support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo lexus Lexus LFA Nürburgring Edition - luxusno-športové potešenie z Japonska logo lexus

Lexus LFA Nürburgring Edition - luxusno-športové potešenie z Japonska

20.Mar.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Japonská prémiová značka Lexus začala len koncom minulého roku vyrábať svoj športový model s označením LFA a už tu máme prvú limitovanú edíciu, ktorú si bude treba zarezervovať s dostatočným predstihom. Automobilka sa rozhodla vyrobiť celkovo len 500 kusov, avšak z limitovanej verzie Nurburgring edition bude vyprodukovaných len 50 kusov, čo znamená, že to bude presne jedna desatina z celkovej produkcie. Lexus LFA v žiarivo oranžovom laku má poukazovať na veľké úspechy, ktoré voz dosiahol vo svojej výkonnostnej triede na dvadsaťštyrihodinovke slávneho nemeckého okruhu. Až do súčasnosti sa podarilo nazbierať tímom jazdiacim na týchto Lexusoch až tri víťazstvá, čo je vzhľadom na fakt, že Lexus LFA vstúpil do sveta motoršportu len prednedávnom, skvelý výsledok.

Lexus LFA Nürburgring Edition je zameraný na tých, ktorí chcú ešte niečo viac, než to, čo ponúka bežná verzia. A v tomto prípade nepôjde o nejaké extrémne výkonnostné úpravy, ale o jemné doladenie jazdných vlastností, ktoré sa ale v celej svojej účelovosti ukážu pri ostrých okruhových jazdách. Automobilka sa preto rozhodla pristúpiť na jemné úpravy stylingu a aerodynamických doplnkov, špeciálny Lexus LFA disponuje však pevným zadným krídlom, predĺženým predným „lízatkom“ a jemne upravenými bočnými spojlermi - difúzormi.

lexus lf-a nurburgring edition

Zmeny neobišli ani podvozok, kde pribudlo upravené športové pruženie, zároveň pre lepšiu priľnavosť k vozovke a nižší odpor vzduchu sa technici rozhodli pustiť tento model ešte o 10 mm bližšie k zemi. Ďalším relatívne jednoduchým a efektívnym spôsobom ako súčasný model vylepšiť bolo znížiť jeho hmotnosť, čo sa návrhári rozhodli dosiahnuť inštaláciou viacerých karbónových prvkov a nebránili sa ani použitiu drahších kompozitných materiálov. Výsledkom je úbytok z hmotnosti zhruba 100 kg, čo rozhodne bude na okruhu cítiť.

A teraz trošku k výkonu, Lexus LFA je vybavený vidlicovým 4,8 litrovým desaťvalcom s výkonom 560 koní, pri verzii Nürburgring ale treba počítať s nárastom výkonu o presne o 10 koní, čo má pomôcť predovšetkým zrýchleniu, keďže maximálna rýchlosť limitovanej edície je úplne rovnaká , ako pri sériovom prevedení, teda 325 km/h.

lexus lf-a nurburgring edition

Keď už sme pri zrýchlení, zostáva spomenúť, že z 0 na 100 km/h to LFA Nurburgring Edition zvládne len za 3,7 sekundy. Pre úplnosť ešte dodajme, že tento model môžete veselo vytáčať, svoj maximálny krútiaci moment 480 Nm dosiahne pri 7 000 ot./min. O presun sily na kolesá zadnej nápravy sa stará šesťstupňová sekvenčná prevodovka v spolupráci so športovým diferenciálom Torsen. Bezpečné spomalenie, či úplné zastavenie majú zas na starosti veľmi účinné uhlíkovo - keramické brzdy.

lexus lf-a nurburgring edition

Lexus LFA Nürburgring Edition bude ponúkaný v štyroch farebných prevedeniach, v matnej čiernej, čiernej, bielej a napokon v charakteristickej oranžovej.

Zákazník si taktiež bude môcť vybrať prevedenie interiéru, automobilka tu ponúka tri varianty a to: čierno-červenú, čierno-fialovú, či celočiernu. V profesionálne navrhnutom kokpite nájdeme taktiež obloženie z uhlíkových vlákien a všetko to, čo patrí k profesionálnemu športovému autu.

lexus lf-a nurburgring edition

Na záver dodajme zopár zaujímavostí, ktoré k tejto špecialitke Lexus dodáva, ešte pred doručením auta majiteľovi absolvuje profesionálny jazdec s každým jedným kusom 200 km na japonskej trati Motomachi, aby zistil, či je výsledok skutočne taký, aký má byť. Väčším bonusom je však darček v podobe kompletnej inštruktáže od tých najlepších profíkov z Nemecka a jeden rok voľného vstupu na Nürburgring. O zážitky máte teda kúpou tohto špeciálu rozhodne postarané a to určite na viac, než len jeden rok...

lexus lf-a nurburgring edition

lexus lf-a nurburgring edition

lexus lf-a nurburgring edition

lexus lf-a nurburgring edition

lexus lf-a nurburgring edition

lexus lf-a nurburgring edition

Fotogaléria Lexus LFA Nürburgring Edition:Wallpaper "Lexus LFA Nürburgring Edition"
(pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Váš názor na Lexus LFA Nürburgring Edition ? Nech sa páči, hlasujte:


Viac informácií o značke Lexus vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

LEXUS tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky, kontrola: Martin Cyprian
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 8847x    hodnotenie: 8/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt