support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo bmw Lumma Design BMW CLR X530 – poriadne ostré SUV logo bmw

Lumma Design BMW CLR X530 – poriadne ostré SUV

04.Apr.2008
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Existuje zopár automobiliek, ktorých vozidlá sú natoľko atraktívne a populárne, že záujem tuningových firiem o ne je neustály a pomerne veľký. A je v celku jedno, o akú karosársku verziu ide, či je to limuzína, SUV alebo kupé, rozdiely sa nerobia. Keď je raz o tieto vozidlá záujem, nie je čo riešiť. V poslednom čase sa tuningové firmy čoraz viac „točia“ okolo SUV-čiek a svoje obdobie slávy si vychutnávajú aj dízlové motory. Úprava tak exkluzívnych značiek, akými sú napríklad BMW, Porsche či Mercedes je niečo viac, ako v domácej garáži osadený predný nárazník. Nielen nemecká firma Lumma Design to vie a preto výsledky jej práce sú niečím ozaj výnimočným. Svet sa o tom môže presvedčiť napríklad pri ich poslednom projekte, za ktorým sa skrýva luxusné SUV od BMW, model X5, ktorý odteraz nesie označenie X530.

NESTARNÚCA X5


BMW X5
Možno to mnohí nevedia, ale automobilka BMW je zakladateľom triedy SAV (Sport Activity Vehicle), ktorej súčasťou je aj nové BMW X5. Nové preto, lebo na svete je už druhá verzia tohto populárneho vozidla, ktorá je navyše krajšia, výkonnejšia a atraktívnejšia. Skrátka, BMW ako sa patrí. Práve pri tomto modely je vidieť, že bavorský inžinieri sa vedia pružne prispôsobiť požiadavkám trhu vzhľadom na pomerne aktívnu konkurenciu v podobe Jeep alebo Land Rover. Kto túži po agilnom, štýlovom a všestrannom SUV vozidle, ktoré sa nebojí ušpiniť si kolesá, nové BMW X5 je viac než vhodným kandidátom na ten správny výber.

Čo sa týka sily pod kapotou, každé SUV, resp. SAV vozidlo by malo disponovať dostatočne výkonným agregátom, aby žiadna prekážka nebola nezdolateľná. Inžinieri z automobilky BMW preto pre druhú generáciu modelu X5 ponúkajú najsilnejší agregát v podobe 4,8 litrového osemvalca V8 so systémom Valvetronic a riadením ventilov double-Vanos. Celkový výkon tohto motora je 355 konských síl (261 kW) pri relatívne vysokých 6300 ot./minútu a 475 Nm. Takáto konfigurácia nie je vôbec zanedbateľná a auto s týmto motorom zrýchli z pokoja na stovku za pekných 6,5 sekundy.

LUMMA + BMW = VÝNIMOČNÉ SPOJENIE


Lumma Design BMW CLR X530
Nemecký úpravca Lumma Design má vozy značky BMW očividne veľmi rád. Jeho posledný počin nazvaný CLR X530 je zmesou exkluzívnych a oku lahodiacich tvarov. V prípade tejto firmy sa ani nič iné čakať nedá ;-).

Zoznam úprav novej X5-ky je vcelku rozsiahli, preto si ich preberieme pekne poporiadku. Predná časť auta odštartovala tento tunerský maratón svojim novým predným nárazníkom, ktorý je výrazne mohutnejší, než ten sériový. V strede je osadená dvojica otvorov – jeden podlhovastý úzky a druhý viditeľne väčší.

Ich hlavnou funkciou je privádzať chladný náporový vzduch ku chladiču motora. No azda najvýraznejšími prvkami nárazníka sú bočné, štýlovo navrhnuté otvory s integrovanou dvojicou hmlových svetiel. Doplnené sú o dvojicu spodných spojlerov. Táto celá „paráda“ sa napája na výrazne rozšírené blatníky, ktoré tak autu dodávajú na mohutnosti.
Predná časť je ešte charakteristická maskou chladiča s titánovou povrchovou úpravou, mračítkami predných svetiel a prednou kapotou, ktorá je vyrobená z ľahkého materiálu - karbónu. Vďaka tomu váži len 10,5 kg!

Lumma Design BMW CLR X530
Úprava ďalej pokračuje po stranách vozu, kde si svoje miesto našli decentné prahové nástavce, ktoré sú akousi spojkou medzi prednými a zadnými rozšírenými blatníkmi. Ich dizajn je veľmi jednoduchý, no k autu sa primerane hodí. Zaujímavosťou je, že zo spodnej časti je integrovaných niekoľko LED diód, ktoré sa aktivujú pri otvorení, resp. diaľkovom odomknutí dverí, takže nastupovanie a vystupovanie je aj v úplnej tme hračkou. Za zmienku stoja aj bočné okenné a dverové rámiky, ktoré dostali rovnako ako predná maska titánovú povrchovú úpravu, ktorá je dostupná v rámci balíka Titan matt.

Aj zadná časť auta je bohatá na počet dodatočných doplnkov. V prvom rade sa jedná o upravený zadný nárazník, ktorý tak do stredu dostal podlhovastý otvor slúžiaci ako difúzor. Po krajoch sa nachádzajú dva páry oválnych koncoviek výfuku s rozmermi 125x95 mm. Za zadnými blatníkmi nájdeme dvojicu výduchov, ktoré perfektne kopírujú krivky veka zadného kufra. Rovnako ako predné svetlá, aj zadné boli ozdobené mračítkami a efektné je aj ich zatmavenie, ktoré je ale určené pre autá na export. Poslednou kockou do skladačky je strešné športové krídlo, taktiež s titánovou povrchovou úpravou.

Lumma Design BMW CLR X530
Možno by si mnohý ani netrúfli povedať, čo všetko sa s BMW X5 dá urobiť. No ak je za niečím tím šikovných a zainteresovaných ľudí, možno očakávať grandiózny výsledok. V prípade úprav bavorských vozidiel, neostane žiaden motor nedotknutý. Výnimkou nie je ani BMW X5 druhej generácie, na ktorom si zgustla firma Lumma Design. Vďaka preprogramovaniu riadiacej jednotky dosiahol úpravca nárast výkonu o 28 konských síl (21 kW) a 35 Nm. Zlepšenie maximálnej rýchlosti o 10 až 15 km/h nie je vôbec na zahodenie.

Avšak skutočná lahôdka bola odhalená na minuloročnej Essen Motor Show. Lumma Design tak ponúka skutočne lákavý motorový tuning pre toto exkluzívne SUV. Jedná sa o dodatočnú montáž výkonného kompresora (supercharger), ktorý zabezpečí nárast výkonu zo sériových 355 na 530 divých koní! A to už je skutočne iná káva. X530 sa tak zmení na Super-X5 :-).

Vyšší výkon si tak žiada stabilnejšie zázemie. Z tohto dôvodu bol osadený vzduchový podvozok H&R s redukciou svetlej výšky vozidla až o 40 mm. Vďaka tomu sa zníži ťažisko auta a zlepší sa tak jeho stabilita a ovládateľnosť v zákrutách. O niečo príťažlivejší je ozaj široký výber diskov pre toto auto.

Lumma Design BMW CLR X530
Zákazník si môže vybrať spomedzi troch modelov diskov, Racing 1 s motívom pavučiny a strieborným alebo titánovým prevedením, Racing 2 s dizajnom písmena Y a titánovým finišom a Racing 3. Všetky modely sú dostupné v rozmere 22 palcov s pneumatikami 295/30-22 Toyo alebo Yokohama. Stačí si už len vybrať.

Na konci poradovníka sa nachádza interiér novej X5-ky. Ten bol obdarený množstvom luxusných materiálov, ktoré spolu vytvárajú pocit kráľovstva. K športovej atmosfére prispieva športový trojramenný volant doplnený luxusnou kožou a exkluzívnym drevom, hliníkový pedálový set a športové biele budíky. Navyše, cestujúcich budú rozmaznávať velúrové koberce s koženým lemom a vyšitým logom Lumma. Skrátka pohodlie v plnom slova zmysle.

Lumma Design pripravil niečo aj pre vyznávačom dízlovych motorov, konkrétne motorizácie 3,0d a 3,0sd. Úpravou riadiacej jednotky pomocou D-Power-Box sériový výkon motora 3,0d vzrástol z pôvodných 235 na 275 koní a z 520 na 600 Nm. Pre agregát 3,0sd je možné zvýšenie výkonu zo sériových 286 na 330 konských síl a z 580 na 660 Nm.

Aby dízlové BMW X5 nebolo o nič ochudobnené, všetky ostatné prvky úpravy, známe pod označením X530, sú dostupné aj pre túto verziu.Lumma Design BMW CLR X530

Lumma Design BMW CLR X530

Lumma Design BMW CLR X530

Fotogaléria Lumma Design BMW CLR X530:Aktuálny cenník výrokov od LUMMA TUNING si stiahnite tu:

preview
download
[ 343 Kb ]

Chceli by sme vás ale upozorniť na jednu skutočnosť, že isté ceny v týchto cenníkoch už nemusia byť najaktuálnejšie. Niektoré sa pomenili smerom hore, zvyčajne ale dole. V prípade aktuálneho dopytu vás prosíme nás pre kontrolu kontaktovať.


Čiastočný sortiment Audi, Opel, Seat a VW spojlerov od firmy LUMMA máme na webe zahrnutý pod rubrikou RIEGER TUNING.

webshop

Ceny sa dajú zobrazovať v oboch menách, EUR a českých korunách s DPH. Kliknutím na SK alebo CZ vlajku vedľa ceny na danej položke si môžete vždy prepnúť zobrazenie meny. Aktuálny koeficient: 25. Pri jednorazových objednávkach nad 99,-€ s DPH Vám ponúkame DOPRAVU na území Slovenska ZDARMA! Odporúčame preto spojiť Vaše objednávky s priateľmi a známymi. (Nevzťahuje sa na akciový tovar alebo položky vo výpredaji ako aj zásielky kuriérskou službou, nadrozmerné tovary a položky s nadváhou)preview
Firma Lumma Tuning sídli v meste Winterlingen neďaleko Stuttgartu v nemeckom Baden-Württemberg. Bbola založená v roku 1987, začala teda so svojou výrobou a dizajnom spojlerov už pred viac ako 17 rokmi a patrí tým medzi elitu Európskej tuningovej scény a svojím menom samozrejme ručí za kvalitu.

To činí a potvrdzuje aj vysokú kvalitu a nádherný dizajn týchto výrobkov. Lumma sa snaží i napriek časov všeobecnej recesie v západnej Európe konať aktívne proti tomuto negatívnemu trendu a to najmä stálymi investíciami a novými produktmi. Neprejde snáď mesiac, v ktorom nevyvinú nové sady spojlerov pre nejaké vozidlo a to i pre tie najnovšie modely áut, ktoré v sériovej podobe sotva zazreli svetlo života. Spoločnosť je dnes hrdá, že má dokonca vlastné dizajnérske oddelenie, ktoré sa neustále venuje novým konceptom. Zvyčajne sú to firmy ako Lumma, ktoré dokážu tvoriť trendy a hýbať nimi.

V ponuke tejto firmy nájdete úplné novinky, ktoré máloktorý úpravca dodáva, napr. extrémne nárazníky na Audi, BMW, Opel, VW a celú radu spojlerov pre iné európske značky. Firma dodáva jednak samostatné spojlery a nárazníky, ale taktiež celé montážne sady, teda „body kity“ alebo sady spojlerov na konkrétne auto. Lumma Tuning je teda špecialistom IBA na vonkajšok áut, teda najmä pre športové nárazníky, spojlery, masky, prahy, krídla, lišty, nasávače, výdychy a kvantum iných plastov v najvyššej kvalite. Všetky ich výrobky sú samozrejme certifikované a homologizované v EÚ a spĺňajú aj náročné kritéria a podmienky nemeckého TÜV (Technischer Überwachungs-Verein) a DEKRA (Deutscher Kraftfahrzeug-Überwachungsverein).

Tu ešte krátky výber z ich ostatného sortimentu spojlerov a „body kitov“:

Značka: Audi / Model auta: TT
Značka: BMW / Model auta: 3 / Typ: E36
Značka: BMW / Model auta: 3 / Typ: E46
Značka: BMW / Model auta: 3 / Typ: E90
Značka: BMW / Model auta: 6 Cabrio
Značka: BMW / Model auta: X3
Značka: Mercedes / Model auta: Trieda C Combi
Značka: Opel / Model auta: Astra H

Kompletná ponuka od Lummy je pochopiteľne ďaleko širšia než môžeme tu opísať alebo vystaviť na našom serveri. Preto sme pre vás pripravili aj možnosť zakúpenia áktuálneho katalógu LUMMA TUNING 2005. Tento katalóg na takmer 100 stranách môže byť váš len za 149,- Sk. Objednajte si ho a radi Vám ho poštou zašleme.

Objednať si môžete katalóg rovno tu:

preview
katalog
Objednávka katalóguPodarila sa úprava auta BMW X5 tunerskou firmou Lumma Design? Nech sa páči, hlasujte:


Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy Lumma Tuning, tak navštívte našu podstránku:

LUMMA tuning


Ostatné úpravy áut značky BMW nájdete v zozname našich článkov tu:

BMW tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 11973x    hodnotenie: 15/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt