support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo aston martin Mansory Bentley GT & Flying Spur - kráľovská rodina ! logo aston martin

Mansory Bentley GT & Flying Spur - kráľovská rodina !

19.Apr.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber


Slovíčka kráľ a kráľovná v nás môžu evokovať množstvo rozličných pocitov a myšlienok. Okrem iného nás môžu napadnúť krajiny, v ktorých vládne práve kráľ alebo kráľovná alebo slovom kráľ môžeme označiť niečo, čo sa nám zdá niečím výnimočné, vďaka čomu výrazne vyčnieva z davu. Vyčnievať z davu a zároveň vládnuť, komu by sa takéto spojenie „činností“ nepáčilo :-). Na svete nie je veľa ľudí, resp. v našom prípade „vecí“, ktorým sa takéto niečo podarilo. Avšak zopár jedincov predsa existuje. Ich spoločným označením je Bentley. Synonymum pre eleganciu, luxus, štýl a zmysel pre detail. To všetko by sa dalo charakterizovať azda jediným slovným spojením – britský um. Briti vedia, ako nakladať s automobilmi a takisto vedia, ako zaujať. Ich schopnosť vytvoriť jedinečný voz s maximálnym zmyslom pre eleganciu, ktorá je kombinovaná so šikovnosťou rúk mechanikov tejto automobilky, sa prejaví na každom jednom voze. Tradícia, história, to je niečo, s čím sa „rodí“ každé jeden auto tejto značky. Aj preto sú tieto vozy tak dokonalé. Pre jedného našťastie, pre iného nanešťastie, padla dvojica modelov tejto automobilky do rúk nemeckého odborníka na úpravy britských klenotov, firmy Mansory. Názor na to, či sa im podarilo skrášliť autá Bentley, si musíte utvoriť vy sami.

BENTLEY


Automobilku Bentley pozná určite aj ten najväčší motoristický laik. Ako prvé mu zíde na um predstava o luxusných, pomerne veľkých autách s typickým britským „prízvukom“. Autá Bentley boli už prvých rokoch svojej existencie, v období začiatku roka 1920, symbolom lukratívneho dizajnu, kráľovského interiéru a v neposlednom rade aj svižného motora. Čo viac si mohol vysokopostavený človek dopriať. Nemci majú Mercedes, Briti majú Bentley. Autá, ktoré sú odrazom ich životného štýlu a tak dokonalého zmyslu pre čisté línie.

%Bentley Continental GT%
Firma Mansory sa po pomerne veľkom úspechu v rámci trojice áut Aston Martin zamerala na ďalšiu britskú exkluzivitu, dva modely Bentley. V prvom prípade ide o luxusného športovca, mimochodom, údajne najrýchlejšie 4-miestne kupé na svete, Bentley Continental GT (Grand Touring). Ladné športové línie implementované do luxusného a moderného dizajnu.

Navyše, s poriadnou dávkou konských kopýt pod kapotou. Tam si miesto našiel šesťlitrový biturbo dvanásťvalec s usporiadaním valcov do písmena W, ktorý dokáže vyprodukovať dych berúcich 552 koní (411 kW, 650 Nm) pri pomerne vysokých 6250 otáčkach/min. Z 0-100 km/h zrýchli tento anglický klasik za neuveriteľných 4,7 sekundy a maximálna rýchlosť sa zastaví na hranici 300 km/h. Ovládať takúto silu už nie je žiadna sranda.

Druhým pánom na holenie je Bentley Flying Spur. Šport, pohodlie a azda najlepšia reprezentácia majiteľa v jednom, to je Flying Spur. 4-miestny sedan pôvodne odvodený od modelu Continental, ktorý v sebe ukrýva všetko to, čo jeho predchodca a navyše disponuje maximálnym pohodlím a luxusom, aký si vie človek predstaviť.

Kombinácia dizajnu konzervatívnej prednej časti a zvyšku karosérie a tých najpríťažlivejších materiálov, robí z tohto auta neodmysliteľný doplnok ku kvalitnému francúzskemu vínku :-). Motorová a výkonová časť je zhodná s modelom Continental GT, vďaka čomu sa Flying Spur nemôže brániť označeniu „najrýchlejší sériovo vyrábaný sedan sveta“.

BENTLEY + MANSORY = KRÁSNA LOVESTORY


Čo sa stane, ak sa skríži nemecký zmysel pre dynamiku s britskou prirodzenosťou? Jednou z odpovedí je, že môže vzniknúť niečo pomerne úchvatné. Svet pozná kvality nemeckej firmy Mansory, ktorá sa orientuje na vozy Aston Martin a Bentley. Ak niečo začnú, zaručene to dokončia, nehovoriac a výsledku ich snaženia. Predstavujeme vám Continental GT a Flying Spur v podaní nemeckého špecialistu Mansory.

Bentley Flying Spur


Najprv sa zameriame na luxusnejšiu verziu Continental-u GT, Flying Spur. Auto už od základov obdarené veľkou dávkou sebadôvery, založenej na reálnych podmetoch, resp. faktoch. Masívna karoséria doslova preplnená tými najexkluzívnejšími detailmi a do bodky premyslený interiér. Vzniká tu otázka, dá sa vôbec tak dokonalé dielo ešte viac zdokonaliť? Odpoveď, áno dá sa.

Mansory pripravil pre tento voz kompletný paket obsahujúci exteriérové aj interiérové úpravy, ako aj motorový upgrade. V prípade tejto limuzíny nesmelo chýbať veľké množstvo chrómu. Začnime teda mimo kabíny.

Exteriér


%Bentley Flying Spur Mansory%
Už sériová predná časť sa môže pochváliť výraznou maskou chladiča. Chlapci z Mansory ju radšej nechali na pokoji a zmenili iba jej výplň do podoby exkluzívnej chrómovej mriežky. K slovu sa dostal aj samotný predný nárazník, ktorý do vena dostal štvoricu rebrovitých otvorov, umiestnených pred prednými blatníkmi.
Ich úlohou je privádzať chladný vzduch k novým výkonnejším brzdám. Chrómový doplnok v podobe dvojice plátov nájdeme práve pod týmito otvormi. Došlo aj na spodnú časť nárazníka, ktorá bola mierne modifikovaná v zmysle pridania dodatočného centrálneho otvoru, ktorého výplň zdobí chrómová mriežka. Integrovaná bola taktiež dvojica denných okrúhlych svetiel v efektnom chrómovom obale a spodný difúzor vo farbe karosérie. V Mansory sú si všetci plne vedomí toho, čo obnáša britský štýl a preto sa touto úpravou snažili neuškodiť tomuto klenotu.

Bok auta sa nejakej výraznej zmeny nedočkal, no zmeny sa tu aj napriek tomu udiali. Pribudla dvojica dlhých chrómových plátov osadených na prahoch auta a samozrejme chýbať nesmú ani originálne hliníkové prahové lišty s logom úpravcu, efektne svietiacim namodro. Krásny doplnok k dokončeniu harmónie.

S viditeľnou dávkou citu sa úpravcovia pohrali so zadnými partiami auta. Na veko kufra osadili decentnú prítlačnú lištu a svoj prídel dostal aj zadný nárazník v podobe integrovaného difúzora. Ten obsahuje tri otvory vyplnené čiernym ťahokovom. Po stranách sa na svet pozerá štvorica oválnych chrómových koncoviek výfuku, ktorých tvar je identický so zasvietenými zadnými svetlometmi. Ani tu nechýbajú chrómové pláty po stranách nárazníka.

Performance


Vášeň pre rýchlosť a výkon sa prejavuje u väčšiny firiem, zaoberajúcich sa tuningom automobilov. Túžbu neustále zvyšovať výkon sériového motora neskryje takmer žiadny zarytý motorista. Takými sú aj chlapci z firmy Mansory, ktorým sa výkon 552 koní zdá akosi málo. Preto siahli po náradí a hor sa do práce. Dodatočnými úpravami posunuli hranicu maximálneho výkonu z pôvodných 552 koní na finálnych 630 konských síl a hodnota točivého momentu vzrástla o rovnú stovku na konečných 750 Nm už pri 1600 ot./minútu. Vďaka tomuto zásahu sa maximálna rýchlosť vozidla ustálila na srdcervúcich 320 km/h. Berme však v úvahu, že ide o luxusný štvormiestny sedan!

Takúto parádu treba aj niečím zastaviť. O to sa starajú vysokovýkonné športové brzdy Brembo v špeciálnej edícií Mansory. Šesťpiestikové strmene hryzú do rezaných tanierov o veľkosti 405/38 alebo 412/38, v závislosti od veľkosti diskov, vpredu405/22 vzadu. Tieto special edition brzdy sa vynímajú spod exkluzívnych 7-lúčových, 20-palcových vpredu a 22-palcových vzadu, chrómových diskov. Dokonalý záver tejto exteriérovej parády.

Fotogaléria Mansory Bentley Continental GT Flying Spur


Interiér


Jedinečnosti a exkluzivite sa medze nekladú. Potvrdzuje to aj úprava interiéru, ktorá sa vyznačuje veľkým množstvom dostupných kombinácií farieb a materiálov. Športové hliníkové doplnky nájdeme v podobe pedálového setu, lemov rukovätí a budíkov a iných častí. Naopak, luxusná koža je tu takmer na každom kroku – športový volant, prístrojová doska, sedadlá, výplň dverí atď. Práve tu sa prejavila vážnosť tejto úpravy, pretože Mansory svojim zákazníkom ponúka na výber veľké množstvo farebných kombinácií, ktoré si môže ľubovoľne kombinovať. Ide o farby: biela, bordová, karamelová, tmavo modrá, mahagónová a čierna. Dokonca aj plne elektrické závesy zadných okien sú z farebnej kože. Športový charakter sa prejavil aj v interiéry v podobe karbónových (biele a tmavé prevedenie) častí akými sú palubovka, hlavica riadiacej páky, volant, stredová konzola a mnoho iného. K dokonalosti už len pribudli luxusné koberce s logom úpravcu.

Bodku za interiérovým dobrodružstvom dávajú dostupné hi-tech súčasti. Cestujúci sa môžu tešiť na trojicu 9-palcových dotykových LCD monitorov, bezdrôtové slúchadlá, automatické závesy a piknikové mini-stolíky. Čo na toto povie bežný smrteľník? Hm... :-).

Bentley Continental GT


Teraz je na rade starší brat Flying Spur-u. Športové kupé s označením Continental GT na seba nenechalo dlho čakať a v dnešných časoch ideálne spĺňa aj tie najnáročnejšie požiadavky svojich majiteľov. So svojim extra výkonným dvanásťvalcom hravo zrovná so zemou aj tých najväčších frajerov, ktorým hanba dovolí postaviť sa zoči-voči tejto britskej paráde. Ušľachtilý športový dizajn s množstvom kráľovských prvkov robí z tohto auta dokonalú symbiózu ducha a tela.

V Mansory nenechali nič na náhodu a pripravili pre toto auto hneď dve varianty úprav. Ale poďme pekne poporiadku.

Exteriér


%Bentley Continental GT Mansory%
Prvý typ úpravy sa vyznačuje zmyslom pre originalitu, pričom použité prvky sú pre pozorovateľa nenáročné a celkovo nenarúšajú zmysel pôvodného dizajnu. Modifikovaný predný nárazník sa vyznačuje trojicou otvorov v jeho dolnej časti, ktoré dostali rovnakú výplň, ako maska, čiže v podobe chrómovej mriežky. Tá tvorí idylickú kombináciu s implementovanými dennými svetlami, ktorých obal je dotvorený chrómovými pásmi. Celkový dojem ešte dotvára dvojica spojlerov umiestnených pod krajnými otvormi a upravené línie predného nárazníka. Nič náročné, avšak maximálne efektné.

Došlo aj bočné prahy, ktoré pre svoj pôsobivý dizajn už v sériovom stave ostali viac-menej nezmenené. Jediná zmena je v podobe chrómových plátov, osadených v zadnej časti prahov. Ku krásnemu efektu chrómu sa dokonale hodí hliník. Ten nájdeme v podobe prahových líšt s vyrývaným logom úpravcu, ktoré sa po otvorení dverí rozsvieti krásne namodro.

Úprava sa dotkla aj zadnej časti auta. V nej bol tak isto ako vpredu, pozmenený nárazník v zmysle pridania akéhosi difúzora, z ktorého sa vynárajú dve dvojice nad

sebou uložených obdĺžnikových koncoviek výfuku. Jednoduchosť tejto úpravy dáva záruku, že sa z tohto zaručene nestane gýč. Korenie do polievky ešte primiešala decentná prítlačná lišta na veku kufra, ktorá ma korigovať prúdenie vzduchu vo väčších rýchlostiach. S nimi toto auto zaručene nebude ma problém :-).

Performance


Už neraz sa stalo, že úpravcom, ktorí pracovali na nejakom konkrétnom voze, sa sériový výkon málil. Nejedná tuningová firma má vo svojom portfóliu tuningové pakety, ktoré zahrňujú aj úpravu motora samotného. Túžba po výkone sa nedá len tak ľahko skryť. To isté platí aj v prípade firmy Mansory, ktorá sa bližšie pozrela na pohonné ústrojenstvo tohto žihadla. Sériový výkon 552 koní očividne neposkytuje to, čo by chlapcov z Mansory uspokojilo. Preto sa obrátili na novú riadiaci jednotku + iné dodatočné úpravy, vďaka ktorým výkon rezko poskočil na hranicu drsných 650 koníkov (463 kW). Zvýšil sa aj točivý moment, ktorého hodnota 750 Nm je vodičovi k dispozícií už pri 1600 ot./minútu. Povesť najrýchlejšieho štvormiestneho kupé potvrdila aj konečná hodnota maximálnej rýchlosti – 327 km/h! Ráčite ešte niekto niečo dodať? :-).

Stabilitu tak nebezpečnej beštie, akou je toto Bentley, zabezpečujú 7-lúčové chrómové disky s rozmermi 9x20J vpredu10x22J vzadu. Samozrejmosťou sú nízkoprofilové pneumatiky. Treba zdôrazniť, že úpravcovia zvolili naozaj skvostný dizajn diskov. V rámci bezpečnosti a pohodlia posádky nesmieme zabudnúť na elektronicky nastaviteľný podvozok, ktorý dokáže pritlačiť auto k zemi o 25 mm a samozrejme výkonné brzdy v podaní firmy Brembo a jej špeciálnej edície Mansory. Šesťpiestikové strmene vpredu aj vzadu hryzú do rezaných tanierov o veľkosti 405/38 alebo 412/38, v závislosti od veľkosti diskov, vpredu405/22 vzadu. K tomuto niet čo dodať.

Fotogaléria Mansory Bentley Continental GT


Interiér


Keď exkluzivita, tak poriadna. Dobrej starostlivosti sa dočkal aj interiér vozu, v ktorom sa snúbi kombinácia materiálov a farieb. Tešiť sa môžete na karbón v podobe radenia na volante, samotného volantu, hlavice radiacej páky, lemov dverí atď, alcantary a samozrejme luxusnej kože Nappa, ktorú by sme tu našli v krvavo červenom, modrom a žltom prevedení. Chýbať nesmú ani luxusné koberce s vyšívaným logom úpravcu. Ste pripravení na skutočnú lahôdku v podobe druhej alternatívy úpravy Continetal-u GT? Ak ešte nie, radšej tento článok nečítajte. Tu chlapci z Mansory ukázali svoje schopnosti a zmysel pre dokonalosť. Ich upravený Continental GT á la LE MANSory, inšpirovaný autami závodu 24 hodín Le Mans, predčil všetky očakávania. Pozrime sa naňho dôkladnejšie.

Autá, ktoré sa zúčastňujú prestížnych závodov Le Mans sa vyznačujú obrovským výkonom, ktorý je skrytý pod často krát úchvatným bodykitom. Nemyslite si, že ide o vyšperkované plasty s krásnymi diskami. Naopak. Všetky zmeny, ktoré tvoria takýto závodný voz sú uskutočňované pre nie príliš „ružové“ podmienky závodenia.

Exteriér


%Bentley Continental GT Mansory%
Táto úprava je avšak určená pre „cestné“ potreby a tomu odpovedá aj jej prevedenie, resp. štýl. Oko pozorovateľa ako prvé zaujme výrazné lakovanie v kombinácií žiarivá oranžová a tajomná čierna. Vskutku nápadité prevedenie dodáva tomuto autu ten správny šmrnc. Najlepšie na tom je, že pomer týchto dvoch farieb je viac-menej rovnaký, pričom každý záhyb na karosérií má svoju špecifickú farbu.

Ale azda najzaujímavejším krokom v rámci tejto úpravy je bodykit. Rozšírené blatníky, množstvo otvorov, oblé línie, to všetko napovedá tomu, s akým úmyslom bolo toto auto pretvorené. Precízne navrhnutý predný nárazník sa vyznačuje trojicou rovnako veľkých otvorov, ktoré rovnako ako maska, dostali výplň v podobe čiernej mriežky. Tá dokonale ladí s čiernym lakovaním prednej časti. Stredový zošikmený otvor v kontraste s dvojicou karbónových spojlerov umiestnených po stranách nárazníka dáva krásny priestor pre vznik emotívnych pocitov k tomuto autu. Krajné dva otvory obsahujú dvojicu podlhovastých denných svetiel s technológiou LED. Keďže ide o LE MANSory, chýbať nesmú ani dodatočné otvory na prívod vzduchu pre potreby chladenia predných bŕzd, ktoré si svoje miesto našli pred prednými kolesami.

Súvislé línie prechádzajú z predného nárazníka na bočné prahy prostredníctvom vytiahnutých blatníkov s integrovanými natiahnutými otvormi slúžiacimi na odvod zohriateho vzduchu od predných bŕzd. Tieto otvory spolu s blatníkmi boli skvelým dizajnérskym ťahom zo strany úpravcu. Línie týchto otvorov sa jednoliato napájajú na otvory pred zadnými vytiahnutými blatníkmi, ktoré taktiež slúžia na prívod vzduchu k zadným kotúčom. Nič iné sa tak dokonale nehodí k štýlu tejto káry. Prahové nástavce sú maximálne jednoduché, pričom ich charakteristickým prvkom sú oblé výčnelky a karbónové „krídla“. Opäť sa potvrdilo pravidlo, že v jednoduchosti je krása.

Zadná časť zahalená rúškom tajomstva v podobe čierneho lakovania sa tak isto vyznačuje jednoduchosťou. K dokonalosti úpravy prispela štvorica obdĺžnikových koncoviek výfuku lakovaných načierno, karbónový difúzor umiestnený pozdĺž celého nárazníka zospodu a nádherne tvarované otvory na odvod zohriateho vzduchu od zadných bŕzd, situované za zadnými kolesami. Klobúk dolu pred takouto skvostnou kombináciou jednotlivých prvkov.

Performance


LE MANSory sa nepýši len naozaj vydareným dizajnom, jeho prednosťou je aj nemalý výkonnostný potenciál. Chuť chlapcov z Mansory šprtať sa v pohonných jednotkách automobilov nepozná hraníc. Pokoj nedali aj tejto káre a rapídne zvýšili jej výkon. Radou úprav ako napríklad športový filter, preprogramovaná riadiaca jednotka, nový výfukový systém atď. dosiahli úpravcovia maximálny výkon 650 konských síl (478 kW) v kombinácií s hodnotou krútiaceho momentu, ktorá činí gigantických 780 Nm už pri 2000 ot./minútu. Odmenou je dokonalý pôžitok z jazdy, srdcervúci zvuk motora a výfuku a maximálna rýchlosť 330 km/h.

„Disky robia auto“, pravda ako hrom. V prípade tohto auta to platí niekoľko násobne. Keď oranžová a čierna, tak aj na diskoch – šesťlúčové 20-palcové disky s rozmermi 10x22J vpredu aj vzadu s dvojitými lúčmi sú zárukou dokonalého spojenia krásy a účelnosti. O dobrý look a zároveň brzdnú silu sa starajú kotúčové brzdy Brembo v special edition Mansory, ktorých parametre sú obdivuhodné – Kotúče s rozmermi 412/38 vpredu405/22 vzadu, do ktorých hryzú 6-piestikové vpredu a 4-piestikové strmene vzadu. Sústava ako hrom!

Interiér


Bol poslednou zastávkou rúk chlapcov firmy Mansory. Tu sa snúbia tie najkvalitnejšie materiály, aké si majiteľ môže dopriať. Konkrétne sa jedná o dvojfarebný karbón, samozrejme oranžový, ktorý nájdeme na športovom volante, hlavici riadiacej páky, stredovej konzole, palubovke a samozrejme ako výplň dverí. Dôležitú úlohu tu hraje aj luxusná koža Alcantara v čiernej a oranžovej, ktorej výskyt sa orientuje na sedadlá, dvere, koberce, palubovku atď. Športový charakter ešte dotvárajú hliníkové doplnky v podobe lemom budíkov a fúkačov, pedálového setu, prahových líšt s vysvietenými nápismi LE MANSory a iných prvkov. Jedinečnosť a zmysel pre luxusu naozaj nepozná hranice.

Fotogaléria Mansory Bentley Continental GT Wide Body


Čo poviete na tuning pre Bentley Continental GT? Prosím, hlasujte:


Viac informácií k tejto značke vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 9592x    hodnotenie: 33/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt