support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo lexus Lexus IS F CCS-R silná zbraň pretekov International Hill Climb na kopci Pikes Peak logo lexus

Lexus IS F CCS-R silná zbraň pretekov International Hill Climb na kopci Pikes Peak

05.Aug.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Začiatok letných mesiacov býva už tradične symbolom začiatku svetoznámych pretekov do vrchu Pikes Peak hill Climb, ktorý je ostrou previerkou technických zdatností tímov, ale aj ťažkou skúškou pre profesionálnych jazdcov. Charakter týchto pretekov sa však pomaly mení, najmä toho pohľadu, že tento rok je už trať celá vyasfaltovaná. To bola samozrejme aj výzva pre konštruktérov, so zmenou povrchu sa mení aj naladenie a charakter pretekárskych áut. Spestrení nás čaká tento rok viac a nadupaný Lexus IS F CCS-R je určite jedným z nich. Spoločne sa poďme pozrieť, čím plánuje japonská exkluzívna značka zaujať na týchto drsných pretekoch.

Pikes Peak Hill Climb boli dlhé roky prehliadkou tých najprepracovanejších pretekárskych špeciálov s množstvom koní pod kapotou a neobyčajnými jazdnými vlastnosťami, ktorými dávali vyniknúť najmä v kopcovitom nespevnenom teréne. Zo všetkých môžeme spomenúť napríklad takmer už legendárne Suzuki Escudo z roku 1996 s doslova obrím zadným spojlerom a na tú dobu až neobyčajnými schopnosťami. Ako sme už naznačili v úvode, charakter trate sa mení a dnes už je prakticky celá trať asfaltová, čo znamená, že sa zákonite mení aj pretekárske náčinie. V súčasnosti je však veľmi skoro na to, aby sme usúdili či tieto zmeny pridajú alebo uberú pretekom na atraktivite. Jasným príkladom toho, ako sa mení charakter áut štartujúcich na Pikes Peak Hill Climb je aj Lexus IS F CCS-R. Hneď na úvod vám prezradíme, že toto auto sme už mali možnosť vidieť, avšak zatiaľ len ako koncept bez nejakých jasnejších pretekárskych ambícii. To sa samozrejme teraz zmení.

lexus isf ccsr hillclimb zavodne auto pikes peak

Tento pretekársky špeciál vychádza z konceptu CCS (Circuit Club Sport) , ktorý sa verejnosti po prvýkrát predstavil na minuloročnom autosalóne v Tokiu. Na Pikes Peak Hill Climb sa samozrejme zúčastní jeho upravená verzia. Pri nej išlo tvorcom najmä o zníženie celkovej hmotnosti, čo sa podarilo vďaka osadeniu karbónového bodykitu, kapoty a spojleru.

Oproti bežnému prevedeniu vymenili tvorcovia tohto špeciálu aj dvere a osadili ľahšie okná z polykarbonátu. Nastalo ešte spevnenie strednej časti karosérie a nutné implementovanie bezpečnostnej klietky chrániacej posádku.

Lexus IS F CCS-R prichádza predovšetkým s nižšou hmotnosťou


Z interiéru samozrejme zmizli všetky nepotrebné prvky a zostalo len to podstatné. Štandardnú palubnú dosku nahradila trochu strohejšia varianta z ľahkého karbónu. Pribudli škrupinové sedadlá HANS so šesťbodovými pásmi, športový volant a „pádla“ na radenie rýchlostných stupňov. A aký je teda výsledok tejto výraznej odtučňovacej kúry? Vývojárom sa podarilo znížiť celkovú hmotnosť až o 314 kg, tá je teraz tesne pod hranicou 1 400 kg. Nižšia hmotnosť ale ani zďaleka nie je tým najzaujímavejším, čím sa tento špeciálny Lexus IS F CCS-R môže pochváliť.

lexus isf ccsr hillclimb zavodne auto pikes peak

Pod kapotou sa nachádza sériový 5.0-litrový osemvalec s výkonom 423 koní, ktorému sekunduje mierne upravený osemstupňový automat s možnosťou sekvenčného radenia. Posilnenia sa dočkala aj brzdová sústava s prepracovanejším odvetrávaním. Podvozok sa zas môže pochváliť plejádou nových nastaviteľných a odolnejších dielov, ktoré umožňujú meniť svetlú výšku vozidla v jeho prednej časti. Z tohto pohľadu však nie je Lexus IS F CCS-R presne tým, čím boli známe donedávna pretekárske autá z Pikes Peak, čo je presne ten následok „lepšieho povrchu trate“ ktorý sme spomínali vyššie.

Dodajme ešte, že špeciálny IS F CCS-R bude mať na pretekoch obuté pneumatiky Yokohama ADVAN NEOVA A050 s rozmermi 245/40 R18 vpredu a vzadu len o máličko širšie 255/40 R18. Lexus IS F CCS-R je ale bezpochyby veľmi pôsobivým autom, čo umocňuje aj výrazný oranžový lak „Orange mica“ v kombinácii s čiernymi polepmi a tmavými karbónovými dielmi. Zadnej časti pridávajú na vážnosti koncovky výfukov športovej výfukovej sústavy, ktorá bola vyrobená špeciálne pre potreby tohto pretekára.

lexus isf ccsr hillclimb zavodne auto pikes peak

Záverom už len spomeňme aj dva podstatné bezpečnostné prvky, ktoré mu určite nemôžu chýbať, je to automatický hasiaci systém a odolná 120-litrová palivová nádrž. Pikes Peak Hill Climb pre takto vyšľachtený Lexus určite nebude trápením.

lexus isf ccsr hillclimb zavodne auto pikes peak

lexus isf ccsr hillclimb zavodne auto pikes peak

lexus isf ccsr hillclimb zavodne auto pikes peak

lexus isf ccsr hillclimb zavodne auto pikes peak

lexus isf ccsr hillclimb zavodne auto pikes peak

LEXUS IS F CCS-R v galérii:Váš názor na tento superšport LEXUS IS F CCS-R ?


Viac informácií o značke Lexus vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

LEXUS tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: SPEEDHUNTERS.com

Text: Milan Dzadík
Obrázky: Martin Cyprian
Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 3688x    hodnotenie: 2/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt