support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo kia Kia Koup Concept – ešte lepšia vízia budúcnosti logo kia

Kia Koup Concept – ešte lepšia vízia budúcnosti

09.Apr.2008
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Časy, kedy svetu vládol starý a kontroverzný dizajn sú pomaly, ale isto za nami a či chceme alebo nie prichádza obdobie, ktorému vládne budúcnosť. S ním nesúvisia len technológie, ale predovšetkým dizajn, ktorý napreduje míľovými krokmi a čím ďalej, tým viac sa vzdiaľuje pôvodným dizajnérskym časom. Žiaľ vývoj je už taký a nedá sa zastaviť. No nie každý sa nechá strhnúť novým, „modernejším“ myslením a radšej ostane pri tom, s čím vyrastal a čo ho robilo spokojným. To isté platí nielen o futuristickom dizajne, ale aj nových možnostiach pohonu. Aj keď svetu bude vládnuť trebárs motor na vodu, vždy sa v nejakej zašitej stodole bude ukrývať vždy pripravená Honda Civic, preplňovaná turbodúchadlom, aby k životu prebudila milovníkov benzínového „pískania“ ;-). Pretože tento zvuk nikdy nenahradí žiadna hypermoderná technológia. Dobrou správou ale je, že najnovší koncept z dielne Kia s názvom Koup sa neuchýlil k použitiu nijakého hybridného pohonu, ale ostal pri osvedčenej, srdcervúcej klasike.

KOUP – ĎALŠÍ KONCEPT V RODINE KIA


Kia Koup Concept
Buďme k sebe úprimní a povedzme si narovinu, že mnohí z nás si nikdy nevytvorilo nejaký veľký vzťah k autám značky Kia. Dôvod, prečo to je tak, má každý svoj vlastný.
No s postupom času sa názory na túto kórejskú automobilku otočili o 180 stupňov. Po sérií vydarených modelov, ako napríklad Cee´d alebo Rio, teraz prichádza koncepčný model, ktorý bude znamenať viac, ako len ďalšiu bodku za technologickým vývojom budúcnosti.

Kia Koup je dvojdverové kupé postavené na podvozku modelu Cee´d, ktoré bolo predstavené bezprostredne po úspešnom predstavení štúdie Kee, na americkom autosalóne v New Yorku. Kia Koup má byť akousi šípkou vo vývoji športovo orientovaných modelov automobilky Kia, ktorej záber má pohltiť nielen mladú skupinu motoristov.

Dizajn tohto štvormiestneho kupé pochádza z kalifornskej dielne a jeho základnou filozofiou je zaujať svojim uhladeným a štýlovým dizajnom, ktorý neskrýva svoj športový šarm s cieľom zapôsobiť na emocionálnu stránku okoloidúceho.

Kia Koup Concept
Exteriér
Už prvý pohľad na toto koncepčné vozidlo nám dáva pocítiť, že prioritou dizajnérov bolo vytvoriť lahodne vyzerajúce športové vozidlo. Dizajn Kia Koup je navrhnutý tak, aby u pozorovateľa vytvoril dojem, že ide o jednoliatu karosériu, bez akýchkoľvek výčnelkov, spojov atď. Prednej časti, v rámci na krvavo lakovanej karosérie, dominujú dva výrazné čierne prvky – tmavá maska chladiča a otvor na prívod vzduchu ku chladiču motora. Obidva prvky sú vyrobené z karbónu a otvory sú potiahnuté čiernou mriežkou. Tento ultraľahký materiál sa ešte na aute vyskytne neraz. Po bokoch výrazne oblého nárazníka je výrazný pár hliníkových otvorov, príjemne zapustených do nárazníka. Dominantné sú aj natiahnuté predné svetlomety, ktoré disponujú LED diódami.

Uhladený dizajn ďalej prechádza cez bok auta, ktorého prevedenie je viac než precízne. Vytvára dojem, akoby dizajnéri pri svojej práci používali stierky, pomocou ktorých tvoria dizajn auta a to jedným súvislým ťahom. Línia C a A stĺpika je neprerušená a tiahne sa od spodnej hrany čelného skla, kam boli úspešne umiestnené karbónové spätné zrkadlá a končí až na konci veka kufru.

Kia Koup Concept
Bočné prahy sú zapustené do karosérie a preto vôbec nenarúšajú harmóniu tohto pekného celku. Kľučky dverí sú taktiež príjemne zasadené do karosérie.

Príjemnou zaujímavosťou je kompletne panoramatická strecha, ktorej funkcia sa hodí najmä v krásnych slnečných dňoch. Všetky začaté vkusné línie karosérie končia v zadnej časti vozidla, kde sa zbiehajú na previse zadného kufra. Dominantou zadnej časti je mohutný difúzor vyrobený z karbónu, ktorý na svojich stranách obsahuje dvojicu okrúhlych koncoviek športového výfuku. Veľmi zaujímavým prvkom sú taktiež zadné svetlomety, ktoré efektne pasujú k celkovému dizajnu auta.

Kia Koup je športový elegantný voz, ktorého dizajn je síce nadčasový a pripravený vyraziť na cestu do budúcnosti, no stále si zachováva isté prvky, vďaka ktorým ho ľudia ešte budú radiť do tohto desaťročia.

Interiér
Nielen exteriéru bola venovaná nemalá dávka pozornosti, ale aj v interiéri nájdeme množstvo štýlových prvkov a výsledok náročnej práce dizajnérov.

Kia Koup Concept
Interiéru dominuje čierna farba použitá na väčšine palubovky, sedadlách, výplní dverí atď., ktorá kontrastuje s výraznou bielou použitou na sedadlách a multifunkčnom stredovom panely.

Interiér Kia Koup môže na niekoho pôsobiť príliš rušivo a dojmom vesmírnej lode, no nohy na zem vám vráti športový trojramenný multifunkčný volant, športové sedadlá, okrúhle budíky s červeným podsvietením a karbónové doplnky.

Dojem športového tiež naznačuje rozdielne navrhnutý dizajn prednej časti a zadnej časti interiéru.

Navigačný systém s podporou technológie Bluetooth a funkciou MOD (Map On Demand – mapa na požiadanie) zadnej časti nenájdeme, síce delenú, ale súvislú sedačku, ako sme zvyknutí.

Namiesto toho je v strede osadená lakťová opierka a zabudovaná dvojica športových sedadiel, ako v ozajstnom športovom vozidle. Všetko je pritom „zliate“ do jedného súvislého celku.

Kia Koup Concept
Pri takomto koncepčnom vozidle sú samozrejmosťou rôzne technologické vychytávky, v tomto prípade ide napríklad o navigačný systém s podporou technológie Bluetooth a funkciou MOD (Map On Demand – mapa na požiadanie), asistenčná služba, audio s ôsmymi reproduktormi atď.

Performance

Mnohí budú možno toto koncepčné vozidlo odsudzovať, pretože ako pohonnú jednotku nepoužíva žiaden hybridný motor ani kadejaké prírodne náhrady benzínu či nafty. Po jeho kapotou sa totižto nachádza populárny dvojlitrový štvorvalec Theta II biTurbo, so systémom GDI (Gasoline Direct Injection – priame vstrekovanie benzínu), ktorého celkový výkon je 290 konských síl a 393 Nm. To je na relatívne malé a ľahké vozidlo so 6-stupňovou prevodovkou a pohonom predných kolies úplne postačujúci výkon, s ktorým je o zábavu zaručene postarané.

Auto je posadené na nezávislom prednom zavesení so vzperami MacPherson a nezávislom dvojprvkovom zadnom zavesení.

Kia Koup sa nesie na honosných 19-palcových leštených diskoch s piatimi zdvojenými lúčmi doplnenými karbónovými vložkami. Obuté sú do pneumatík 245/40 ZR19. O brzdenie sa stará set dierovaných kotúčov s brzdičmi značky Brembo.

Kia Koup Concept

Kia Koup Concept

Kia Koup Concept

Kia Koup Concept

Kia Koup Concept

Kia Koup Concept

Kia Koup Concept

Kia Koup Concept

Kia Koup Concept

Fotogaléria Kia Koup Concept:Wallpaper "Kia Koup concept" (pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Podaril sa podľa vás návrh KIA KOUP concept od dizajnérov z KIA DESIGN CENTER AMERICA ?


Viac informácií k tejto novinke vám radi poskytneme. Zoznam článkov tejto značky nájdete tu:

Kia tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Preklad textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 9803x    hodnotenie: 1.8/5, 13 hodnotení


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt