support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Nová farba evokuje dojem čírej vody.

12.Nov.2008
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Slovo kiyora znamená v japončine čistý a číry. Keď toto slovo zvolí automobilka ako meno pre svoj nový model, je zrejmé, že ekologické technológie i celkový dizajn vozidla by mali zodpovedať tomu, čo meno sľubuje. A presne to Mazda robí. Na Medzinárodnom automobilovom salóne v Paríži predstavila automobilka nové auto, ktoré je šetrné k životnému prostrediu a chce ním osloviť vodičov v európskych mestách. Návrhári Mazdy si vytýčili veľmi náročný cieľ – pretaviť tému „čírej vody“ do podoby vizuálne atraktívneho dizajnu. Obrátili sa preto na divíziu BASF Coatings, ktorej úlohou bolo pomôcť s výberom farieb a materiálov.

Výsledkom úzkej spolupráce návrhárov obidvoch spoločností a ich spoločnej snahy je modrozelená farba, ktorá medzi návštevníkmi autosalónu v Paríži vyvolala doslova senzáciu. Kiyora zožala pri svojom uvedení obrovský úspech, a to tak u odborníkov z automobilového priemyslu, ako aj u širokej verejnosti. Prevedenie totiž dokonale symbolizuje farbu vody. Navyše, celkový dizajn vozidla v modrozelenom prevedení, s priehľadnými dverami z polykarbonátu, s interiérom v tvare vlny a vnonkajšími doplnkami v tvare plávajúcich rias vyvoláva dojem, ktorý dizajnérka Mazdy Luciana Silvares popisuje takto: „Vonkajšie prevedenie symbolizuje vodu. Čím hlbšie idete, tým je temnejšia. U Kiyory sme sa usilovali o to, aby vyvolávala dojem vody, ľadu, morí a jazier tým, že bude stavať na obdiv priehľadnosť a hĺbku.“

V BASF Coatings je za celý projekt zodpovedný Stefan Richter, manažér OEM Aftersales pre automobilový priemysel. S celým projektom sa zoznámil pri svojej návšteve návrhárskej dielne Mazda v Oberurselu neďaleko Frankfurtu a hneď na to sa pustil do tejto náročnej úlohy: „Bolo úžasné sledovať, ako naši zamestnanci úzko spolupracujú s návrhármi z Mazda Motor Europe. Táto intenzívna spolupráca trvala niekoľko týždňov. Zamestnanci neustále prichádzali s novými nápadmi, ktoré boli ďalej zdokonaľované. Výsledný efekt je skutočne úžasný,“ zdôrazňuje Richter, ktorý si nemôže vynachváliť predovšetkým tímovú prácu. Menovite na vývoji novej farby pracovali návrhár BASF Coatings Mark Gutjahr, jeho kolegyňa z Mazdy Maria Greger (senior designer color & material design) a Luciana Silvares (senior designer color & material). Návrhárom významne pomáhali odborníci na kolorimetriku z BASF Coatings a taktiež odborníci na farbu z vývojového strediska Mazda Motor Europe GmbH v Oberurseli.

„Táto spolupráca naprieč divíziami a medzi spoločnosťami bola úplne skvelá. Nápad vytvoriť ekologicky šetrný mestský automobil a využiť pri tom množstvo nových technológií bol podporený estetickými rysy. Prevedenie vyjadruje priehľadnosť a zároveň hĺbku vody a je úplne v súlade s exteriérovým dizajnom vozidla,“ dodáva Richter.

Mazda Kiyora
Viac informácií k autám značky Mazda vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

Mazda tuningPokiaľ máte záujem o ďalšie články zo sekcie auto news, navštívte našu podstránku GLOBAL AUTO NEWS.

GLOBAL AUTO NEWSVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj:Mazda Motor Europe

Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 3334x    hodnotenie: 13/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt