support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo lotus Lotus Esprit V8 350 vo vinyl autofóliách od Cam Shaft – spomienka na Ayrtona Sennu logo lotus

Lotus Esprit V8 350 vo vinyl autofóliách od Cam Shaft – spomienka na Ayrtona Sennu

24.Aug.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Od roku 1976 vyrábala britská automobilka Lotus unikátny športový model s názvom Esprit. Vzhľad tohto ľahkého športiaka vychádzal po celé roky od svetoznámych dizajnérov ako Giorigio Giugiaro, či Julian Thomson. Výroba modelu Esprit skončila v roku 2003 piatou generáciou, ktorá sa preslávila veľmi ladnými a modernými tvarmi. Taktiež pritom nesmieme zabudnúť na tradičné „vyklápačky“, ktoré tento model sprevádzali prakticky už od jeho zrodu. Dnes bude reč o jedinom Esprite a zároveň historicky prvom modeli Lotusu s výkonným osemvalcovým agregátom.

Lotus Esprit V8: začiatok veľkého príbehu


História jedného z najvýkonnejších modelov Lotusu sa začala písať v roku 1996, kedy automobilka predstavila Esprit V8. Poriadne napumpovaný agregát a akési prirodzené športové gény boli zdrojom úžasných šoférskych zážitkov. Veď komu by nestačil 3.5-litrový osemvalec s výkonom 260 kW/354 koní a maximálnym krútiacim momentom 400 Nm? A to pripomeňme, že agregát s dvojitým preplňovaním turbodúchadlami pracoval v aute vážiacom len 1 380 kg. Automobilka napokon rozhodla o výrobe 1 237 kusov, ktoré si svojich majiteľov našli po celom svete. Dostať sa k nemu pritom nebolo vôbec jednoduché, a to aj keď ste práve nemali problém s peniazmi. Jeden z osemvalcových Espritov, presnejšie Esprit 350 vyrobený v roku 1999 sa dostal do dielne firmy Cam Shaft a tam z neho vyčarovali doslova svetový unikát, ktorý má aj iné poslanie, než len dobre vyzerať a budiť pozornosť.

Lotus Esprit 350 od Cam Shaft je dôstojným športovým autom


Nemeckú firmu Cam Shaft sme vám už predstavili. Je to dielňa, ktorá to s karosárskymi fóliami rozhodne vie a so svojimi netradičnými kúskami sa veľmi radi ukazuje. Ich najnovším výtvorom je spomínaný Lotus Esprit 350, pričom tentoraz nešlo len o úpravu zovňajšku, ale aj o vyladenie výkonu. Predtým si však povedzme, že jeho dôležitým poslaním je pripomenúť si Ayrtona Sennu da Silva, ktorý v rokoch 1985 až 1987 jazdil v tíme Lotus. Pripomeňme, že v rámci seriálu F1 potom pokračoval v tíme McLaren a Williams, pričom v roku 1994 však otriasla svetom veľmi smutná správa o jeho tragickej nehode.

lotus esprit 350 v8 vinyl folia john player special cam shaft premium wrapping

Ayrton Senna bol nezabudnuteľný pretekár a aj to je dôvod, pre ktorý sa ho rozhodli v Cam Shaft uctiť si práve takýmto príznačným spôsobom a ako vidíte ani výber auta nebol celkom náhodný. Práve v tíme Lotus odštartoval Ayrton Senna svoju skvelú kariéru pretekára F1. Esprit 350 v úprave od Cam Shaft sa vyznačuje čiernymi fóliami so zlatými polepmi John Player Special v pretekárskom štýle príznačnom koncu 80-tych rokov. Zovňajšok bol priamo inšpirovaný monopostom John Player Special 97T, s ktorým Ayrton po prvýkrát vyhral veľkú cenu v F1.

lotus esprit 350 v8 vinyl folia john player special cam shaft premium wrapping

Nemenej zaujímavou je vnútorná stránka tohto Lotusu. V Cam Shaft mu dopriali výkonnejšie kompresorové chladenie a katalyzátor, celkovo sa výkon tohto klasického športového modelu zdvihol na hodnotu 362 kW/492 koní. Po úpravách dosahuje osemvalcový Esprit zrýchlenie z nuly na 100 km/h už za 4,3 sekundy a jeho svoje maximum dosiahne pri rýchlosti 305 km/h. Vyladenému motoru asistuje nová 6-stupňová prevodovka s dlhšími prevodmi. V dôsledku vyššieho výkonu bolo treba upraviť aj brzdovú sústavu, ktorú teraz tvoria masívnejšie brzdové kotúče s priemerom 330 mm od AP Racing.

V Cam Shaft opäť ukázali svoj cit pre detail, tento Lotus Esprit 350 je skvelým autom s klasickým vzhľadom, modernou technikou a úžasným odkazom na jedného z najvýznamnejších pretekárov všetkých čias.

lotus esprit 350 v8 vinyl folia john player special cam shaft premium wrapping

lotus esprit 350 v8 vinyl folia john player special cam shaft premium wrapping

lotus esprit 350 v8 vinyl folia john player special cam shaft premium wrapping

lotus esprit 350 v8 vinyl folia john player special cam shaft premium wrapping

Lotus Esprit V8 350 - wrapping od Cam Shaft:cam shaft logo

Firma Cam Shaft z nemeckého mestečka Kempen pôsobí na trhu len od roku 2010, jej zakladatelia sú už v motoristickom fachu však viac než 14 rokov, čím získali dôležité skúsenosti a najmä kontakty. V Cam Shaft sa okrem iného špecializujú na prémiové polepy vozidiel a svoju prácu už neraz predviedli aj na tých najvýkonnejších autách sveta. O kvalite ich práce svedčí aj to, že polepy vyrábajú a aplikujú aj pre tuningové firmy ako Hamann, Brabus, či Startech. Venujú sa však aj reklamným polepom, či individuálnym prácam pre jednotlivcov. Vo svete tuningu nie je nič nemožné a v Cam Shaft to dokazujú najmä veľmi originálnymi nápadmi pri navrhovaní wrap fólií.

Ako sa vám pozdáva Lotus Esprit V8 350 v úprave od Cam Shaft v štýle monopostu John Player Special 97T ? Hlasujte tu:Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut od firmy Cam Shaft, tak navštívte našu podstránku:

CAM SHAFT tuning


Viac informácií k možným úpravám áut značky Lotus vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

LOTUS tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky: Martin Cyprian
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 5347x    hodnotenie: 4/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt