support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo ochrana AKO NA TO? /11. časť/ - Ako zvládnuť jazdu v horšom počasí? Týchto 5 zásad si pamätajte! logo ochrana

AKO NA TO? /11. časť/ - Ako zvládnuť jazdu v horšom počasí? Týchto 5 zásad si pamätajte!

06.Oct.2014
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Blíži sa zimné obdobie a pre šoférov to znamená niekoľko povinností navyše. Nielen že je potrebné na túto časť roka pripraviť auto, ale je zároveň nutné prispôsobiť počasiu aj techniku jazdy. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako zvládnuť aj horšie poveternostné podmienky bezpečne a bez zbytočného stresu. Na bezpečnosti cestnej premávky nám veľmi záleží a preto netreba zabúdať na niekoľko dôležitých zásad jazdy. Hmla, hustý dážď, či sneženie pre vás nemusí byť postrachom.

Máme tu jeseň a to znamená, že sa už častejšie objavujú hmly, ochladzuje sa, cesty môžu byť špinavšie ako obvykle a častejšie môžete tiež počítať s dažďom. V niektorých oblastiach sa ráno objavuje aj prízemný mráz, ktorý by šofér určite nemal podceňovať najmä vtedy, ak má obuté ešte letné pneumatiky. Jeseň pre šoférov prináša niekoľko starostí navyše, treba venovať zvýšenú pozornosť údržbe auta pred zimou, kontrole stieračov, náplní a samozrejme naplánovať si aj prezutie pneumatík. Tentoraz sa však chceme venovať samotným tipom na techniku jazdy. Jeseň a zima totiž prinášajú šoférovi viacero nástrah, ktoré rozhodne netreba podceňovať.

Pozor na hmly - počas jesene sa často objavujú hmly a to predovšetkým v ranných a večerných hodinách. Pri hustej hmle si nezabudnite zapnúť predné a zadné hmlovky, spomaľte a zbytočne sa neponáhľajte. Na hmlovky pamätajte ale aj pri jazde v meste, pri státí v kolónach či hustej mestskej premávke ich radšej vypnite, môžu oslepovať ostatných. Počas hmly nepoužívajte tempomat a buďte vždy pripravený na rýchlu reakciu.

Majte vždy čisté okno - dôležitosť výhľadu cez čelné okno snáď ani nemusíme zdôrazňovať. Ten je totiž dôležitý celoročne. V jesennom a zimnom období musíte počítať s častejším zašpinením čelného okna. Základom je teda mať stierače v perfektnom stave, pravidelne dopĺňať vodu do ostrekovačov a pred zimou si nechať opraviť všetky drobné praskliny. Zvážte aplikáciu tzv. tekutých stieračov a dbajte na to, aby ste okná nemali zahmlené.

Pozor na stav cesty - stav ciest na Slovensku býva všeobecne veľmi často terčom kritiky. Celkom oprávnene. Počas dažďa či mrznutia sa skúste vyhýbať "vyjazdeným" častiam cesty. V týchto miestach sa totiž drží viac vody, resp. ľadu a teda riziko nezvládnutia jazdy je vyššie. Myslite aj na to, že jeseň je obdobím, kedy opadáva lístie zo stromov a to je v kombinácii s mokrou vozovkou veľmi šmykľavé. Pozor si teda dávajte najmä na úsekoch, v okolí ktorých sú stromy.

Myslite na pravidlo "nevidím-nejdem" - opäť jedno z pravidiel, na ktoré treba myslieť celoročne, v zime a na jeseň však musíme toto pravidlo vyzdvihnúť ešte dôraznejšie. Nepredbiehajte, ak nemáte dostatočný rozhľad, dávajte si pozor pri preraďovaní, rovnako nevchádzajte do križovatky, ak nemáte dostatočný prehľad. V zime a na jeseň sa stmieva skôr, k tomu sa často pridá hmla, preto sa určite oplatí byť mimoriadne obozretný.

Buďte dostatočne viditeľný - Nespoliehajte sa na to, že po naštartovaní auta sa vám automaticky zapnú denné svetlá. Aj tie niekedy nemusia stačiť. Ak sú hmly, prší, či sneží, prepnite denné svietenie na stretávacie svetlá. Myslite na pravidlo, že dôležité je nielen vidieť, ale aj byť videný.

Pripravili sme pre vás 5 tipov, ktorých znalosť by mala byť základom každého zodpovedného vodiča. Myslite na ne najmä v tomto období, aby sa vaše cesty končili vždy šťastne a aby ste vždy dorazili do cieľa bez ujmy.

jazda v zimnom obdobi uzitocné rady tipy pomoc motoristom rubrika serial ako na to

jazda v zimnom obdobi uzitocné rady tipy pomoc motoristom rubrika serial ako na to

jazda v zimnom obdobi uzitocné rady tipy pomoc motoristom rubrika serial ako na to

jazda v zimnom obdobi uzitocné rady tipy pomoc motoristom rubrika serial ako na to

jazda v zimnom obdobi uzitocné rady tipy pomoc motoristom rubrika serial ako na to

Kvalitné čistiace prostriedky nielen na okná vášho auta:

thumb


Prípravky na obnovu svetlometov a odstránenia škrabancov:

thumb


V našej ponuke nájdete aj žlté žiarovky:

thumb


ako na to logo


Zdajú sa vám rady uvedené v tomto článku užitočné ? Nech sa páči, hlasujte tu:Viac článkov zo seriálu AKO NA TO nájdete tu:

AKO NA TOVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky: Erik Dobos
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 3070x    hodnotenie: 3/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt