support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

K&N vzduchové filtre – nové ''dýchanie'' pre Vaše auto

K&N vzduchové filtre – nové ''dýchanie'' pre Vaše auto

06.Aug.2009
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber
Na trhu s autodoplnkami je neuveriteľné množstvo dielov, ktorými môžete svoje auto vylepšiť či len skrášliť. V tom nesmiernom množstve doplnkov sú aj také, ktorými pomôžete k lepšiemu „dýchaniu“ svojho auta a oddialite tak jeho „večný koniec“. Konkrétne sa jedná o športové vzduchové filtre, ktoré nielenže autu dodávajú dunivý a športový zvuk, ale navyše pomáhajú priechodu väčšieho a čistejšieho vzduchu potrebného pre chod motora. Avšak palec hore! Je obrovský rozdiel medzi „No name“ a značkovými filtrami. Dnes tu máme špičku v tomto obore: K&N High Performance Air Filters.

kn logo

K&N PERFORMANCE FILTERS


Pred viac ako 35 rokmi boli vzduchové filtre K&N vyvinuté za účelom zvýšenia kvality vzduchového sania pre masívne a výkonne terénne autá, ktoré každoročne závodili v mexickej púšti Baja. Pretek, ktorý sa dnes koná pod názvom Rallye Raids je 1600 km dlhý a veľmi náročný závod z hľadiska prašnosti a opotrebenia motorov automobilov. Tento pretek je veľmi náročným testom pre akýkoľvek motor rôznych automobilových značiek, ktoré sa tohto podujatia zúčastnia. Každých 100 km musel byť vzduchový filter vymenený kvôli dôsledkom silného znečistenia prachom, ktorý sa usadzuje na bežných filtroch.

kn filter baja rallye raids

V dnešnej dobe viac ako 90 percent účastníkov tohto závodu používa bezkonkurenčné výkonné vzduchové filtre firmy K&N, ktoré sa vyznačujú vysokou životnosťou a maximálnou šetrnosťou k agregátu vozidla. Filtre K&N dôkladne pohlcujú prach bez toho, aby boli filtre K&N zanesené a vďaka tomu pretekárske vozidlo absolvuje celý závod bez výmeny vzduchového filtra. Odvtedy sa filtre K&N považujú za jednu z najlepších pre terénne a ostatné automobily a to z dôvodov histórie tohto závodu, kde bol prach odjakživa veľkým problémom. V pretekoch Rally Paríž Dakar sú filtre K&N číslom jedna medzi pretekármi od veľkého závodného nákladného auta cez rally vozidlo až po motocykel.

kn filter rally subaru

Ak spomenieme akýkoľvek automobilový či motocyklový šport, filtre K&N sú používané vo vedúcich monopostoch Formuly 1, autách svetovej rally, európskej rally, britskej rally a svetových závodoch super ťahačov, v ktorých sa v roku 1997 umiestnilo 11 vozidiel s filtrami K&N na prvom mieste. V ďalších pretekoch akými sú napríklad závody cestných vozidiel, Formula 2, Formula 3000, motocyklové preteky a v neposlednom rade motokáry, sa meno K&N dostalo v tomto svete do povedomia ako symbol kvality, výkonu a cesty k víťazstvu.

K&N v dnešnej dobe ponúka vzduchové filtre v podstate na akékoľvek vozidlo v rovnakých rozmeroch, aké používa výrobca automobilu, ale so zvýšenou priepustnosťou vzduchu až o 40 percent.

kn filter tuning ford mustang drift

Navyše sa K&N filtre vyznačujú svojou neuveriteľnou zárukou v dĺžke životnosti vzduchového filtra a funkčnosti po dobu 1 600 000 km so zaručenou ochranou motora v závislosti na saní vzduchu.

FAKTY O FILTROCH K&N


Primárnou funkciou vzduchových filtrov je poskytnúť motoru dostatočné množstvo čistého vzduchu. Bez správne vyrobeného vzduchového filtra sa veľmi skoro objaví prach v útrobách agregátu, ktorý zabráni správnemu fungovaniu motora, zníži sa tlak oleja vo valcoch a na vnútorných stenách motora sa vytvorí pracho-olejový povlak. V tejto fáze sa prejaví celkové opotrebenie a zníženie výkonu motora, na konci čoho môže nastať jeho zadrenie, čiže celkové zastavenie funkčnosti motora. Pretekári v niektorých prípadoch nepoužívajú vôbec žiadny vzduchový filter s názorom, že vzduchový filter zamedzuje prístup vzduchu do motora a znižuje tak jeho výkon. To sa ale veľmi rýchlo prejaví na opotrebení motora, čo je veľmi nákladné. K&N vyvrátilo tento názor a bolo preukázané, že vzduchový filter môže pri správnych rozmeroch a zložení zvýšiť výkon motora. Počítačové testy a testy na pretekárskych okruhoch, hlavne na vozidlách Formuly v tímoch Williams, Honda, Benetton, Cosworth a Jaguár ukázali, že filtre K&N zvyšujú výkon motora a usmerňujú prúdenie vzduchu, keďže filtre K&N sú vyrábané z bavlny, ktorá sa vyznačuje vysokou priechodnosťou vzduchu.

kn filters typhoon 57i

V súčasnosti je K&N výrobcom týchto produktov, ktoré sú šetrné zložením k životnému prostrediu, sú recyklovateľné a výrobným programom pokrývajú značnú časť svetového priemyslu.

Veľkú časť produkcie venuje firma K&N motoršportu a spolu so vzduchovými filtrami vyrába taktiež kompletné kity sania 57i virtuálne pre každý automobil na európskom trhu. K&N sa aktívne a úspešne zúčastňuje akéhokoľvek programu, kde je filtrácia vzduchu a prach problémom, motorové píly, sekačky na trávu, kompresory malých motorov a generátory.

apache ah-64d longbow

K&N taktiež vyrobil vzduchový filter pre vrtuľník americkej armády AH-64 Apache, ktorý sa podieľal na bojových akciách v Perzskom zálive, kde bol kladený dôraz na kvalitu, ale aj minimálne nároky na údržbu, čo filter K&N splňoval na 100%. Toto je dôkaz, že K&N je číslom jedna vo svojom obore a drží vysoký technologický štandard v oblasti vzduchových filtrov.

ČO JE TAKÉ JEDINEČNÉ NA FILTROCH K&N?


Pri dôkladnej štúdii filtrov K&N je na prvý pohľad zreteľná veľkosť jednotlivých častíc vo filtri a priehľadnosť filtru, čo zaisťuje dokonalou priepustnosť vzduchu. Filter sa skladá zo štyroch vrstiev špeciálnym olejom napustenej bavlny, uchytenej v hliníkovej mriežke lemovanej epoxidovaným rámom. Práve tento špeciálny olej zaručuje možnosť vysokej priechodnosti vzduchu, ale na druhej strane zabráni prechodu nečistôt, ktoré sa tak zachytia na povrchu. Bavlna veľmi dobre vstrebáva olej a zároveň zachytáva všetok prach z okolia, ktorý by sa mohol dostať skrz filter do útrob motora, pričom nie je nijak obmedzená priechodnosť čerstvého vzduchu.

kn filter 57i

Vďaka tomu, že sa filter pokryje vrstvou prachu sa prakticky vytvorí ďalšia vrstva, ktorá napomáha filtrácií vzduchu. Bežný filter je v tomto prípade zanesený a priepustnosť vzduchu je tak minimálna, no vďaka tomu, že filtre K&N sú založené na báze bavlny a oleja, sa v prípade pokrytia povrchu prachom maximalizuje filtrácia, ale nezníži sa schopnosť prepúšťať vzduch. Na základe týchto faktov je životnosť filtrov K&N až desaťkrát dlhšia než u bežných filtrov.

!!! POZOR !!! K&N filter, ktorý nie je napustený olejom a bol by použitý suchý, nebude mať ten požadovaný efekt a stráca akúkoľvek schopnosť filtrácie a „dýchania“ popísanú vyššie.

kn filter 57i

TESTOVANIE K&N FILTROV


Ako líder a výrobca vzduchových filtrov, firma K&N vie, aké dôležité je byť aj lídrom vo vedeckom výskume vzduchovej filtrácií, aby tak mohla dodávať svojim zákazníkom len to najlepšie. Medzi všetkými testovanými filtrovacími médiami zatiaľ nebolo nájdené lepšie, ktoré by zabezpečovalo lepšiu priepustnosť, filtráciu a kapacitu, ako bavlna napustená špeciálnym olejom. Testovanie filtrov je uskutočňované v laboratóriách K&N, testovacích centrách a súkromných skúšobniach.

Testovanie výkonu a točivého momentu

Testovacie centrá výkonnosti sú v USA, Anglicku a Holandsku. Testovanie výkonu prebieha na dynamometre s elektromagnetickou brzdou. Software si neustále nastavuje nadmorskú výšku a atmosférické podmienky a tak má firma K&N k dispozícií presné a hlavne porovnateľné grafy. Testovanie je nastavené pre porovnanie rozdielov výkonu vozidla s a bez filtra K&N.

kn filter typhoon

Testovanie filtrácie K&N

K tomuto testovanie využíva firma K&N súkromné laboratórium. Toto laboratórium je držiteľom protokolu ISO5011, ktorý ju oprávňuje vykonávať takéto druhy testu. Testuje sa efektívnosť filtra a prachová kapacita. Zmyslom testovacieho protokolu je nameranie množstva prachu vo vzduchovom filtri pri konkrétnom nastavení prúdenia vzduchu. Test je ukončený v momente, keď filter dosiahne konečný testovací tlak. Testovací protokol potom meria percento zadržaného prachu (efektívnosť) a celkové množstvo zachyteného prachu vo filtri (kapacitu). Protokol ISO5011 umožňuje flexibilitu pri testovaní a tak je možné meniť podmienky testovania. Znamená to, že je možné zmeniť stupeň prašnosti, prúdenie vzduchu atď. Testovanie filtrácie je rozdielne pre benzínové a dízlové motory. Používanie rôznych stupňov prachovej filtrácie je preto, že dieslový motor má vyššiu kompresiu a potrebuje lepšiu úroveň filtrácie. Efektívnosť filtrácie pri filtroch K&N dosahuje 96 až 99 percent.

kn olej cistiaci sprej

Váha vzduchu (mass air flow, MAF)

Filtre K&N sú najlepšími vzduchovými filtrami na svete. Sú čistiteľné, čo znamená, že nie je nutná ich kompletná výmena. Pre niektoré druhy servisov to znamená stratu zákazníkov a preto sa snažia zákazníkov odradiť od používania K&N filtrov tvrdeniami, že olej z filtrov môže poškodiť váhu vzduchu. Je to iba menšinový názor a nikdy nebol potvrdený. Tri roky preverovacích testov K&N ukázali, že tento mýtus vôbec nie je možný. Bolo testovaných 107 senzorov rôznych značiek a žiadny merač váhy vzduchu nebol kontaminovaný olejom K&N. Za posledné štyri roky bolo predaných viac ako 10 miliónov filtrov a asi iba sto poslaných poškodených senzorov, no žiadny nebol kontaminovaný K&N olejom. Tieto senzory boli testované a skúmané a 50 percent nebolo vôbec poškodených. Ostatné síce boli nefunkčné, nie však kvôli oleju K&N. Klasický senzor váhy vzduchu od výrobcu auta je izolovaný silikónom od tepla a vibrácií, ale pracuje tak v extrémnych podmienkach, že silikón sa môže uvoľňovať a mikročastice silikónu tak kvapkajú na senzor. A to môže byť príčinou nefunkčných zariadení.
Testovalo sa tiež, či je vôbec možné, aby sa olej z filtra K&N uvoľňoval, avšak aj pri extrémnej záťaži sa olej z filtra neuvoľnil !!! Aj napriek tomu sa testovala funkčnosť váhy vzduchu kontaminovanej olejom K&N. Senzor bol ponorený do oleja K&N a potom bol nainštalovaný späť do potrubia sania v motorom priestore. Zo začiatku síce ukazoval nepresné údaje, ale po chvíli už fungoval úplne normálne. Potom prebehla skúška, pri ktorej bol olej rozprášený do priestorov sania, no na váhu vzduchu to vplyv nemalo.

Viac informácií o testovaní filtrov K&N nájdete na internetovej adrese www.knfilters.com

Tieto kvalitné, športové PROFI vzduchové filtre do motora vášho auta, distribuuje na Slovensku spoločnosť COBRA TUNING.

kn filter drag race

Športové filtre K&N si môžete objednať tu.

DO POZNÁMKY PROSÍME UVIESŤ ZNAČKU A MODEL VÁŠHO AUTA, A O AKÝ TYP FILTRA ALEBO SANIA K&N MÁTE ZÁUJEM:

katalog
K&N PERFORMANCE FILTER

Produktový katalóg K&N PERFORMANCE FILTERS na stiahnutie:
(PDF dokument)
preview
download
[ 8,8 Mb ]


Aktuálny cenník športových filtrov K&N si stiahnite tu:

preview
download
[ 329 KB ]
Chceli by sme vás ale upozorniť na jednu skutočnosť, že isté ceny v týchto cenníkoch už nemusia byť najaktuálnejšie. Niektoré sa pomenili smerom hore, zvyčajne ale dole. V prípade aktuálneho dopytu vás prosíme nás pre kontrolu kontaktovať.


Drift Alliance at Toyota Speedway in Irwindale, CAShort Course Off-Road Racing Run for Alan PfluegerTestovanie filtrov K&N vrátane sacích systémovPostup pri čistení športového filtra (CZ titulky):

...loading video...

Wallpapery na tému K&N filter (každý v troch rôznych rozlíšeniach):

preview

800x600
1024x768
1600x1200
preview

800x600
1024x768
1600x1200
preview

800x600
1024x768
1600x1200


Máte vo vašom aute K&N filter ? Ako by ste hodnotili kvalitu a funkčnosť výrobkov značky "K&N"?


Viac informácií ku športovým filtrom vám radi poskytneme. Zoznam článkov o motorovom tuningu nájdete tu:

MOTOROVÝ TUNING


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 73211x    hodnotenie: 166/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt