support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo mazda %title% logo mazda

Mazda RX-7 ako maskovaný projektil od tunera Rossa

13.Aug.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview


Prednedávnom vyšlo nové číslo Tuning Magazine 06/2010, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý český časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Časopis plný nadupaných mašín! Vyšlo 20.07.2010.MAZDA RX-7 - MASKOVANÝ PROJEKTIL


Dragon Performance vyhlásilo vojnu všetkým šprintérom v Anglicku, ich Mazda RX-7 letí aj viac ako tristo za hodinu!

Prvá nespochybniteľná pravda o vojne je, že spravidla víťazí tá strana, ktorá má k dispozícii tie najlepšie a najmodernejšie hračky. Koniec koncov aj tí najlepší vojaci na svete, ktorí zamieria do nukleárneho konfliktu so sadou steakových nožov, skončia jediným spôsobom, a to nie zrovna moc dôstojným a slávnym. Ak si prenesieme toto prirovnanie do sveta motorsportu, potom vzápätí zistíme, že premýšľať o vstupe do britského pretekárskeho seriálu Time Attack a pokúšať sa o šťastie a úspech je vecou spornou a dopredu takmer vylúčenú. Ak sa chcete popasovať s konkurenciou a bojovať o medailové umiestnenie, budete potrebovať naozaj poriadnej náradie, trebárs niečo ako tisíc-koňovú super ľahkú Mazdu RX-7.

Sú ľudia, ktorí merajú svoj život na štvrťmíle, iné meradlo pre nich nie je. Tým potom patrí oných desať (menej, či viac, ako komu sa darí a podľa toho, s čím bojuje) sekúnd slobody a naplnenia. Podobne sú na tom aj u britskej spoločnosti Dragon Performance, kde šéfuje chlapík menom Ross Juniper.

mazda rx7 tuning magazine


Tri roky v príprave
Len ak okom zavadíte o vojnový stroj z arzenálu Dragon Performance, pochopíte, akú hrôzu bude šíriť v srdciach a mysliach súperov. Počnúc širokými japonskými bodykitmi Super GT, ktorý je inšpirovaný RE: Amemiya GT300, až po disky Real Racing, ktoré vážia každý len 7,1 kg. Ross jasne dokazuje, ako veľmi je dôležitá funkčnosť, v ich prípade jasne víťazia nad formou. Tridsiatnik Juniper je vo svete tuningu pomerne známou osobou a má na svedomí celý rad úprav. Preslávil sa ako tvorca najdivokejších britských beštií s rotačným motorom pod kapotou. Dragon Performance vystrelili zo svojej pilotnej artilérie rad poriadnych petelíc, ale táto nová strela bola stvorená pre osobný pôžitok a na tomto aute robili tri roky. Uf.

Bunker na kolieskach
Tí skúmavejší z vás možno študujú obrázky a hľadajú, kde má Mazda Rx-7 nejaké strieľne a hlaveň, alebo aspoň malý mínomet, ale nič také nenájdeme. Tento bunker na kolieskach mätie svojim vzhľadom. Nie je o hrubej sile, ale o dômyselnosti. Aj dobrou stratégiou sa dá bitka vyhrať, prečo nie. Ross totiž pri príprave auta nad každým dielom veľa premýšľal a ako nápady prichádzali, bola nejedna súčiastka modifikovaná i viackrát. Pôvodne sa nechceli s autom párať tak dlho, ale majiteľ firmy má problém s tým, že kým nenájde to najlepšie riešenie pre každý prvok, nedá auto z ruky. Takže nie bunker, ale laboratórium.

mazda rx7 tuning magazine


Testovanie, testovanie, prvé, druhé, ... po tisíce ...
Na hodnotenie tohto čerstvého projektilu je ešte skoro, ale jeho strhujúci potenciál bude čoskoro známy a auto bude vidieť všade. Wankelov motor dostal všetko, na čo sa dá len pomyslieť, turbo je Greddy T88H-38GK a zvláda výkon až 1100 koní. Úpravy agregátu prišli na viac ako 25 000 libier, teda niečo okolo 31 250,-€. Takéto monštrum by už malo byť konkurencieschopné, nie? Takýto výkon sa musí spútať a skrotiť. Tiež by ste si nedali bazuku na motokáru, že nie. Načo si pridávať problémy. Tak aby bolo u RX-7 všetko OK, venovali konštruktéri väčšiu pozornosť funkčnosti a nastaviteľnosti podvozku než výkonu samotnému. Počnúc od zeme nahor boli vykonané zložité výpočty a skúšky tak, aby sa zo všetkého použitého materiálu a špeciálnych dielov dostalo čo najviac. Strávili nad tým veľa času. Základom bolo udržať množstvo neodpružených hmôt čo najmenší a keď už, tak centrálne umiestnených a čo najnižšie k zemi. Pre konštruktéra je to oriešok, pre diváka a možno aj čitateľa zbytočnosť. Nie je to vidieť a zaberá to čas. Ako vývoj postupoval a auto rástlo, Ross sa neustále vracal späť k už vyriešenými veciam a menil ich. Vylepšoval. Neustále prichádzal s lepšími a lepšími nápadmi, ale občas sa musel vrátiť o krok späť a prerobiť viac vecí naraz, ale to sa nedá nič robiť, to je ten vývoj, preto sú závodné autá tak drahé. Na Mazde majú u Dragon teraz niekoľko dozaista unikátnych riešení a neobvyklých dielov. Rad súčiastok je miesto niekoľkodielných zostáv vyrobené z jedného kusu. Toto skúmanie a testovanie zabralo more času, rovnako ako treba ochranný rám, ktorý sa teraz v Mazde rozpína od predných klobúkov k zadným a medzi tým je skonštruovaný tak, aby bol skelet vystužený, pilot ochránený a hmotnosť bola správne rozmiestnená.

mazda rx7 tuning magazine


Zlepšovanie dokonalosti
Mazda RX-7 vždy zbierala body za perfektné ovládanie, dobré rozváženia a už z fabriky mala perfektne nízko ťažisko. S ohľadom na tieto fakty potom možno pochopíte, prečo trvala stavba tejto zamaskovanej príšery tri roky. Aký navrhnúť odtučňovací plán, keď v Mazde mysleli podobne, ako lepšie rozvážiť, keď je všetko skoro ideálne? Ťažké je zlepšiť takmer dokonalé. Ale neboli by to Dragon, keby neboli originálnymi. V rámci úspory hmotnosti vyrezali časti podlahy, rovnako auto drží pohromade ochranný osemnásťbodový rám. Tak sa vošla medzi novo-zavarené rúrky malá závodná nádrž, a kovové časti okolo podbehov boli vyrezané, aby sa znížila hmotnosť. Tento radikálny krok nebol len kvôli úspore pár kíl, ale vďaka tomuto zásahu sa dalo auto spustiť bližšie k zemi. Ráfiky Real Racing L7 v 17-palcové rozmery sú tesne napchané do podbehov a podvozok Racing Logic síce umožňuje mnoho nastavení, ale Mazda leží až pri zemi.

Ross s týmto svojím ostrým kupátkom jazdí po ceste bežne a tvrdia, že je všetko legálne, ale o jazdnom komforte nemôže byť ani reč. Ovládanie je síce úžasné a keď zadná časť začína predbiehať, je jednoduché ju porovnať, pretože auto je skvele vyvážené, ale na bežné prejazdy je až moc tuhé, a tiež závodná nádrž má dojazd maximálne len 160 km.

mazda rx7 tuning magazine


Maskovacia farba
Všade tam, kam mladý Brit príde, je centrom pozornosti. Nie je divu. Niektorí udivuje exteriér, iní si lámu hlavu nad oholeným interiérom, ale jediná márnivosť, ktorú si majiteľ dovolil, je divoké lakovanie. Myslíte si, že je úžasné, alebo vám pripadá strašné a odpudivé? Necháme to na vás, ale jedno je jisté - nestálo mraky peňazí a nemá ho na svedomí žiadny profi lakovník. Všetky ostatné autá od Dragon bolí čierne alebo ružové a teraz na maznáčik chceli niečo iné. Be cool a tak trošku dangerous. Pri finišování napadol kohosi šialený nápad, skočiť vedľa do supermarketu pre plechovky a spreje s farbou a urobiť tak maskáča. Stalo sa tak, keď ku plechovkám s farbou sa pridali plechovky s pivom a dielo šlo od ruky k ruke dosť dobre. Vraj by sme neverili, čo sa dá prácou docieliť toho, aby bol vzor tak nepravidelný a náhodný.

Ross je na slávnych okruhoch v Donnington, Silverstone, Knockhillu, Brands Hatch, Rockinghamu, Oulton Parku a Snettertonu už dosť natešený. Síce si nie je istý, ako Mazda pôjde a čo na to konkurencia, ale dal do nej všetko. Snáď ho staručká RX-7 nesklame.

mazda rx7 tuning magazine

mazda rx7 tuning magazine

mazda rx7 tuning magazine

mazda rx7 tuning magazine

mazda rx7 tuning magazine

mazda rx7 tuning magazine

mazda rx7 tuning magazine

mazda rx7 tuning magazine

mazda rx7 tuning magazine

Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

DBA Brakes - športové profi brzdy z Austrálie:
preview

Váš názor na toto upravené auto Mazda RX-7 od tunera Rossiho ?


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k tomuto najnovšiemu vydaniu časopisu TUNING MAGAZINE vám radi poskytneme aj my.

Viac informácií k možným úpravám áut značky Mazda vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

MAZDA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 13685x    hodnotenie: 16/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt