support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo hyundai Hyundai Accent X3 – tuning by ´TechGen´ ! logo hyundai

Hyundai Accent X3 – tuning by ´TechGen´ !

31.Oct.2008
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Hyundai Accent
Príbeh môjho auta sa začal značne netradične. Pôvodne som totiž mal v úmysle kúpiť si nové teplé topánky na zimu, ale skončilo to tak, že som namiesto nich mal zrazu na dvore auto. Malo už síce svoj vek – takmer 11 rokov – avšak najazdených sotva 80 000 km s motorom vo veľmi dobrom stave. Po týždni jazdenia a zoznamovania sa s ním som pochopil, že na dosiahnutie mojej úplnej spokojnosti bude potrebovať zopár úprav. Zapol som si teda internet a to bol zrejme môj prvý seriózny kontakt s tuningom.

Po hodinách hľadania a nadchýnania sa rôznymi štýlovými úpravami som bol nútený dospieť k záveru, že upraviť Accent X3 nebude až také jednoduché, nakoľko k nemu takmer vôbec neexistujú slušné tuningové diely. Podarilo sa mi nájsť iba pekný predný nárazník a to znamenalo, že všetky ostatné diely budú musieť byť buď univerzálne, alebo si ich musím vyrobiť sám.
Dodnes ma napríklad mrzí, že som nenašiel absolútne žiadnu číru optiku ani dopredu ani dozadu. Samotné hľadanie však bola aj zábava. Bolo zaujímavé za pochodu zistiť, že existuje aj niečo ako podprahy, alebo čo to kurníkšopa sú tie čísla pri kolesách 4x114,3 :)

Hyundai Accent
V polovici novembra som si teda vytvoril predstavu, ako by auto malo po úprave vyzerať, spísal zoznam potrebných dielov a začal ich postupne objednávať. Pri tom bolo nutné akceptovať jedno veľmi zásadné obmedzenie – auto som potreboval používať každý deň na cestu do práce, nákupy a všetky ostatné bežné činnosti, takže muselo ostať čo možno najviac praktické. Preto úpravy ako zaplnenie celého kufra subwooferom neprichádzali do úvahy.

Ako človeku zásadne zaťaženému na hudbu mi ako prvé prišlo pod ruky audio. Bolo jasné, že originálny kazeťák zrejme nebude mať u mňa dlhú životnosť.

Bohužiaľ, tvorcovia auta akosi nepočítali s výmenou a preto bolo pôvodné rádio zabudované napevno. Snáď už ani netreba spomínať, že o otvore so štandardizovanými rozmermi v stredovom stĺpiku som mohol iba snívať. Neostávalo teda iné, než prísť na spôsob, ako ho rozobrať a upraviť.
Popolník ako zbytočnosť nahradili doplnkové ovládacie prvky, najmä k zosilňovaču. Pôvodné sériové reproduktory nahradila výkonnejšia kombinácia MAC Audio a Magnat s doplnkovými špeciálnymi výškovými reproduktormi Vifa.

Hyundai Accent
Hudobný výkon sa tak mierne zdvihol z 2 x 20 W na celkových 1390 W. Pri prvom teste však odpadla zadná ŠPZ, z čoho bolo jasné, že kufor a predné dvere budú potrebovať vystužiť a spevniť. Na bežné počúvanie to celkom stačí, ale kvôli snahe uspieť na súťažiach počas tuningových zrazov chcem výkon ešte navýšiť aspoň na 3000 W a pridať kapacitory. Aj tak sa mi podarí zmestiť do svojho jediného pôvodného limitu, keď som nechcel mať celkový výkon audia väčší ako celkový výkon motora. :)
Za zmienku stojí ešte reprobedňa v kufri – je totiž umiestnená namiesto pôvodného plata a potiahnutá priemyselným kovolaminátom. Vďaka tomuto riešeniu sa podarilo uchovať zhruba 50 % pôvodného využiteľného objemu kufra a zároveň nie je žiaden problém vytiahnuť rezervné koleso. Kvôli výkonu a spôsobu zavesenia ju však bolo potrebné spevniť oceľovými profilovými uholníkmi 30 x 30 mm.

Postup prác počas studených zimných mesiacov komplikovali okrem problematického zháňania dielov dve zásadné veci – jednak mám veľmi malú garáž, kde sa samotné auto vojde iba natesno, takže robiť úpravy vo vnútri neprichádzalo do úvahy a taktiež jazdím ním každý deň do práce.

Hyundai Accent
Odstaviť ho teda na celú dobu úprav neprichádzalo do úvahy. Niečo sa však predsa podarilo. Jeden víkend som sa rozhodol demontovať predný nárazník, aby som sa pozrel, ako vlastne auto vyzerá pod ním a ako je konštrukčne riešené. Tento prvý pokus aj s jeho opätovným nasadením trval zhruba 15 hodín čistého času. Najprv som po odmontovaní asi dvadsiatich skrutiek dospel ku geniálnemu záveru, že pred zhodením nárazníka je nevyhnutné odmontovať aj svetlá, ale potom to už šlo. Na konci soboty som mal rozobratú celú prednú časť, okolo auta množstvo rôznych súčiastok a v hlave myšlienku, ako to preboha poskladať znovu dohromady. Našťastie nasledujúcu nedeľu večer už bolo všetko na svojom mieste a v pondelok som sa bez problémov odviezol do práce. Na x-tý pokus som už zvládol odmontovanie aj namontovanie nárazníka za menej ako 20 minút.

Záludnosti univerzálnych dielov sa prejavili snáď najviac na spätných zrkadlách. Mal som síce krásne zrkadlá, ale k nim žiadne adaptéry. Tie, ktoré som si cvične kúpil na iný typ vozidla Hyundai s úmyslom dodatočne si ich upraviť, vôbec nepasovali. Po chvíli beznádeje prišlo opäť na rad inovatívne riešenie: odmontoval som tie pôvodné, rozrezal ich na cirkulárke a čáry – máry – fuk, adaptér bol na svete.

Hyundai Accent
S príchodom teplejších dní za zvýšilo aj tempo prác. Začal som upravovať predný nárazník, ktorý bol až zúfalo nepresný, hoc mal byť určený presne pre môj typ auta. Vôbec nesedel okolo svetiel a miestami bol až o dva centimetre širší! Ale aspoň som si v malom vyskúšal laminovanie, keďže v prípade zadného nárazníka som bol nútený vyrobiť si ho sám. K prednému pribudli otvory pre hmlovky a bočné výduchy. Univerzálne podprahy a krídlo sa podarilo upraviť pomerne rýchlo. Drvivú väčšinu vecí som našťastie zvládol sám, avšak zváranie a striekanie karosérie som už musel nechať na profesionálov. Na kapote pribudli dva výduchy, nechal som zahladiť bočné smerovky, nakoľko nové boli na spätných zrkadlách a zahladiť priestor zadnej ŠPZ. Celkovú farebnú schému som sa snažil navrhnúť tak, aby rešpektovala ladné tvary karosérie a zároveň nechala vyniknúť nové diely. Hneď po návrate z lakovne auto dostalo nové kolesá s 15“ elektrónmi MOMO Corse a pneumatikami Marangoni ZETA Linea 195/45. Opticky by auto možno zvládlo aj o dva palce väčší rozmer, ale potom by sa s ním vôbec nedalo jazdiť ani otáčať kolesami.

Interiér bol vypitvaný až na plech kvôli dôkladnému vyčisteniu a ľahkému položeniu dodatočnej kabeláže k audiu a bezpečnostným systémom.

Vtedy som sa už musel zmieriť s dočasným odstavením auta z prevádzky. Niektoré časti, napríklad dvere, dostali namiesto pôvodného tapacírungu kovolaminát, pribudol nový volant, radiaca páka, pedále, chrómové kľučky na dverách a zopár ďalšich doplnkov. Objednal som tiež luminescenčné podsvietenie ciferníkov, ale samotné ciferníky samozrejme na Accent neexistovali, takže som si ich opäť musel navrhnúť a vyrobiť sám.

Budúci rok sa ešte chystám vymeniť výfukové potrubie aj s výfukom, zadné tlmiče a sedadlá. Tým by malo byť auto definitívne dokončené. Už teraz však začínam rozmýšľať nad nejakým ďalším projektom. Zrejme to nebude tuningové auto – jeden zážitok mi totiž stačil viac než dosť – ale s výsledkom som spokojný. Keď sedím za volantom, usmievam sa. A zrejme práve o toto v skutočnosti ide.

TECHNICKÉ INFORMÁCIE AUTA PRED ÚPRAVOU
Auto – výrobca a typ: Hyundai Accent X3 r. v. 1996
Motor: 1,5 MPi
Výkon: 65 kW
Maximálna rýchlosť: 170 km/h
Disky (značka, typ, veľkosť):Plech 13"
Pneumatiky (značka, typ, veľkosť):Matador MP42 165/75 R13
Farba karosérie:bordová
Typ karosérie:hatchback
Audio:originál na kazety
TECHNICKÉ INFORMÁCIE AUTA PO ÚPRAVE
Auto – výrobca a typ: Hyundai Accent X3 r. v. 1996
Motor: 1,5 MPi
Výkon: 65 kW
Maximálna rýchlosť: 170 km/h
Disky (značka, typ, veľkosť):MOMO Corse Black 15"
Pneumatiky (značka, typ, veľkosť):Marangoni ZETA Linea 195/45 R15
Farba karosérie:krvavočevená + čierna
Hmotnosť:+ cca 50 kg v porovnaní s originálom
Tuning doplnky – výrobca a typ: Predný nárazník kúpený a dodatočne upravovaný, zadný nárazník vlastná výroba,
uni podprahy, krídlo Startrek, spätné zrkadlá Hyper look, navarené prieduchy do kapoty,
zahladený priestor zadnej ŠPZ, odstránené bočné smerovky na karosérii,
vpredu nové tlmiče a pružiny
Audio – výrobca a typ: Vpredu Magnat, vzadu MAC Audio + tweetery Vifa, dohromady 390 W + 2 x 500 W subwoofer.


Hyundai Accent tuning Hyundai Accent tuning Hyundai Accent tuning


Ako prebiehala prestavba Hyundai Accent, si môžete pozrieť tu:Fotogaléria hotového Hyundai Accent od tunera TechGena:Ak vás tento článok zaujal, a máte aj vy vlastné upravené auto, a chceli by ste nám ho ukázať,
a zapojiť sa tým aj do súťaže, môžete si prečítať tento článok...


Recenzie

...v ktorom sa dozviete informácie nielen o podmienkach, ale aj o vašej šanci na výhru!Vaše recenzie skompletizované podľa našich stanovených podmienok, nám zasielajte na elektronickú adresu:

redakcia@tuning.sk

alebo

info@tuning.skKaždá zverejnená recenzia (schválená redakciou TUNING.sk) bude odmenená nákupnou poukážkou v hodnote

1000,-Sk

v predajni COBRA TUNING.sk s.r.o.Čo poviete na túto upravený Hyundai Accent od tunera TechGena? Nech sa páči, hlasujte:Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut Hyundai tak navštívte našu podstránku:

Hyundai tuning


Viac informácií k vašim upraveným autám vám radi poskytneme. Zoznam vašich upravených áut nájdete na našich podstránkach tu:

VAŠE UPRAVENÉ AUTÁ


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: Ing. Matej Furda
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 56314x    hodnotenie: 103/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt