support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo mazda Mazda RX-3 LBW 43-ročná dáma z Japonska - prírastok do Katovej zbierky logo mazda

Mazda RX-3 LBW 43-ročná dáma z Japonska - prírastok do Katovej zbierky

09.Aug.2017
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Japonec Kato je skutočným fanúšikom tuningu a svoje schopnosti predviedol na celom rade rôznych modelov. Nevynecháva pritom ani poriadne drahé kúsky, jedným z jeho prvých počinov bola dokonca úprava Lamborghini Murcielago. Jeho rukami však prešli aj autá ako Nissan S30 Fairlady Z či dokonca McLaren 650S. Svoje najnovšie dielo predviedol na autosalóne v Tokiu, objektom jeho záujmu sa stala Mazda RX-3 s vekom cez 40 rokov a výkonným rotačným motorom pod kapotou.

Kato a jeho tím v tomto prípade stáli pred neľahkou úlohou. Tou totiž bolo, priblížiť túto Mazdu bližšie k moderným športovým autám ale zároveň docieliť, aby si zachovala svoj pôvodný charakter. Zjavne neskombinovateľné sa však úpravcom celkom slušne podarilo spojiť a Mazda RX-3 ťaží nielen zo svojho jedinečného charakteru daného vekom ale aj viacerých moderných technických riešení. Kato a jeho tím zachovali na tomto aute zároveň svoj osobitný rukopis.

Mazda RX-3 LBW dostala aj modernú techniku


Ak trochu sledujete japonskú tuning scénu, zrejme viete, že o extrémne úpravy tu nie je núdza a naozaj, na tuning akciách je možné vidieť snáď úplne všetko. Poďme sa už ale konkrétne pozrieť na to, čo si Kato a jeho tím pripravili pre toto vyslúžilé kupé. Mazda RX-3 prešla kompletnou omladzovacou kúrou, ktorá zahŕňala vyhladenie nedokonalostí karosérie a odstránenie niektorých nadbytočných prvkov, ako napríklad zadného nárazníka. Japonské kupé dostalo zaujímavý žlto-zelený lak a viacero nálepiek v racing štýle. Pri pohľade spredu si môžete všimnúť výrazné „lízatko“ ktoré od vozovky delí len niekoľko milimetrov. Originálny chrómový nárazník je pokrytý žltým lakom, či omnoho viac splýva so zvyškom karosérie. Nová je tiež žltá optika svetiel.

mazda rx3 lbw stance veteran

Kým predná časť pôsobí ešte relatívne uhladene, pri pohľade zboku a zozadu je to už poriadna divočina. V týchto partiách úpravca poriadne popustil uzdu svojej fantázii. Vidieť je to predovšetkým na výraznom rozšírený blatníkov. Celkom typický japonský tuning so všetkým, čo k tomu patrí. Pri pohľade zozadu si môžete všimnúť upravené a zatmavené svetlá a novú lištu na veku batožinového priestoru. Okrem toho boli v týchto partiách ešte výraznejšie rozšírené blatníky. Pod nimi sa nachádzajú 13-palcové disky, ktoré boli rozšírené tak, aby na ne pasovali hladné pneumatiky Dunlop so šírkou až 300 mm. Pod diskami boli samozrejme použité rozširovacie podložky. Po tuningu zovňajška nasledovali úpravy pohonnej jednotky a v tomto prípade je tiež čo obdivovať.

mazda rx3 lbw stance veteran

Po otvorení prednej kapoty sa môžete tešiť na veľmi pekný pohľad. Nachádza sa tu rotačný agregát s označením 12A. Vzhľadom na to, že tento projekt ešte nie je celkom dokončený, motor nemá spracovanú výfukovú sústavu. Po naštartovaní teda vydáva neskutočne hlasný zvuk, ktorý by ste určite netipovali na motor s takto malým objemom. Každopádne, na priestore pod prednou kapotou sa poctivo pracuje, pribudol sem nový chladič a tiež výkonnejší karburátor Weber 48 IDA, čo je prakticky prvý komponent, ktorý si pohľade do motorového priestoru všimnete. Po dokončení všetkých úprav sa očakáva výkon približne 200 koní a zaujímavosťou je, že agregát bude možné vytáčať až po 10 000 ot./min.

mazda rx3 lbw stance veteran

K technickej stránke ešte doplňme, že za pomerne výrazné zníženie svetlej výšky môže táto Mazda RX-3 ďakovať kompletnému systému vzduchového podvozka AirREX, ktorý je pri podobných projektoch mimoriadne obľúbený. Systém so vzduchovými tlmičmi umožňuje rýchlu a pohodlnú konfiguráciu svetlej výšky podľa aktuálnych potrieb.

mazda rx3 lbw stance veteran

Našou poslednou zastávkou je interiér, odkiaľ zmizli všetky nepodstatné zbytočnosti a zostalo iba to najnutnejšie. Nachádzajú sa tu dve škrupinové športové sedadlá PRE a ochranný rám. Do sparťansko spracovaného interiéru pribudol aj nový športový volant Mizuno Works, ktorý má priemer len 11 palcov. V retro štýle je spracovaná aj hlava radiacej páky Razo a za pozornosť stoja aj nové budíky Omori znázorňujúce okrem iného aj teplotu chladiacej kvapaliny. Kato a jeho tím potrebuje popracovať už iba na motore, následne budú tento projekt považovať za hotový a my sa budeme môcť tešiť na ich ďalšie kreácie.

mazda rx3 lbw stance veteran

mazda rx3 lbw stance veteran

mazda rx3 lbw stance veteran

mazda rx3 lbw stance veteran

Čo tvoj názor na tohto športového veterána z Japonska menom Mazda RX3 LBW ?


Ostatné úpravy áut značky Mazda nájdete v zozname našich článkov tu:

MAZDA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky: Slavomír Majerník
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 1858x    hodnotenie: 2/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt