support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo mazda %title% logo mazda

POWER MAGAZINE - Tuning & Racing nové číslo 12-01/2011-2012

08.Dec.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Power magazine 12/2011, ktoré je preplnené novinkami z oblasti performance tuningu a racingu!

Power magazine je slovenský časopis pre fanúšikov motorovej sily a všetkému, čo k nej patrí.

Power magazine je nový slovenský motoristický mesačník s jedinečným tématickým zameraním v rámci segmentu automobilizmu a ako jediný slovenský titul zameraný na tuning a racing ponúka verejnosti atraktívne čítanie z tejto oblasti.

POWER MAGAZINE - Časopis plný sily práve v predaji !!!


Ukážka hlavnej strany nového čísla časopisu POWER magazine, ktorý vyšiel už tento mesiac !!!

časopis power magazine

MAZDA RX7 - Streetový hardcore pre jazdu „bokom“ !


Toto auto ste mohli vidieť v októbrovom čísle 10/2011 POWER Magazine

Fero, rovnako ako zopár típkov pred ním, je typ človeka, ktorý si užíva naplno to, čo ho baví a čo mu spôsobuje radosť. Chce sa ísť pošmýkať? Žiaden problém, vytiahne svoje z Anglicka dovezené náčinie, preroluje sa svojim rodným mestom, kde sa nevyhne okatým pohľadom nechápavých okoloidúcich, odvezie sa mierne mimo mesto, prevedie zopár ladení a zábava sa môže začať! Ó samozrejme, zabudol som spomenúť – prezuje zadné kolesá. Fero je totižto pretekár, ktorý sa zúčastňuje rôznych podujatí ako napríklad amatérske preteky do kopca TDC, rally SRP, šprinty, či rôzne slalomové podujatia a driftérske súťaže (konkrétne tohtoročný KOE). Doteraz svoje umenie predvádzal na osemvalcovom Mercedese-Benz a nie tak dávno sa rozhodol pre zmenu. Chcel zadokolku, chcel Japonca a chcel niečo nevšedné, netypické a u nás málo vídané – rozhodol sa pre Mazdu RX7 FD3. Je to v poradí teda tretia generácia tohto dnes už zberateľského modelu. Tú si našiel na britských ostrovoch, kam si pre ňu so svojim kamarátom a prívesom zašiel. Že má auto pravostranné riadenie?? Ferovi to absolútne neprekáža a aj preto je jeho stroj taký výnimočný. Ani hold voči kultovému modelu, neprinútilo slovenských zástupcov a importérov tejto automobilky uráčiť sa a aspoň odpísať na podnet ohľadom ich spoločnej spolupráce. Slovensko je žiaľ oproti iným krajinám v tomto ešte ďaleko...

Späť ale k Ferovej krásavici. Keď som v diaľke zazrel blížiace sa modro-žlté železo s doprovodom hlasného pradenia motora, sexy zadok s prísne širokými kolesami, v duchu som si vravel: „A je to tu! Konečne je to tu!“ Až som na chvíľu zabudol, akú krásnu modelku som mal so sebou!:-) Tak, ako som túto Mazdu mal možnosť vidieť a zažiť, presne v takom stave ju Fero doviezol. Urobil len zopár zmien na karosérií (opravil chybičky krásy) a dorobil niekoľko detailov, no v globále ostala bez väčšieho zásahu. Koniec koncov, viac jej zatiaľ ani netreba. Tí znalejší vedia, že pod kapotou tohto klenotu sa nachádza 1,3-litrový dvojrotorový Wankel motor, ktorý v sériovom stave dáva výkon plných 255 koní. Áno, objem 1,3 litra - a to znamená takmer žiadnu poistku, žiadne piestne krúžky, žiadne rozvody a mnoho iného. Ferova Mazda predtým, ako ju vlastnil, prešla celkom bujarým životom. Bola kompletne postavená v Japonsku firmou Garage-R zaoberajúcou sa výlučne modelom RX7 ako driftovací špeciál schopný jazdy aj iných typov súťaží, napríklad šprintérskych. Stačí zopár malých ladení a auto je pripravené. Zaujímavosťou u tohto modelu je fakt, že predné vyklápacie svetlá neslúžia len na svietenie. V polootvorenom stave totižto zabezpečujú priamy prísun chladného vzduchu do motorového priestoru, čo sa dá ovládať dodatočným potenciometrom.

mazda rx7 tuning power magazine

Pôvodne bol tento motor vybavený sekvenčným twin-turbo preplňovaním , no ako to u prestavieb býva zvykom, čim viac zmien, tým väčšia vzácnosť. A aj preto bol agregát prerobený na single turbo T04S s jedným naozaj mohutným slimákom, prostredníctvom Greedy Turbo Kit-u. Od tohto momentu sa zoznam úprav už len zväčšoval. Pribudol gigantický intercooler, chladič Feed, otvorený vzduchový filter HPI, celonerezový výfukový systém s priemerom 80mm ukončený nezvyčajne monštruóznym tlmičom, ktorého zvukový prejav postaví do pozoru aj tých najtvrdších gangstrov. O správne a presné dávkovanie benzínu sa starajú väčšie a silnejšie vstreky, benzínová pumpa SARD, prečerpávacia nádrž s čerpadlom umiestnená v kufri, ktorá zabraňuje prelievaniu benzínu pri ostrých jazdách bokem. Aby to všetko pracovalo správne, osadená bola riadiaca jednotka HKS F-Con V, ktorá spolupracuje s boost controllerom taktiež od známej firmy HKS, elektronickým valve controllerom HKS, Apexi controll displejom a prídavnými budíkmi DEFI. Celkom slušná základňa, ktorá produkuje celkom „slušný“ výkon cca 362 konských síl! Tento výkon má Fero nameraný pri tlaku turba 1,1 baru, no skúšal to už taktiež s tlakom 1,7 baru, s ktorým by výkon jeho auta siahal ľahko za hranicu 400 koní. Keď Fero rozťahoval dvojku a chvíľu trojku, mal som obrovský problém odlepiť sa od sedadla a tie tlaky bolo cítiť neuveriteľne intenzívne! Je to v podstate diablov nástroj!

Všetok tento výkon je ale potrebné nejakým spôsobom preniesť na vozovku a zároveň takto výkonný stroj udržať. O prenos celej sily sa paradoxne stará päť stupňový manuál v sériovom stave, ktorému ale dvorí spojka Exedy Hyper Single clutch a dvojcestný diferenciál Tomei s uzamknutím. O stabilitu sa stará takmer sériový podvozok Unibal, ktorý je zosilnený iba nastaviteľným športovým podvozkom Zeal (tuhostne aj výškovo). Brzdové ústrojenstvo je zatiaľ sériové, no v blízkej ho dobe ho čaká posilňovacia kúra. Auto pritom jazdí na nádherným žltých diskoch jap style s rozmermi 10Jx17 palcov, ktoré nielen zblízka pôsobia skutočne majestátne a agresívne!

mazda rx7 tuning power magazine

Keď som na začiatku spomínal karosériu, Fero po dovoze svojej hračky bol nútený opraviť si niektoré chybičky krásy sám. Toto auto totiž nikdy nebolo a ani nikdy nebude showcarom, no aj napriek tomu si zaslúži, aby nielen dobre jazdilo. Samotná karoséria je obdarená výrazným wide bodykitom, ktorý auto sakramentsky rozširuje a robí z neho extrémne vyzerajúcu placku. No proste krása! Poslednou kapitolou tejto nádhery je interiér. Fero je človek vysoký a patrične tomu prispôsobil aj svoj interiér. Na pevno privarené sedačky Bimarco Futura so šesťbodovými pásmi TRS s FIA homologizáciou sú od pedálov vzdialené presne na Ferovu mieru, takže ľudia nižšieho vzrastu majú skrátka smolu... Tomu je tiež prispôsobený športový volant, ktorý je taktiež mierne posunutý zo svojho bežného miesta. Zadná časť interiéru spolu s kufrom je mimochodom kompletne odstrojená až na plech, spolu so stredovým panelom, z ktorého vykukuje hydraulická ručná brzda vyrobená Ferovým blízkym kamarátom. Ak ale v interiéri hľadáte ochrannú klietku, tak to robíte zatiaľ márne, ale v dohľadnej dobe je pripravená prestavba riadenia spolu s osadením ochrannej klietky.

Tak a toto je záver tohto krásneho príbehu, za ktorý som nesmierne vďačný. Fero by chcel z celého srdca poďakovať svojej rodine za toleranciu a trpezlivosť pri jeho hrátkach, kamarátovi Alexovi, ktorý mu pomohol zhmotniť predstavu o jap drift stroji ako aj svojmu kamošovi mechanikovi Pištovi za neustále šprtanie sa a vylepšovanie jeho auta. A ja sa zasa chcem poďakovať samotnému Ferovi, ktorý mi dožičil jeden úžasný, slovami neopísateľný zážitok vytvorený neuveriteľne bláznivou a dlhou jazdou bokom, sprevádzanú extrémnym zrýchlením, ktorá má za následok len ďalšie prehĺbenie môjho odhodlania predať svoju predokolku...Ja len pevne verím, že s Ferom ostaneme v kontakte a on bude ten, kto mi posunie vzácne rady ohľadom driftingu! Mimochodom Fero, mrzia ma tie zodraté pneumatiky :-)))). "Drifting is not a crime, drifting is about having fun!!!"

mazda rx7 tuning power magazine

Mazda RX-7, r.v. 1992 / modelová rada 1993-1999


Motor:
1,3-litrový dvojrotorový zážihový Wankel, Greedy Single turbo Kit, turbo T40S, veľký intercooler, chladič Feed, športový filter HPI, celonerezový výfukový systém s priemerom 80mm, väčšie vstreky, prečerpávacia palivová nádrž s vlastným čerpadlom, benzínová pumpa SARD, riadiaca jednotka HKS F-Con HKS Boost controller, HKS Electronic Valve controller, Apexi controll displej, prídavné budíky DEFI, výkon 362 koní pri tlaku 1,1 baru.

Pohon:
Náhon zadných kolies, 5-stupňový manuál, spojka Exedy Hyper Single clutch, dvojcestný diferenciál Tomei

Podvozok:
Sériový Unibal, výškovo a tuhostne nastaviteľné tlmiče Zeal, disky jap style 10Jx17 palcov

Karoséria:
Azúrová modrá lakovačka, wide bodykit, bezpečnostné piny

Interiér:
Čiastočne odstrojený, športové sedačky s FIA homologizáciou Bimarco Futura, šesťbodové pásy TRS taktiež s hom. FIA, prídavné budíky DEFI, športový volant, hasiaci prístroj, hydraulická ručná brzda vlastnej výroby

mazda rx7 tuning power magazine

mazda rx7 tuning power magazine

časopis power magazine

Váš názor na toto upravené auto Mazda RX7 od tunera Fera ? Nech sa páči, hlasujte


Viac informácií o aktuálnom vydaní slovenského mesačníka o racing & tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

POWER MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky Mazda vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

MAZDA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Fotografie a text: POWER MAGAZINE
Obrázky a kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 5766x    hodnotenie: 7/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt