support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo ferrari LaFerrari 6.3L V12 – hybridný superšport je novou hviezdou automobilky z Maranella logo ferrari

LaFerrari 6.3L V12 – hybridný superšport je novou hviezdou automobilky z Maranella

04.Jun.2013
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Vrchol ponuky maranellskej automobilky prichádza s jednoduchým názvom, pokrokovými technológiami a úchvatným dizajnom. LaFerrari je superšport, ktorý sa nepochybne zapíše do histórie automobilového priemyslu. Je totiž najčistejším vyjadrením toho, čo táto talianska automobilka dokáže, nástupca modelu Enzo, na ktorého sme čakali dlhé roky, prichádza a svojmu menu hanbu rozhodne nerobí. Je to hviezda svetového formátu a to celkom oprávnene, kúpiť si LaFerrari navyše nebude vôbec také jednoduché.

Ikona medzi výrobcami športových modelov uviedla svoju novinku vo veľkom štýle. Presne takom, aký si vrcholový model tejto značky zaslúži. Motoristický svet ostal po premiére trochu zaskočený názvom. Novinka nesie jednoduchý názov LaFerrari, ktorý podľa prezidenta automobilky vyjadruje všetko podstatné. Teda najmä technologickú vyspelosť, vysoký výkon a inováciu. Toto všetko LaFerrari bezpochyby vyjadruje. Pozrime sa najprv na jeho perfektne prepracovanú karbónovú karosériu a potom nahliadnime na to, čo sa skrýva pod jej povrchom.

LaFerrari je prepchaté najmodernejšími technológiami


Pri navrhovaní karosérie nešlo len o ladné a atraktívne krivky, ale predovšetkým o kombináciu nízkej a dobre rozloženej hmotnosti s celkovou pevnosťou, ktorá zaručí predvídateľné správanie aj pri vyšších rýchlostiach. O tom, že sa im to podarilo, svedčí aj hmotnosť iba 1 255 kilogramov. Karoséria modelu LaFerrari je vyrábaná ručne a pozostáva z minimálne štyroch rôznych typov uhlíkových vlákien. Pre čo najlepšie jazdné vlastnosti bolo ťažisko posunuté čo najbližšie k zemi, inovatívne sa pristúpilo aj k pozícii šoféra, ktorá je viac orientovaná na stred a pripomína skôr sedenie v kokpite monopostu F1. Vývoj navyše prebiehal s ohľadom na implementáciu hybridného systému Hy-KERS a potrebou vysporiadať sa s umiestnením batérií.

Námety pre viaceré technologické riešenia hľadali tvorcovia práve pri strojoch zo seriálu Formule 1. Ako zaujímavosť spomeňme, že pri vývoji modelu LaFerrari asistoval Fernando Alonso a Felipe Massa, ktorí s týmto modelom v predprodukčnej podobe absolvovali viacero testovacích jázd. Samotná karoséria bola samozrejme vyvíjaná s ohľadom na čo najlepšie aerodynamické vlastnosti, použité pritom boli tie najmodernejšie a najpresnejšie technológie. Tento proces bol napokon zakončený tvrdými testami vo veternom tuneli pre monoposty F1. A vzhľad? Na ten si musí urobiť názor každý sám, svojimi ladnými krivkami má ambície stať sa jedným z najkrajších športových modelov.

laferrari superšport V12 hybrid carbon karbónový kryt motora

Od karosérie prejdime k ostatným partiám, konkrétne sa pozrime pod zadný karbónový kryt. Pod ním sa skrýva 6.2-litrový dvanásťvalec s maximálnym výkonom rovných 800 koní pri 9 000 ot./min. a maximálnym krútiacim momentom 700 Nm pri 6 250 ot./min. Ten je prenášaný na kolesá zadnej nápravy cez sedemstupňovú dvojspojkovú prevodovku. Ako sme spomenuli už vyššie, dvanásťvalec nie je pod zadným krytom sám, ale asistuje mu dvojica elektromotorov v rámci hybridného systému Hy-KERS. Elektromotory vyrábané v spolupráci s Magneti Marelli sa môžu pochváliť celkovým výkonom 163 koní. Veľavravné sú aj ďalšie parametre, LaFerrari z 0 na 100 km/h vystrelí za necelé tri sekundy, hranicu 200 km/h pokorí z pokoja za menej než sedem sekúnd a na magických 300 km/h sa dostane už za 15,5 sekundy. Maximálnu rýchlosť automobilka uvádza ako „viac než 350 km/h“, o pravdivosti samozrejme nemáme prečo pochybovať.

laferrari superšport V12 hybrid carbon karbónový kryt motora

Automobilka plánuje v prípade LaFerrari vyrobiť len 499 kusov


Hovoriť môžeme tiež o majstrovsky naladenom podvozku a zadnej viacprvkovej náprave. Nechýbajú ani špeciálne tlmiče pripravené postarať sa o dokonalé tlmenie a filtrovanie vibrácií. Ostro naladený superšport musí mať samozrejme brzdovú sústavu s adekvátnou účinnosťou. Použité tu boli karbon-keramické brzdy s priemerom kotúčov 398 mm vpredu a 380 mm vzadu. Podľa vyjadrenia predstaviteľov automobilky nastal práve v tomto ohľade výrazný posun vpred v porovnaní s modelom Enzo. Nechýba samozrejme ani poriadne obutie, kontakt s vozovkou majú na starosti športové pneumatiky Pirelli P Zero s rozmermi 265/30 R 19 vpredu a 345/30 R 20 vzadu.

laferrari superšport V12 hybrid carbon karbónový kryt motora

Po otvorení dverí smerom nahor sa dostanete do interiéru, ktorý na prvý pohľad môže pôsobiť pomerne stroho. Nájdete tu však všetko čo je pre jazdu dôležité. Väčšina prvkov je vkusne zapracovaná do karbónových panelov. Nebolo pochýb o tom, že o LaFerrari bude obrovský záujem. Automobilka plánuje vyrobiť iba 499 kusov, pričom už teraz sú všetky objednané, takže dostať sa k novému kúsku bude prakticky nemožné. S cenou okolo 1,3 milióna eur ide o perfektný superšport, ktorý pôsobí ako výkladná skriňa tej najlepšej techniky od Ferrari. Všetky vyrobené kusy budú po technickej stránke úplne rovnaké, vybrať si môžete jedine farbu karosérie a čalúnenia interiéru. Novinkou však je, že paleta farieb nie je nijako obmedzená a záujemca si bude môcť zvoliť aj kombináciu farieb podľa svojich predstáv.

laferrari superšport V12 hybrid carbon karbónový kryt motora

laferrari superšport V12 hybrid carbon karbónový kryt motora

laferrari superšport V12 hybrid carbon karbónový kryt motora

laferrari superšport V12 hybrid carbon karbónový kryt motora

LaFerrari 6.3L V12 vo fotogalérii:LaFerrari (oficiálne uvádzacie video):Váš názor na novinku automobilky Ferrari - výkonný hybridný superšport LaFerrari ? Nech sa páči, hlasujte tu:


Informácie o autách značky Ferrari a ich úpravách nájdete v zozname našich článkov tu:

FERRARI tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: Matej Klamo
Obrázky: Erik Dobos
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 2678x    hodnotenie: 3/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt