support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo lamborghini Lamborghini Reventón – nazúrená stíhačka ! logo lamborghini

Lamborghini Reventón – nazúrená stíhačka !

08.Nov.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Niekedy je ťažko opísať slovami videnú skutočnosť. Občas je až tak neuveriteľná, že človek má pocit, že nie je reálna. Konkrétne sa bavíme o automobiloch, resp. novinkách z budúcnosti. Automobilové technológie a dizajn sa za posledné roky pohli tak výrazne dopredu, že najnovšie modely nemajú s tými minulými už takmer nič spoločné. Každý výrobca automobilov sa snaží udržať krok s dobou a vďaka tomu často krát vznikajú také štvorkolesové kreácie, že je to až neuveriteľné, čo dokáže ľudská myseľ stvoriť do hmotnej podoby. Opomenúť však treba výnimky, ktoré si vďaka chladnej hlave vývojárov a dizajnérov zachovali krivky, ktoré napovedajú o tom, že sa skutočne jedná o auto. Z davu vyčnievajú „len“ svojim výrazným a hlavne nevšedným dizajnom, ktorý bez debaty naháňa strach. Dvojnásobne to platí o autách, ktoré sú už po stáročia známe svojským prístupom k realite. Mega výkonné motory rinčiace až do susedného mesta a ostrý dizajn, asi takto by sa dala v skratke charakterizovať automobilka pod „vládou“ rozzúreného býka. A že majiteľ nového Lamborghini Reventón musí byť drsným bullfighter-om, o tom niet ani najmenších pochýb.

LAMBORGHINI REVENTÓN - STÍHAČKA ALEBO AUTOMOBIL???


Lamborghini Reventon
„Keď budem veľký, kúpim si takýto športiak“. Túto vetu vyslovil azda každý z dnešných mužov :-). V našich detských časoch boli číslo jeden autá ako Ferrari, Porsche či Lamborghini a asi každý túžil jedno také vlastniť. No so zvyšujúcim sa vekom človek postupne zisťoval, že to asi také ľahké nebude. Zvlášť keď sa bavíme o dnešnej novinke s príznačným názvom Lamborghini Reventón.

Pri vyslovení slova Lamborghini sa každý priaznivec rýchlych áut na chvíľočku zamyslí. Ako sa z výrobcu traktorov mohla stať svetová jednotka vo výrobe superšportiakov? Nuž, všetko je o šikovnosti a neúnavnej oddanosti štyrom kolesám. Lamborghini bol od samého začiatku výroby automobilov v roku 1963, výrobca superrýchlych a výkonných strojov. Stačí spomenúť najslávnejšie autá Lamborghini ako Miura z roku 1966, Countach alebo Diablo a výkonový šampión je každému známy.

Lamborghini bol vždy synonymom superšportiakov a ináč tomu nie je ani v dnešných časoch. „Lambo“ sa aj napriek svojej vysokej cene teší z veľkej celosvetovej obľube a dodnes produkuje tie najbláznivejšie športové vozy, ktorých prioritou je výkon. Najnovším prírastkom v rodinke Lamborghini je model so záhadným názvom Reventón.

Lamborghini Reventon
Lamborghini má v logu býka, takže sa netreba čudovať, že označenie Reventón je pomenovanie slávneho býka, patriaci rodine Dona Rodrigueza, ktorý v roku 1943 počas býčích zápasov zabil slávneho toreadora Felixa Guzmana. Žeby týmto chcela automobilka Lamborghini niečo naznačiť?

Nové Lamborghini, mimochodom, ktorého cena sa vyšplhala na astronomických 1 milión eur (bez rôznych daní), sa od svojich bratov výrazne líši. Ako povedal riaditeľ Automobili Lamborghini Stephan Winkelman, "Model Reventón je najextrémnejší spomedzi všetkých našich vozidiel a je ozajstnou automobilovou lahôdkou“. Preto je pochopiteľné, že počet vyrobených kusov bol limitovaný číslom 20. A o čo vlastne ide???

Prvý pohľad na tohto rozzúreného býka vás môže trocha zmiasť, pretože ako sme u Talianov zvyknutí, ich dizajn je charakteristický ladnými a nenáročnými krivkami plnými zmyselnosti. No v prípade tohto Lamborghini Reventónu je to presný opak, vyznačuje sa totižto výrazne ostrými hranami všade, kam sa dokážete pozrieť. Na tomto aute by sme nenašli azda ani jednu oblú líniu.

A to je presne to, čo je na tomto aute také výnimočné. Pýtate sa, prečo tento krok? Odpoveď je jednoduchá, dizajnéri sa totižto inšpirovali stíhačkou F-22 Raptor. A ten je ozaj ostrý.

f-22 raptor


Celá táto zhmotnená štúdia vznikla v rodisku samotného Lamborghini, v talianskom Sant’Agata Bolognese, v spolupráci Lamborghini’s Centro Stile (Style Centre) a Lamborghini Research and Development Department. Ako základ poslúžilo obľúbené Murcielago LP640, akurát „trocha“ modifikované :-D.

Lamborghini Reventon
Exteriér
Je vidieť, že exteriéru dominuje jedna farba, ktorú poznáme z leteckej dopravy. Konkrétne sa jedná „vojenskú“ sivo-zelenú, pričom farba nie je to jediné, čo ma toto auto spoločné s letectvom. Ako sme už vyššie spomenuli, dizajnéri sa inšpirovali stíhačkou F-22, od ktorej prevzali nielen celkový vizuál, ale aj to najdôležitejšie – aerodynamiku. Vzhľadom na to, že Lamborghini Reventón dosahuje obrovskú rýchlosť, perfektná vyváženosť celej karosérie musí byť viac než stopercentná.

Dizajnové prevedenie karosérie je ozaj úchvatné, pričom na jej výrobu bol použitý karbón. Prednej časti dominujú ostré hrany vyčnievajúceho špica a dvojice veľkých otvorov. Tie majú dôležitú úlohu, ktorá spočíva v privádzaní chladného vzduchu k obrovským predným brzdám. Nechýba ani difúzor a pár výduchov prednej kapoty. O svetlo sa v prednej časti auta stará dvojica Bi-Xenónových svetlometov s LED technológiou. Je vidieť, že dizajnéri si zo stíhačky vzali ozaj veľa.

Pri pohľade na toto auto je zreteľná jeho malá výška, čo je vlastne u Lamborghini častý jav.

Azda najvýraznejším detailom je pár obrovských otvorov pred zadnými kolesami, ktoré privádzajú vzduch k výkonným zadným brzdám, ktoré sa rovnako ako predné pýšia dierovanými taniermi. Agresivita je v týchto partiách autá skutočne viditeľná a strach, ktorý z nej sála je skutočný.

Obzvlášť výrazné ostré línie sú viditeľné v zadnej časti vozidla. Ostro točené otvory na odvod zohriateho vzduchu, mohutná koncovka výfuku, spodný difúzor a mnoho iného - to sú hlavné črty, ktoré naznačujú, že videné je až príliš reálne. Rovnako ako vpredu, aj vzadu sa o osvetlenie stará dvojica veľkých svetlometov, ktoré sa pýšia LED technológiou - je navyše teplu odolná. Azda najkrajším zážitkom je pohľad zvrchu. Dizajnové rozvrhnutie kufru auta je viac než krásne a dokonale pripomína vojenské stíhačky.

Ďalším výrazným prvkom Reventónu sú taktiež kolesá. Zaujímavé je to, že materiál použitý na ich výrobu je hliník v kombinácii s karbónom. Okrem dobrých jazdných vlastností to autu dodáva aj agresívny look. Čierne päťlúčové disky majú rozmer 18 palcov a obuté sú do pneumatík Pirelli s rozmermi 245/35 ZR 18 vpredu a 335/30 ZR 18 vzadu. Krása nadovšetko.

Lamborghini Reventon
Interiér
Vnútrajšok vozidla je rovnako exkluzívny ako zovňajšok. Pri pohľade dovnútra vozidla je aj laikovi jasné, že toto auto má veľa spoločného s vojenskými stíhačkami. Tie farby, materiály, jednoducho všetko nasvedčuje tomu, že dizajnéri sa inšpirovali vojenským náčiním. Na výrobu, resp. modifikáciu interiéru boli použité najrôznejšie materiály ako karbón, tmavá Alcantara, šedá koža a hliník. Všetky tieto materiály sú skombinované do jednej veľkej spoločnej hry, ktorá z tohto interiéru robí obrovskú šou pocitov. Tieto luxusné materiály nájdeme všade, kam sa len pozrieme – športový volant, škrupinové sedadlá, strop, koberce, výplň dverí, palubná doska atď. Skrátka všade.

Zaujímavosťou sú aj budíky, ktoré si príklad vzali z kokpitov už spomínaných stíhačiek. Zabudnite na digitálne ukazovatele, Lamborghini Reventón používa trojicu TFT displejov s technológiou tekutých kryštálov. Ešte niekto nejaké otázky? ... :-)

Performance
Mnohých bude isto zaujímať, čo vlastne poháňa tohto „letca“.

Niektorých možno sklameme, ak povieme, že výrobcovia sa motorovej stránky ani nedotkli. Čo to v praxi znamená? Pod kapotou Lamborghini Reventón drieme 12-válcový motor s objemom 6,5-litra s hliníkovou hlavou valcov a blokom motora.

Výkon, ktorý táto sústava vyvinie sa na kolesá zadnej nápravy prenáša pomocou manuálnej šesťstupňovej prevodovky, ktorá sa ovláda páčkami umiestnených za volanom.

Bavíme sa tu o hodnotách 650 koní (480 kW) pri 8000ot/min a 660 Nm. Auto vás doslova katapultuje z pokoja na rýchlosť 100km/h za 3,4 sekundy !! Maximálna rýchlosť je okolo 340km/h a to je dostatočná rýchlosť na to, aby ste mohli „vzlietnuť“ zo svojho súkromného letiska ;-)

Lamborghini Reventón:

Lamborghini Reventón z Frankfurtského autosalónu 2007:

Wallpaper "Lamborghini Reventón" (pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Lamborghini Reventón pri odhalení z autosalónu Frankfurt Auto Motor Show 2007 :Čo hovoríte na pozemnú stíhačku Lamborghini Reventón? Hlasujte, nech vieme aj vašu mienku:Viac informácií k tejto téme vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Wallpaper: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 16312x    hodnotenie: 19/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt