support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo mazda Mazda RX-7 FC3S: Sila rotačného motora v praxi logo mazda

Mazda RX-7 FC3S: Sila rotačného motora v praxi

10.Aug.2014
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Snáď neexistuje známejší príklad na automobilku, ktorá preslávila rotačný typ motora, než Mazda. Modely Mazda RX sa pre motory typu Wankel stali doslova povestné a dnes vám ukážeme, že tuneri sa ich nemusia báť. Predstavíme vám krásny austrálsky projekt, ktorého výsledkom je klasické kupé z osemdesiatych rokov minulého storočia s výkonom približne 700 koní!

Austrálska tuningová scéna je nám síce pomerne vzdialená, to však neznamená, že tam nie je čo obdivovať. Niekoľko lahôdok z tamojšej scény sme vám už mali možnosť predstaviť, teraz sa pozrieme na ďalšiu. John Macukatic je vášnivým majiteľom Mazdy RX-7 FC3S, ktorá pod svojou kapotou ukrýva rotačný motor. A nie len tak hocijaký, je poriadne napumpovaný výkonom a predstavuje výzvu, ktorá si vyžadovala veľa úsilia a práce.

Mazda RX-7 FC3S sa vyznačuje špičkovou technikou


John svoju Mazdu RX-7 vlastní už takmer desať rokov a počas tohto času ju postupne upravoval. Nikam sa pritom neponáhľal a na kvalite je to vidieť. Keď si John svoju Mazdu kúpil, vôbec takto nevyzerala a tak sa dal do jej úprav. Jeho hlavným cieľom bolo, aby táto RX-7 pôsobila decentne a zachovalo. Už pri prvom pohľade vás zaujme FC3S bodykit, ktorý výborne ladí so zvyškom auta, pribudla tiež predná lišta nárazníka z karbónu a nové svetlá Raybrig. Vzadu sa nachádza karbónový difúzor Shine Auto a dvojica spojlerov. Jeden umiestnený na veku batožinového priestoru a ten druhý, karbónový, ukončuje strechu. Čo sa týka laku, tu padol výber na sivú metalízu Gun Grey, ktorá pochádza z Nissanu Skyline GT-R.

Dojem z vonkajšej časti vozidla dotvárajú 19-palcové disky Volk CE-28N v peknom bronzovom prevedení. Obuté sú na ne pneumatiky Falken FK-452 s rozmermi 245/35 vpredu a 265/35 vzadu. S cieľom dosiahnutia čo najlepších jazdných vlastností sa úpravy nevyhli ani podvozku, kde pribudli pružiny Cusco a priečne stabilizátory Mazdaspeed. Kvôli vyššiemu výkonu bolo treba myslieť aj na brzdy. Inštalovaná bola kompletná sada AP Racing, ktorej súčasťou sú brzdové kotúče o priemere 356 mm, nechýbajú tiež 8 a 6-piestikové strmene. Inštalované boli aj odolnejšie oceľové hadice a hydraulická ručná brzda SW Motorsport.

Pod kapotou sa nachádza Wankelov agregát Mazda 30B s tromi rotormi. Majiteľ si dal mimoriadne záležať práve na pohonnej jednotke a v motorovej časti pribudlo množstvo nových komponentov, pričom určitá časť z nich je vyrobená presne na mieru. Špeciálne pre tento exemplár bola spracovaná chladiaca sústava vrátane hadíc a medzichladiča. Tá sa má postarať o efektívne chladenie aj v tých najnáročnejších podmienkach, prepracovaný je tiež systém nasávania a distribúcie paliva, pribudli nové hadičky a výkonnejšie čerpadlo Walbro. Zmenami prešlo aj prepĺňanie, konkrétne môžeme hovoriť o turbodúchadle BorgWarner 88 mm, novej wastegate a dvojici blow-off ventilov TiAL.

Vyššie spomínanými zásahmi však ladenie pohonnej jednotky zďaleka neskončilo. Počítať môžete tiež s kompletným prepracovaním výfukovej sústavy, ktorá je zakončená dvojicou výrazných chrómových koncoviek. Nová je aj riadiaca jednotka, ventily, vodná pumpa a kryt motora. Pohľad pod kapotu prináša aj príjemný vizuálny zážitok. Ide totiž o naozaj čistú prácu a celkový efekt dotvára chrómový povrch vybraných častí. No a aký je teda výsledok? Mazda RX-7 FC3S sa môže pochváliť výkonom približne až 700 koní! Zábavu si s ňou bezpochyby užijete aj vďaka samosvornému diferenciálu Mazdaspeed a upravenej 5-stupňovej prevodovke.

Množstvo zmien sa odohralo aj v interiéri, ktorý inak pôsobí veľmi uhladeným a čistým dojmom. Do zadnej časti kabíny pribudla bezpečnostná klietka, šofér a spolujazdec sa zas posadia do škrupinových sedadiel Recaro SPG. Nový je športový volant Nardi, ktorý sa vďaka dodatočne inštalovanému systému dá veľmi jednoducho vybrať. Výborne pôsobia aj palubné digitálne ukazovatele Haltech IQ3. Majiteľ sa ešte v rámci snahy o zníženie hmotnosti zbavil viacerých výplní, vo vnútri si tak môžete viac užiť zvuk motora.

John zo svojich budúcich plánov zatiaľ veľa neprezrádza, v budúcnosti možno nejaké ďalšie menšie úpravy ešte pribudnú. Svojej japonskej srdcovky sa však rozhodne nechystá vzdať.

mazda rx7 fc3s john stance tuning

mazda rx7 fc3s john stance tuning

mazda rx7 fc3s john stance tuning

mazda rx7 fc3s john stance tuning

mazda rx7 fc3s john stance tuning

mazda rx7 fc3s john stance tuning

mazda rx7 fc3s john stance tuning

mazda rx7 fc3s john stance tuning

Aký je váš názor na úpravu kupé Mazda RX-7 FC3S z dielne Johna ? Nech sa páči, hlasujte:


Ostatné úpravy áut značky Mazda nájdete v zozname našich článkov tu:

MAZDA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky: Slavomír Majerník
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 2976x    hodnotenie: 5/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt