support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo Luxus v športovom prevedení – BMW E60 M5 od Lumma Tuning logo

Luxus v športovom prevedení – BMW E60 M5 od Lumma Tuning

21.Jul.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Bezpochyby každý pozná autá značky BMW. Tieto autá brázdia cesty už poriadne dlhú dobu. Sú symbolom luxusu, nezameniteľného dizajnu a športového charakteru. Veľké vlajkové „lode“ tejto automobilky sa stali súčasťou podnikateľského sveta a symbolom „hrubých peňaženiek“. Netreba pochybovať o tom, že „bavoráky“ sú vo svojej podstate jedinečné a možno aj preto boli, sú a aj budú terčom rôznych tuningových firiem. Treba však rozlišovať ich prístup k týmto vozom. Jedny chcú premeniť BMW k nepoznaniu a iní zasa chcú zachovať tie luxusné línie týchto automobilov. Takou je aj nemecká tuningvoá firma Lumma Design, ktorá sa tentoraz zamerala na športovú verziu, model E60 M5. Poďme sa spoločne pozrieť, čo vytvorili.

SÉRIOVÝ STAV BMW M5


Nové BMW 5, tak ako jeho predošlé štyri generácie, svojím príchodom opäť posunulo latku v segmente vysokovýkonných štvordverových limuzín na najvyšší bod. Označenie „M“ sa tu nevyskytuje náhodou, ale označuje športovú verziu tejto limuzíny. Diabol zakrytý rúškom elegancie. Celkový vonkajší zjav na prvý pohľad vôbec neprezrádza silu a schopnosti, ktoré sa ukrývajú pod povrchom. A v tom práve spočíva sila modelov BMW s písmenom M. Pozornejšie oko si však nemôže nevšimnúť kvantum veľavravných detailov: kolesá, brzdy, koncovky výfukov, aerodynamické elementy, športové prvky v interiéri.

BMW je známy svojimi výkonnými autami, resp. motormi, ktoré do nich montuje. Výnimkou nie je ani tento päťkový model s prívlastkom M. Pod jeho kapotou sa nachádza mohutný zabijak s objemom piatich litrov a s počtom valcov desať, ktorý dosahuje maximálny výkon 507 koní (373 kW) pri 7750 ot./minútu, ktoré sa avšak zo štandardnej hodnoty 400 koní aktivujú tlačítkom „Power“. O pohon zadných kolies sa stará 7-stupňová SMG III prevodovka (Sequential Manual Gearbox).

Nie je pochýb o tom, že BMW M5 je čistokrvným športovcom, ktorý sa inšpiruje prvkami F1 a s radosťou ich používa.

ÚPRAVA PO NEMECKY


Aj laik vie, že úprava tohto „bavoráka“ sa nesie v jemnom, decentnom štýle. Úpravcovia chceli zachovať luxusné, ale zároveň športové krivky karosérie, pretože už pri prvom pohľade na toto „bavoro“ sú očividné športové prvky, ako predný a zadný nárazník, predná maska atď.

lumma bmw m5
Zmenou prešla predná časť, konkrétne predný nárazník, pod ktorý bol namontovaný nový spodný spojler. I keď na prvý pohľad nie je veľmi zrejmé, čo sa vlastne zmenilo, pri hlbšom skúmaní je jasné, že je to práve spomínaný spodný spojler. Charakteristickou črtou je jeho stredová časť, ktorá výrazne zasahuje pod spodný otvor, resp. mriežku. Táto zmena nie je nejak zvlášť extrémna, ale zato jemne dotvára športové línie prednej časti.

To sa ale o bočných prahoch povedať nedá. Aj keď sú tak isto podané decentne, cítiť z nich výraznejší agresívnejší dojem. Vo svojej podstate sú rovnaké tým sériovým, avšak dominantnou časťou sú otvory v zadnej časti prahov, ktoré majú za úlohu priviesť chladný vzduch k zadným kotúčom. Toto je pekný príklad toho, že aj nepatrná zmena vie docieliť zaujímavý efekt.

Zadná časť, rovnako ako predná, prešla príjemnou decentnou zmenou. Už v sériovom stave spod zadného nárazníka vytŕčajú dva páry duplex koncoviek výfuku. To si žiadalo výraznejší spodný nástavec pod zadný nárazník. Auto tak okamžite nabralo vizuálne zníženie svetlej výšky, o čo úpravcom zjavne išlo.

Príjemnou a až tak často nevídanou zmenou sú zadné svetlomety, ktoré neboli nahradené čírou optikou, ako by sa dalo očakávať. Úpravcovia jednoducho upravili ich vzhľad a to tým spôsobom, že zatmavili sklá zadných svetiel. Nenáročný, ale zato efektný prvok celej úpravy. Posledným prvkom v rámci zadnej časti je mini krídlo nad zadným sklom, ktoré má za úlohu opticky predĺžiť strechu.

Posledným krokom tejto úpravy boli disky. Sériové boli nahradené 19-palcovými lúčovitými diskami Lumma Exclusive model Supersport z modelovej rady Racing.

Tu sa potvrdilo pravidlo, že v jednoduchosti je krása.

Fotogaléria upraveného BMW s označením LUMMA CLR M5 v podaní Lumma Tuning:


Aktuálny cenník výrokov od LUMMA TUNING si stiahnite tu:

preview
download
[ 343 Kb ]

Chceli by sme vás ale upozorniť na jednu skutočnosť, že isté ceny v týchto cenníkoch už nemusia byť najaktuálnejšie. Niektoré sa pomenili smerom hore, zvyčajne ale dole. V prípade aktuálneho dopytu vás prosíme nás pre kontrolu kontaktovať.


Čiastočný sortiment Audi, Opel, Seat a VW spojlerov od firmy LUMMA máme na webe zahrnutý pod rubrikou RIEGER TUNING.

webshop

Ceny sa dajú zobrazovať v oboch menách, EUR a českých korunách s DPH. Kliknutím na SK alebo CZ vlajku vedľa ceny na danej položke si môžete vždy prepnúť zobrazenie meny. Aktuálny koeficient: 25. Pri jednorazových objednávkach nad 99,-€ s DPH Vám ponúkame DOPRAVU na území Slovenska ZDARMA! Odporúčame preto spojiť Vaše objednávky s priateľmi a známymi. (Nevzťahuje sa na akciový tovar alebo položky vo výpredaji ako aj zásielky kuriérskou službou, nadrozmerné tovary a položky s nadváhou)preview
Firma Lumma Tuning sídli v meste Winterlingen neďaleko Stuttgartu v nemeckom Baden-Württemberg. Bbola založená v roku 1987, začala teda so svojou výrobou a dizajnom spojlerov už pred viac ako 17 rokmi a patrí tým medzi elitu Európskej tuningovej scény a svojím menom samozrejme ručí za kvalitu.

To činí a potvrdzuje aj vysokú kvalitu a nádherný dizajn týchto výrobkov. Lumma sa snaží i napriek časov všeobecnej recesie v západnej Európe konať aktívne proti tomuto negatívnemu trendu a to najmä stálymi investíciami a novými produktmi. Neprejde snáď mesiac, v ktorom nevyvinú nové sady spojlerov pre nejaké vozidlo a to i pre tie najnovšie modely áut, ktoré v sériovej podobe sotva zazreli svetlo života. Spoločnosť je dnes hrdá, že má dokonca vlastné dizajnérske oddelenie, ktoré sa neustále venuje novým konceptom. Zvyčajne sú to firmy ako Lumma, ktoré dokážu tvoriť trendy a hýbať nimi.

V ponuke tejto firmy nájdete úplné novinky, ktoré máloktorý úpravca dodáva, napr. extrémne nárazníky na Audi, BMW, Opel, VW a celú radu spojlerov pre iné európske značky. Firma dodáva jednak samostatné spojlery a nárazníky, ale taktiež celé montážne sady, teda „body kity“ alebo sady spojlerov na konkrétne auto. Lumma Tuning je teda špecialistom IBA na vonkajšok áut, teda najmä pre športové nárazníky, spojlery, masky, prahy, krídla, lišty, nasávače, výdychy a kvantum iných plastov v najvyššej kvalite. Všetky ich výrobky sú samozrejme certifikované a homologizované v EÚ a spĺňajú aj náročné kritéria a podmienky nemeckého TÜV (Technischer Überwachungs-Verein) a DEKRA (Deutscher Kraftfahrzeug-Überwachungsverein).

Tu ešte krátky výber z ich ostatného sortimentu spojlerov a „body kitov“:

Značka: Audi / Model auta: TT
Značka: BMW / Model auta: 3 / Typ: E36
Značka: BMW / Model auta: 3 / Typ: E46
Značka: BMW / Model auta: 3 / Typ: E90
Značka: BMW / Model auta: 6 Cabrio
Značka: BMW / Model auta: X3
Značka: Mercedes / Model auta: Trieda C Combi
Značka: Opel / Model auta: Astra H

Kompletná ponuka od Lummy je pochopiteľne ďaleko širšia než môžeme tu opísať alebo vystaviť na našom serveri. Preto sme pre vás pripravili aj možnosť zakúpenia áktuálneho katalógu LUMMA TUNING 2005. Tento katalóg na takmer 100 stranách môže byť váš len za 149,- Sk. Objednajte si ho a radi Vám ho poštou zašleme.

Objednať si môžete katalóg rovno tu:

preview
katalog
Objednávka katalóguPáči sa vám optická úprava auta BMW radu 5 od Lumma Tuning? Prosím, hlasujte:


Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy Lumma Tuning, tak navštívte našu podstránku:

LUMMA tuning


Ostatné úpravy áut značky BMW nájdete v zozname našich článkov tu:

BMW tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 26487x    hodnotenie: 51/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt