support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo bmw Lumma tuning pre BMW E92 radu 3. logo bmw

Lumma tuning pre BMW E92 radu 3.

26.Jul.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Na svete je už nejaký čas aj najnovšia, piata generácia trojkového radu automobilky BMW. No ešte predtým, ako si o nej čosi povieme, sa pozrime trošku do histórie a povedzme si, čo tu bolo pred touto generáciou.

BMW 3


bmw radu 3
Epochu trojkovej rady započal model E21. Za ním nasledoval model E30, ktorý žne medzi mladými a začínajúcimi driftérmi úspechy doteraz, najmä so šesťvalcovým motorom s objemom dva a pol litra a výkonom 170 koní. Ďalším obľubeným motorom u E30-ky je motor ktorý sa skrýva pod označením 318 is. Jedná sa o štvorvalec objemu 1,8 litra disponujúci výkonom krásnych 140 koní, čo je vzhľadom na hmotnosť samotného motora, ktorý je značne ľahší ako šesťvalcové agregáty, vynikajúci výkon. Pomer hmotnosti a výkonu robí z 318is skvele manévrovateľné a živé auto. A medzi skutočné rarity nielen automobilého športu patrí jednoznačne prvé trojkové "M"-ko, E30 M3.
E30-ku nahradila v roku 1992 E36-ka. Okrúhle predné svetlá z modelov E21 a E30 vystriedali úzke hranaté svetlá a "trojka" aj nabrala čosi na vonkajších rozmeroch. Medzi najvýkonnejšie motorizácie patrí 2,5 a 2,8 litrový šesťvalec, oba s výkonmi 192 koní, a z dízla 2,5 TDS, ktorý nebol to pravé orechové... Zrejme aj preto ho inžinieri z BMW neskôr predali Oplu, aby sa s ním viac nemuseli trápiť ;-) Model E36 sa vyrábal, rovnako ako E30 v niekoľkých karosárskych variantách, ako štvordverový sedan, coupé, cabrio a touring, no pribudla ešte aj skrátená verzia kupátka s označením compact.

bmw radu 3
Konečne v roku 1998 sa dožila vystriedania aj E36-ka a na trojkový trón nastúpil model E46. Krásne oblé tvary boli oproti predchádzajúcej generácii veľmi príjemnou zmenou. Aj do E46-ky sa montovala široká paleta motorov, z ktorých by sme za najlepší mohli považovať turbodízlový dvojliter, ktorý sa vyznačuje nízkou spotrebou a výkonom 136 koní. Pre náročnejších sa ponúkal trojlitrový turbodízel s výkonom 184 koní. Samozrejme nezaostávali ani benzínové motory. Do E46 sa montoval 2,5 litrový šesťvalec s technológiou Vanos s výkonom 192 koní, ktorý sa montoval aj do predchádzajúceho modelu. Pribudol trojlitrový benzínový šesťvalec s výkonom 221 koní. Do najvýkonnejšej verzie skrývajúcej sa pod tradičným bavoráckych označením, pod písmenom "M", sa montoval 3,2 litrový motor, ktorý trápil zadnú nápravu náporom 343 konských síl. A konečne môžeme prejsť k najnovšej, piatej generácii veľmi úspešného trojkového radu z ponuky značky BMW. Tento model s označením E90 uzrel svetlo sveta v roku 2005 na Ženevskom autosalóne. Až sa mi nechce veriť, že to bolo už pred dvoma rokmi. Svojimi modernými tvarmi možno zo začiatku odrádzal každého fanúšika BMW, zvyknutého na bacuľatú E46-ku, no postupne získava na popularite a mnohých záujemcov oslovia práve tieto moderné, štýlové tvary karosérie, ktorá sa ponúka ako sedan, touring, coupé a kabriolet.

bmw radu 3
Väčšina motorov montovaných do E90-ky prešla z modelu E46, no samozrejme nevyhli sa malým modifikáciam. Okrem toho pribudli dva 3,5 litrové šesťvalce. Jeden benzínový a jeden dízlový. Najzaujímavejší je ten benzínový a to hlavne preto, že nie je atmosférický, ako všetky ostatné benzínové motory. Bavorskí inžinieri do neho namontovali nie jedno, ale rovno dve turbodúchadlá! Automobilka BMW použila turbo naposledy v modeli 2002, ktorý bol čosi ako predchodca trojkového radu.
A načo sú vlastne tomu motoru dve turbodúchadlá? Odpoveď je veľmi jednoduchá, najmä pre tých, ktorý preplňované motory trocha poznajú. Veľké turbo zabezpečuje vysoký výkon, v tomto prípade 306 koní (242kW). No ako už iste viete veľké turbá trpia jednou vážnou vadou, ktorá sa odborne nazýva turbodiera. Dalo by sa to popísať asi tak, že turbo potrebuje určité otáčky na to, aby sa nažhavilo. Kým tieto otáčky nedosiahne, motor nemá požadovaný výkon. Aby tomu zabránili, použili aj jedno malé turbodúchadlo. To zatiahne už aj pri nízkych otáčkach, a tým je vlastne vyriešený problém turbodiery veľkého turbodúchadla. S týmto motorom dokáže vystreliť z pokoja na stokilometrovú rýchlosť za 5,5 sekundy a ručička tachometra sa zastaví na cifre 250km/h. Inžinierom z Bavorska sa podaril aj ďalší cieľ a to udržať priemernú spotrebu tohto motora pod desať litrov a preto výrobca hrdo píše do technických parametrov priemernú spotrebu 9,5 litra na 100 kilometrov.

Fotogaléria sériových modelov BMW trojkového radu:  LUMMA TUNING BMW E92


  lumma tuning bmw e92
  Táto generácia skutočne má čosi do seba a keď ešte vezmeme do úvahy krásne dvojdverové coupé označené číslom E92, je hneď každému jasné, že sa o neho všetci úpravcovia pobijú. Jedným z nich je aj renomovaná firma Lumma Tuning, prinášajúca do sveta tuningu vkusné a kvalitné bodykity na autá mnohých značiek a modelov.

  Lumma Tuning dodala vďaka mračítkam na predných svetlách bavoráku trocha agresívnejší výraz. Tradičné chrómované bavorácke ľadvinky vystriedali karbónové kúsky a z rovnakého materiálu sú aj spätné zrkadlá.

  Pozornosť sa sústredila aj na predný nárazník. Ten dostal decentný spojler, ktorý sa ku celkovému výzoru prednej časti skvele hodí. Aby nezostala bez povšimnutia ani zadná časť, našiel tam svoje miesto decentný spojler.

  O zníženie svetlej výšky a lepšiu stabilitu na vozovke sa starajú pružiny H&R, ktoré znižujú prednú časť o 50 mm a zadnú o 25 mm. Vzhľad zovňajšku dotvárajú aj ľahkozliatinové disky Lumma Racing o rozmere 8,5x19, obuté do plášťov Toyo Tires s rozmermi 235/35 19.

  Ešte ako bonus nahradila firma Lumma Tuning všetky znaky BMW svojim vlastným logom. Auto, ktoré je pekné už v sériovom stave je vždy problematické upraviť tak, aby nejakým spôsobom nebola narušená celistvosť dizajnu, no Lumma to pri tomto kupátku zvládla na výbornú.

  Fotogaléria Lumma Design BMW E92:

   Wallpaper Lumma Tuning BMW E92 radu 3 (pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

   preview

   800x600
   1024x768
   1600x1200


   Aktuálny cenník výrokov od LUMMA TUNING si stiahnite tu:

   preview
   download
   [ 343 Kb ]

   Chceli by sme vás ale upozorniť na jednu skutočnosť, že isté ceny v týchto cenníkoch už nemusia byť najaktuálnejšie. Niektoré sa pomenili smerom hore, zvyčajne ale dole. V prípade aktuálneho dopytu vás prosíme nás pre kontrolu kontaktovať.


   Čiastočný sortiment Audi, Opel, Seat a VW spojlerov od firmy LUMMA máme na webe zahrnutý pod rubrikou RIEGER TUNING.

   webshop

   Ceny sa dajú zobrazovať v oboch menách, EUR a českých korunách s DPH. Kliknutím na SK alebo CZ vlajku vedľa ceny na danej položke si môžete vždy prepnúť zobrazenie meny. Aktuálny koeficient: 25. Pri jednorazových objednávkach nad 99,-€ s DPH Vám ponúkame DOPRAVU na území Slovenska ZDARMA! Odporúčame preto spojiť Vaše objednávky s priateľmi a známymi. (Nevzťahuje sa na akciový tovar alebo položky vo výpredaji ako aj zásielky kuriérskou službou, nadrozmerné tovary a položky s nadváhou)   preview
   Firma Lumma Tuning sídli v meste Winterlingen neďaleko Stuttgartu v nemeckom Baden-Württemberg. Bbola založená v roku 1987, začala teda so svojou výrobou a dizajnom spojlerov už pred viac ako 17 rokmi a patrí tým medzi elitu Európskej tuningovej scény a svojím menom samozrejme ručí za kvalitu.

   To činí a potvrdzuje aj vysokú kvalitu a nádherný dizajn týchto výrobkov. Lumma sa snaží i napriek časov všeobecnej recesie v západnej Európe konať aktívne proti tomuto negatívnemu trendu a to najmä stálymi investíciami a novými produktmi. Neprejde snáď mesiac, v ktorom nevyvinú nové sady spojlerov pre nejaké vozidlo a to i pre tie najnovšie modely áut, ktoré v sériovej podobe sotva zazreli svetlo života. Spoločnosť je dnes hrdá, že má dokonca vlastné dizajnérske oddelenie, ktoré sa neustále venuje novým konceptom. Zvyčajne sú to firmy ako Lumma, ktoré dokážu tvoriť trendy a hýbať nimi.

   V ponuke tejto firmy nájdete úplné novinky, ktoré máloktorý úpravca dodáva, napr. extrémne nárazníky na Audi, BMW, Opel, VW a celú radu spojlerov pre iné európske značky. Firma dodáva jednak samostatné spojlery a nárazníky, ale taktiež celé montážne sady, teda „body kity“ alebo sady spojlerov na konkrétne auto. Lumma Tuning je teda špecialistom IBA na vonkajšok áut, teda najmä pre športové nárazníky, spojlery, masky, prahy, krídla, lišty, nasávače, výdychy a kvantum iných plastov v najvyššej kvalite. Všetky ich výrobky sú samozrejme certifikované a homologizované v EÚ a spĺňajú aj náročné kritéria a podmienky nemeckého TÜV (Technischer Überwachungs-Verein) a DEKRA (Deutscher Kraftfahrzeug-Überwachungsverein).

   Tu ešte krátky výber z ich ostatného sortimentu spojlerov a „body kitov“:

   Značka: Audi / Model auta: TT
   Značka: BMW / Model auta: 3 / Typ: E36
   Značka: BMW / Model auta: 3 / Typ: E46
   Značka: BMW / Model auta: 3 / Typ: E90
   Značka: BMW / Model auta: 6 Cabrio
   Značka: BMW / Model auta: X3
   Značka: Mercedes / Model auta: Trieda C Combi
   Značka: Opel / Model auta: Astra H

   Kompletná ponuka od Lummy je pochopiteľne ďaleko širšia než môžeme tu opísať alebo vystaviť na našom serveri. Preto sme pre vás pripravili aj možnosť zakúpenia áktuálneho katalógu LUMMA TUNING 2005. Tento katalóg na takmer 100 stranách môže byť váš len za 149,- Sk. Objednajte si ho a radi Vám ho poštou zašleme.

   Objednať si môžete katalóg rovno tu:

   preview
   katalog
   Objednávka katalógu   Čo poviete na úpravu BMW E92 od Lumma Design? Hlasujte:


   Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy Lumma Tuning, tak navštívte našu podstránku:

   LUMMA tuning


   Ostatné úpravy áut značky BMW nájdete v zozname našich článkov tu:

   BMW tuning


   Volaj, píš alebo skypuj.

   Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
   chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
   názory alebo ste niečomu nerozumeli?


   TUNING FÓRUM

   Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

   V našom článku ste našli špeciálny,
   technický výraz ktorému nerozumiete
   alebo si ním jednoducho nie ste istý?


   TECH SKRATKY

   Využite náś online slovník skratiek !!!

   kontakt


   S tunerským pozdravom,

   Váš tím TUNING.sk

   redakcia@tuning.sk

   zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

   Autor textov: Ján Kaduk
   Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
   Wallpaper: Ján Kaduk
   Finálna úprava: Ján Kaduk
   a Slavomír Majerník

   Valid HTML 4.01! Valid CSS!

   Tento dokument bol prečítaný 14478x    hodnotenie: 38/5, 1 hodnotenie


   Home | Download | Tuning Shop | Kontakt