytvára kónusovitý vír vzduchu v sacom trakte a tým prispieva k lepšiemu dopraveniu vzduchu do motora. Ďalej pokračuje do sacieho traktu, ktorého súčasťou je BOV od HKS, nasleduje vstrekovač alkoholu značky COOLINGMIST, ktorého úlohou je pomôcť motoru k vyššiemu výkonu a sekundárne k ochladeniu spaľovacieho priestoru. Celé toto vstrekovacie zariadene je umiestnené v kufri spolu s 5 litrovou nádržou na spomínaný alkohol. Ten je k motoru privádzaný pancierovou hadičkou a chránený spätným ventilom. Do motora vháňa silu a vzduch turbo GARRETT T04 uložené na guličkových ložiskách, chladené olejom a vodou.

mazda rx8 tuning kb garage power magazine

Nasleduje najdôležitejší orgán auta – motor. Oproti sérii neostal kameň na kameni a samozrejmosťou sú zväčšené sacie a výfukové kanáliky rovnako ako aj jedna z najdôležitejších časti Wankelovho motora a to sú tzv. sealy teda akési špeciálne tesniace pásiky po okrajových hranách oboch rotorov. Sériové disponujú hrúbkou 2mm a tieto od APEXi sú trojmilimetrové, čo sa možno nezdá, ale v motore ten 1 mm urobí veľa, obzvlášť ak má držat veľké tlaky. Ak zväčšené kanáliky a poriadne sealy, tak potom aj seriózne upravené domce rotorov a to od austrálskej firmy PTS. Zapaľovanie po intenzívnom laborovaní zaisťujú vysokonapäťové moduly s budičmi napätia od OKD PLAZMA DIRECT. Tie využívajú na dopravu napätia k sviečkam závodné káble TAYLOR Pro Racing a na ich konci nemôže byť nič iné ako sviečky NGK - typ určený na racing. Dopravu paliva v tejto Mazde zabezpečujú vstreky RC550, ktoré zásobuje palivová pumpa pôvodne určená pre závodné autá. Mozgom tohto všetkého a teda aj celkovú kontrolu zabezpečuje programovateľná riadiaca jednotka MICROTECH LT10 s prídavným modulom, v ktorom sú prednastavené 4 režimy jazdy a podľa toho sa upravujú aj ostatné hodnoty a benzínové mapy.

O prenos sily sa stará keramická spojka s odľahčeným zotrvačníkom v kombinácií s polouzavretým diferenciálom LSD BULLLET PROOF. Pre dokonalejšiu kontrolu nad správaním sa motorových dielov, sú v interiéri namontované prídavné budíky - turbo timer, boost controller, AEM samozrejme s inštalovanou samostatnou širokospektrálnou lambda sondou a indikátor vstrekovania alkoholu. Pre úplnosť ešte spomeniem výfukový systém z dvojitou koncovkou od JIC MAGIC BULLET.

mazda rx8 tuning kb garage power magazine

Elova Mazda RX8 je stále civilnou verziou bez známok odľahčovania interiéru, dokonca v sebe nosí aj slušné audio, aj keď muselo prejsť odtučňovacou kúrou, je v ňom všetko - dvakrát zosilovač Infinity Reference s výkonom 1000 a 500W, ktoré živia v predných dverách umiestnené dvojpásmové reproduktory Infinity a k tomu potrebné výhybky. V kufri je zabývaná dvojica basových reproduktorov Pioneer TS-trx800 s 20 centimetrovými stredobasmi. Na vyrovnávanie napäťových špičiek slúžia 2 kapacitory 1F. Na aute sa skvelo vyníma tiež bodykit skladajúci sa z dielov VEILSIDE a MAZDATRIX, lahôdka v podobe karbónovej kapoty samozrejme prelakovanej vo farbe auta, aby bolo auto ako jeden celok. Úplnou bodkou je v tomto prípade nastaviteľné krídlo na duralových nožičkách.

Čo dodať na záver. Elova Mazda RX8 je veľmi exkluzívny kúsok, ktorý len tak nestretnete, nie to na východnom Slovensku. Možno sa mnohí z vás pýtajú na tu najdôležitejšiu vec – aký to má vlastne výkon? Auto ešte nie je dokončené, no predpokladaný výkon je cca 400 koní na kolesách a verte mi, že táto hodnota ešte pôjde hore.

mazda rx8 tuning kb garage power magazine

mazda rx8 tuning kb garage power magazine

mazda rx8 tuning kb garage power magazine


časopis power magazine

Váš názor na toto upravenú Mazdu RX8 od tunera Ela z KB Garage ?


Viac informácií o aktuálnom vydaní slovenského mesačníka o racing & tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

POWER MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky MAZDA vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

MAZDA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Fotografie: Milan Dzadík
Obrázky a finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 8003x    hodnotenie: 6/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt