support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo kia Kia Kue koncept ! logo kia

Kia Kue koncept !

05.Mar.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Presuňme sa o približne 30-40 rokov dozadu, kedy vznikali prvé návrhy na tie najmodernejšie koncepty, resp. neskôr sériovo vyrábané autá. Dodge Charger z roku 1969, Fiat 128 Sport Coupé alebo hoci aj Škoda 1202. Pre nás neporovnateľné autá s tými dnešnými. Vtedy ešte technológie neboli také, aké sú dnes, no tak či onak, boli to najprv koncepty, ktoré sa neskôr dostali do sériovej výroby. A teraz sa vráťme v čase späť do roku 2007. Čo dnes znamená slovo koncept? Dizajn a hi-tech? Dnešné koncepty sú dizajnovo nadupané, zväčša, štvorkolesové mašiny, ktoré doslova praskajú vo švíkoch od množstva implementovaných technológií. Počas niekoľkých doslova smiešnych rokov sa ľudstvo a samotný automobilový svet v kombinácii s technologickým odvetvím vyvinulo natoľko, že spôsob návrhu a dodatočnej výroby automobilov sa zmenil od základov. Vo všeobecnosti pozitívny, no možno pre niekoho negatívny fakt. Predstavujeme vám ďalšiu časť do tejto skladačky budúcnosti,Kia Kue Concept.

KIA KUE CONCEPT


Myslím, že všetci, resp. celá slovenská spoločnosť pozná automobilku Kia. Minimálne vedia o jej novom závode na území nášho štátu. Je pravda, že táto kórejská automobilka sa nám zaryla do pamäte práve v nie najlepšom svetle. Mnoho ľudí vie svoje o kvalite a ostatných veciach, resp. vlastnostiach týchto áut. Možno aj preto Kia spravila krok, ktorý spravila.

Tým krokom bolo vytvorenie novej štúdie, ktorá doteraz bola len na papieroch a skiciach dizajnérov, no po medzinárodnom autosalóne v Detroite sa tento koncept dostal medzi „živých“. Automobilka Kia má tendenciu vidieť budúcnosť ináč, konkrétne označenú ako CUV (Cross Utility Vehicle), kde kombinuje potenciál vozidla SUV so športovým duchom, čím chce dosiahnuť vzrušujúci zážitok z jazdy.

Pochybovať o výbave tohto auta ako aj jeho samotného skrytého významu nemusí ani ten najväčší pesimista. Na tomto vozidle je vidieť, ako vníma svet táto kórejská spoločnosť a zároveň ukazuje smer, ktorým sa budú jej budúce automobily uberať. Tak už sa naňho spoločne pozrime.

Exteriér


Kia Kue Concept
Pri pohľade na toto auto človeka napadne azda jedno jediné slovo - celok. 4,7 metrov dlhá karoséria postavená na jednoliatom podvozku je navrhnutá tak, aby dokonale vzbudzovala dojem, že ide o jednoliaty celok. Všetky krivky a detaily karoséria sú tvorené tak, že navzájom na seba nadväzujú a tvoria jednu veľkú súvislosť.

Dokonale oblé krivky kombinované s vyzývavým dizajnom tvarovo pripomínajúcim Hondu CRX, robia z tohto auta celkom príjemného spoločníka na ceste za eleganciou. Predné zošikmené svetlomety, ktoré priamo nadväzujú na prednú mrežovitú masku obalenú chrómom a spodný súvislý otvor obohatený najrôznejšími zakriveniami a zošikmeniami a s integrovanými podlhovastými svetlami, vytvárajú spolu ideálnu futuristickú zmes športového „zúrivého“ looku umocneného koeficientom štýl. Dokonalá oblosť sa cez prednú hladkú kapotu a špeciálne predné sklo prenáša na profil auta.
Maximálne hladké tvary dotvorené štýlovo tvarovanými spätnými zrkadlami obohatenými o natiahnuté smerovkydávajú najavo, že Kia sa s týmto autom nebojí ničoho. Absencia kľučiek dverí napovedá, že zmysel pre „hru“ je tu na správnom mieste.

Kľučky, ktoré zabezpečia nožnicové otváranie dverí sú umiestnené za sklom bočných dverí. Dôraz na detail sa prejavil v dostatočnej miere.

Kia Kue Concept
Uhladenosť sa samozrejme preniesla aj do zadnej časti auta, kde skôr prevláda funkčnosť nad vyšperkovaným lookom. Otváranie zadných partií auta, čiže kufra je riešené prostredníctvom dvojice výklopných krídel, ktoré sú súčasťou zadného skla a dodatočnej spodnej časti kufra. Po stranách sa nevinne svetu ukazuje dvojica sýto červených svetlometov.

Pomerne vysoká zadná časť auta, ktorá tejto vlastnosti môže čiastočne taktiež vdačiť dokonale hladkému charakteru dizajnu, sa môže popýšiť dvojicou podlhovastých koncoviek výfuku umiestnených po bokoch veľkého nárazníka. Medzi ne sa nasťahoval tmavý dufúzor s taktiež podlhovastým otvorom. Čo ma však na tak precízne spracovanom aute a jeho prešpikovanom dizajne nového mlénia najviac zaráža, je nedostatočné zakrytie motorových časti. Pri pohľade na toto auto zozadu, je krásne vidieť časti zadnej nápravy. Možno je to zámerné, no mne to veľmi vzhľadom na charakter auta nereže.
Význam slova jednoduchosť bol uplatnený aj na kolesách tejto parády. Stali sa nimi 7-lúčové 22-palcové disky s chrómovým nádychom, ktoré sú ako ináč obuté do nízkoprofilových pneumatík. Za nimi sa hrdo vynímajú dierované kotúčové brzdy.

V jednoduchosti je krása a aj málo niekedy znamená viac. Tieto vety sa k charakteru tohto auta ideálne hodia a presne napovedajú o jeho význame a prevedení. Nevytvoriť nič náročné, ale zato dostatočne ovplyvniť mienku hádam celého sveta.

Interiér


Clean-style sa zvonku preniesol aj do vnútra auta. Čisté línie, kvalitné materiály, inteligentné systémy...to sú jeho hlavné prednosti. Na prvý pohľad je jasné, že krivky zvonku sa preniesli aj sem. Dizajn palubovky, úchyty na dverách, stredová konzola a iné, na seba berú charakter zvonku.

Kia Kue Concept
Precízne navrhnuté časti ako multifunknčný volant, škrupinové sedadlá s dostatočnou mierou pohodlia, no hlavne samotné priestranné vyriešenie štvor-miestného interiéru kombinované s maximálnou svetelnosťou dosiahnutou vďaka použitým rozmerným sklám, robia z tohto štvor-kolesového jedinca dokonalé úžitkové a maximálne premyslené auto.

Pokoj a harmónia cestujúcich je viac-menej prioritou výrobcov automobilov a preto Kia nešetrila ani v prípade tejto štúdie. Príjemné farebné zladenie (čierna, červená, šedá, biela) interiéru zaručujú nenáročné a hlavne pokojné cestovanie.

To že koncepty sa vyznačujú najmodernejšími výdobytkami techniky, hádam ani nemusím spomínať. Dôkaz o tom, že to platí aj v prípade tejto kórejskej, resp. americkej (Kia Motors America, KMA) lahôdky je napríklad stredový multifunknčný volant s LCD monitorom potrebným na navigáciu, pre ukazovatele rýchlosti, otáčok za minútu, množstvá paliva a iných prvkov v kombinacii s regulátorom hlasitosti audia atď, stredová konzola osobitne pre cestujúcich vpredu aj vzadu s najrôznejšími ovládacími prvkami (telefón, poloha sedadiel, klimatizácia, audio/video-DVD a veľa iného) alebo integrovaný pár LCD monitorov v predných sedadiel, resp. ich hlavových opierok.

Performance


V prípade, takmer, každého konceptu je pod kapotou ukrytý silný motor. Povedzme si na rovinu, ak je exteriér a interiér dotiahnutý do dokonalosti, prečo by motor mal zaostávať? Pod hladučkou kapotou tohto elegána si miesto našlo pomerne hladné pohonné ústrojenstvo, ktoré tvorí preplňovaný 4,6-litrový V8 motor DOHC, ktorého výkon je pekných 400 konských síl s agresívnym krútiacim momentom 543 Nm. Nesmieme zabudnúť na pohon všetkých štyroch kolies a o zábavu máme zaručene postarané.

Kia sa s týmto autom určite zaradí medzi tie najlepšie kúsky, ktoré moto-svet momentálne ponúka. Výrobca síce neuvádza, kedy, a či vôbec sa toto auta začne vyrábať, ale je možné, že sa tak môže stať aj v „našom“ závode :-).

Fotogaléria KIA KUE Koncept:


Krátka video reportáž o tomto koncepte, prezentovaný na výstave NAIAS v Detroite v USA:Čo poviete na tento koncept Kia Kue? Hlasujte, nech vieme aj váš názor:


Ostatné úpravy áut značky KIA nájdete v zozname našich článkov tu:

KIA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 6369x    hodnotenie: 1.8/5, 5


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt