support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo hyundai Hyundai Genesis Coupé 3.8R od ARK Performance: poriadne silný útočník z Kórei logo hyundai

Hyundai Genesis Coupé 3.8R od ARK Performance: poriadne silný útočník z Kórei

23.Feb.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Návrat automobilky Hyundai do segmentu športovo ladených kupé si mohli zvedavci v Kórei pozrieť ešte koncom roka 2008, avšak premiéry na ostatných kontinentoch nenechali na seba dlho čakať a značka tento model predstavila postupne v Severnej Amerike a taktiež aj na ženevskom a parížskom autosalóne.

Športové kupé vybavené výkonným 3,8 litrovým šesťvalcom a pohonom zadných kolies bolo primárne určené práve pre Áziu a Ameriku, no aj napriek tomu sa v Európe so svojím trochu exotickým a poriadne divokým charakterom určite nestratí. A aj bezmála tri roky po svojom uvedení má dvojdverový Genesis stále čo ponúknuť a po rôznych továrenských vylepšeniach sa ku slovu dostávajú tuningové spoločnosti, ktoré dokážu z tohto modelu vyťažiť ešte oveľa viac.

Výnimkou nie je ani nedávny počin kórejskej dielne ARK Performance, ktorá v spolupráci s automobilkou postavila ozajstného dravca, ktorý bude doma predovšetkým na okruhoch a bude pripravený lámať rekordy na závodoch typu Time Attack. Teraz sa už ale poďme na tento kúsok pozrieť bližšie.

hyundai genesis r type ark performance

Hneď na prvý pohľad zaujme Genesis Coupé od ARK Performance svojím dravým a nekompromisným stylingom, ktorému dominujú predovšetkým početné karbónové doplnky, rozšírené prahy a členitá kapota upravená tak, aby koeficient odporu vzduchu dosiahol čo najmenšiu hodnotu. Ak by ste v zadnej časti tohto športovca očakávali nejaký veľký spojler, zostali by ste zrejme sklamaný, vývojári sa prítlak zadnej časti rozhodli vyriešiť oveľa decentnejšie a to špeciálne tvarovaným vekom kufra a vylepšeným difúzorom, ktorý farebne ladí so zvyškom auta.

Štúdio ARK prisľúbilo, že jednotlivé doplnky budú dostupné aj na objednávku, takže aj keď vám stačí sériový Genesis Coupé, no cítite potrebu upraviť si ten svoj na obraz tohto špeciálu, máte pri dostatočných finančných prostriedkoch zelenú. A aby toho nebolo málo, ARK Performance pri tomto modeli spolupracovalo aj ďalšími dodávateľmi a výrobcami veľmi zvučných mien, ako napríklad HKS, AEM, alebo Mahle, týmto sa už ale dostávame do druhej a podľa nás tej zaujímavejšej časti, kde bližšie pozrieme, čo tento model ukrýva vo svojom vnútri.

hyundai genesis r type ark performance

Ako sme už naznačili v úvode sériovú verziu modelu Genesis Coupé poháňa 3,8 litrový šesťvalcový agregát Lambda so solídnym výkonom 306 koní, ktorý je na kolesá zadnej nápravy distribuovaný cez manuálnu šesťstupňovú prevodovkou. Na pôvodné určenie tohto špeciálu je to však nie je príliš aj tak s kórejských dielňach muselo pristúpiť k drastickým zmenám nielen na výkone, ale aj hmotnosti a dbať taktiež aj na použité materiály. Po ráznom prepracovaní pohonnej jednotky vydá zo seba tento Hyundai až 450 koní. Bohužiaľ automobilka ani úpravca o ďalších parametroch už neinformuje, takže s vedomím, že tieto údaje by boli určite pôsobivé, vám nemôžeme poskytnúť ďalšie presné čísla. Vieme však čo všetko museli úpravcovia z ARK Performance urobiť, aby sa podarilo dostať výkon na takúto veľmi slušnú hodnotu.

hyundai genesis r type ark performance

Technici z ARK Performance sa postarali o bohatú paletu rôznych úprav počnúc vylepšením sania, preplňovania kompresorom a novým chladičom ktorý svojím vzhľadom zaujme aj náhodných okoloidúcich, pretože jeho prednú časť vo veľkej miere odhaľuje nárazník. Ako sme už spomenuli v celom tom množstve úprav nájdeme odkazy aj na iných výrobcov, napríklad úpravy elektronickej jednotky ECU si na starosť zobral výrobca AEM.

hyundai genesis r type ark performance

Pri motore sa úpravy ale zďaleka nekončia, v aute nájdeme aj vylepšenie prevodovky pod názvom Clutchmaster, ktoré je pri takom náraste výkonu a s ohľadom na jeho účelnosť priam nutným zásahom. Ďalšou samozrejmosťou je aj úprava celého brzdového systému, aby sa tento 450-koňový okruhový býk dokázal bezpečne ovládať a najme v rozumnom čase zastaviť. Pod všetky úpravy brzdovej sústavy sa môže podpísať štúdio ARK Performance, nové sú napríklad šesťpiestikové brzdové kotúče a pribudli aj znateľne väčšie strmene. O kontakt s vozovkou sa postarajú športové pneumatiky Toyo.

hyundai genesis r type ark performance

Poslednou našou zastávkou pri tomto kupé bude pohľad do interiéru, z ktorého v záujme zachovanie čo najnižšej hmotnosti a maximalizovania funkčnosti vymizli všetky nepotrebné prvky zo sériového prevedenia, ktoré boli nahradené profesionálnou športovou výbavou. Hyundai Genesis Coupé od ARK Performance spĺňa teda všetky štandardné bezpečnostné predpisy, šofér je chránený šesťbodovou bezpečnostnou klietkou, do interiéru pribudli športové škrupinové sedadlá so špeciálnymi bezpečnostnými pásmi, nájdeme tu aj športový trojramenný volant Sparco, či hliníkové pedále.

hyundai genesis r type ark performance

Hyundai Genesis Coupé sa teda aj naďalej teší veľkej obľube rôznych úpravcov predovšetkým tým z amerického a ázijského kontinentu, domnievame sa, že aj napriek faktu, že Genesis Coupé tu je už nejaký ten rok, zaujímavým úpravám tohto šikmookého kupé nie je ani zďaleka koniec.

hyundai genesis r type ark performance

hyundai genesis r type ark performance

hyundai genesis r type ark performance

hyundai genesis r type ark performance

Hyundai Genesis Coupé 3.8R ARK Performance:

2011 Hyundai Genesis Coupe - by ARK Performance Inc. :logo ark performance

logo ark

Výfukový systém pre Hyundai Genesis Coupe 3.8 od ARK PERFORMANCE:Váš názor na úpravu Hyundai Genesis Coupé 3.8R v úprave od ARK Performance ?Chcete sa dozvedieť viac o úpravách značky ARK PERFORMANCE ? Navštívte našu podstránku:

ARK PERFORMANCE tuning


Viac informácií k tejto novinke vám radi poskytneme. Zoznam článkov značky Hyundai nájdete tu:

HYUNDAI tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Matej Klamo
Obrázky: Martin Cyprian
Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 8922x    hodnotenie: 10/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt