support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo citroen Hybridné auto na benzínový a elektrický pohon - Citroën Numéro 9 (koncept) logo citroen

Hybridné auto na benzínový a elektrický pohon - Citroën Numéro 9 (koncept)

20.Jun.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Keď pred niekoľkými rokmi uvádzala automobilka Citroën na trh svoju prémiovú modelovú radu označovanú písmenami DS, tušili sme, že pôjde o majstrovsky spracované dizajnové kúsky. Neboli sme vtedy vôbec ďaleko od pravdy, čo potvrdzuje aj nedávno predstavený koncept znázorňujúci, ako bude približne vyzerať nová vlajková loď značky Citroën. Modely DS pritom nemajú len čerpať z úspešnej histórie automobilky, ale svojim vzhľadom zároveň provokovať a prinášať množstvo nových dizajnových riešení. A majestátny koncept Citroën Numéro 9 je tohto všetkého stelesnením.

Odvážny koncept priestranného modelu Citroën Numéro 9 prichádza v úžasnej forme a nabitý skvelými technológiami. Významovo sa má podobný model stať vlajkovou loďou automobilky a nadviazať na ostatné modely z prémiovej série DS. Zaradí sa teda nad súčasnú špičku – nad model DS5, ktorý sa predáva už aj u nás. Koncept Numéro 9 nám má zároveň ponúknuť aj pohľad na dizajnové prvky, ktoré sa budú v najbližších rokoch objavovať na väčšine modelov tejto francúzskej automobilky a podľa všetkého sa teda máme na čo tešiť. Koncept teda jasne definuje smer, ktorým sa automobilka hodlá uberať a to nielen po dizajnovej stránke. Najzaujímavejším je práve zovňajšok, na ktorý sa práve teraz poďme trochu bližšie pozrieť.

CITROËN NUMÉRO 9: ĎALŠÍ DÔKAZ, ŽE FRANCÚZI VEDIA ROBIŤ PARÁDNY DIZAJN


Spätosť s radou DS je viditeľná už na prvý pohľad, mimoriadne elegantným dojmom pôsobí dlhá kapota s jemnými líniami a dynamicky pôsobiaca predná maska s výrazným chrómovým logom automobilky a pôsobivými LED svetlometmi. Bočná línia pritom pôsobí veľmi čistým dojmom, prah je dynamicky tvarovaný a skombinovaný s aerodynamickým prvkom. V podobne dynamickom duchu sa nesú aj disky, ktoré dotvárajú celkový elegantný dojem podtrhnutý predĺženou zadnou časťou. Koncept Numéro 9 však nepôsobí len elegantne, ale vďaka ladným krivkám karosérie pôsobí aj veľmi ľahko, čo znamená, že pri jeho navrhovaní bol kladený veľký dôraz na celkovú aerodynamiku, čo sa neskôr pozitívne prejavilo pri aerodynamických testoch a meraní spotreby. Keď sa naňho pozrieme bližšie, môžeme vidieť, že táto francúzska štúdia nemá byť predzvesťou len jediného modelu, konkrétne na ňom môžeme badať dizajnové prvky, ktoré budú použité na novom SUV Citroën, novej vlajkovej lodi a menšom prémiovom sedane.

citroen numero 9 concept koncept hybrid elektromobil

CITROËN NUMÉRO 9 CONCEPT NEZAOSTÁVA ANI TECHNIKOU A VÝKONOM


Pre úplnosť nesmieme zabudnúť na celkové rozmery, ktoré dávajú tušiť, ako si asi predstavuje Citroën vrchol svojej modelovej ponuky. Koncept je dlhý 4,9 m, široký 1,94 m a rázvor náprav činí solídne 3 metre, čo bude stačiť na dostatok komfortu pre posádku. Úletom by sme mohli nazvať typ karosérie, Citroën sa rozhodol pre tzv. shooting brake, s ktorým sme sa mali možnosť už v histórii niekoľkokrát stretnúť a bolo to prevažne pri konceptoch. Táto koncepcia kombinuje karosárske prvky kombi – teda predĺžená zadná časť a výrazný prvok kupé – znižujúcu sa strechu. Dodajme ešte, že na výšku má Citroën Numero 9 len 1,27 m a vyššie spomenuté dynamicky tvarované disky sa môžu pochváliť priemerom 21 palcov. Aj napriek rozmeru pneumatík 245/35 ZR21 bude jazda maximálne pohodlná, aj keď sa vyberiete na cesty, ktoré sú v horšom stave. Bude to tak vďaka prepracovanému aktívnemu hydraulickému odpruženiu. Tu už sa teda pomaly dostávame k použitej technike, ktorá rozhodne stojí za pozornosť.

HYBRIDNÝ CITROËN NUMÉRO 9 - KOMBINÁCIA BENZÍN A ELEKTRO


Keďže Numéro 9 je moderný koncept uctievajúci všetky najnovšie trendy, o jeho pohon sa stará hybridný pohonný systém, kde elektromotor poháňa kolesá zadnej nápravy a klasický spaľovací motor poháňa predok. Zadný elektromotor, ktorý dokáže výrazne pomôcť prednému spaľovaciemu sa môže pochváliť výkonom okolo 70 koní a dobíjať ho môžete prostredníctvom obyčajnej zásuvky. Aj preto sa pre tento koncept hodí označenie plug-in hybrid. Za pozornosť však rozhodne stojí, že výrobca sľubuje plné nabitie batérii už po troch hodinách nabíjania.

citroen numero 9 concept koncept hybrid elektromobil

Úlohu spaľovacieho agregátu plní dobre známy benzínový 1,6-litrový štvorvalec THP vyladený na výkon 165 kW/225 koní. V čisto elektrickom režime zvládne Citroën Numéro 9 prejsť približne 50 km, kombináciou oboch pohonov je to samozrejme omnoho viac. Celá pohonná jednotka má teda približne 295 koní a vyprodukuje v priemere iba 39 g emisií CO2 na kilometer. Kombinovaná spotreba benzínu sa pohybuje okolo úžasnej hranice 1,7 l/100 km, samozrejme za predpokladu, že spaľovaciemu motoru poriadne pomôže zadný elektromotor. V zime, či v sťažených podmienkach môže byť táto spotreba citeľne vyššia. Zle nevyzerajú ani udávané dynamické parametre, z 0 na 100km/h to Numéro 9 zvládne už za 5,4 sekundy, výrobca udáva maximálnu rýchlosť 244 km/h a vzdialenosť 1 km pokorí tento koncept už za 25,3 sekundy. Prepracovaný pohon všetkých štyroch kolies v kombinácii so spomínaným hydraulickým systémom odpruženia zas zabezpečí bezpečnú a pohodlnú jazdu za každých podmienok. Záverom ešte dodajme, že Numéro 9 váži len 1,5 tony, čo je vzhľadom k celkovej masívnej konštrukcii a zložitej hybridnej technike skvelý výsledok.

citroen numero 9 concept koncept hybrid elektromobil

Koncept Citroën Numéro 9 je teda veľmi zaujímavý aj z pohľadu použitej techniky, okrem vyššie spomínaného hybridného ústrojenstva sa auto môže pochváliť niektorými netradične vyzerajúcimi prvkami. Veď všimnite si napríklad zaujímavo členenú strechu, ktorá sa postará o úžasné presvetlenie interiéru.

Citroën Numéro 9 je krásnou výkladnou skriňou toho, čo nám plánuje táto francúzska automobilka servírovať v najbližších rokoch. Určite budeme svedkami skvelo vyzerajúcich modelov.

citroen numero 9 concept koncept hybrid elektromobil

citroen numero 9 concept koncept hybrid elektromobil

citroen numero 9 concept koncept hybrid elektromobil

citroen numero 9 concept koncept hybrid elektromobil

citroen numero 9 concept koncept hybrid elektromobil

Citroën Numéro 9 (koncept) vo fotogalérii:


Citroën Numéro 9 Concept:Čo poviete na celkový dizajn hybridného konceptu Citroën Numéro 9 ? Nech sa páči, hlasujte tu:Viac informácií k možným úpravám áut značky Citroën vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

CITROËN tuningVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete,
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: Matej Klamo
Obrázky: Slavomír Majerník
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 4138x    hodnotenie: 5/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt