support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo dakar Robby Gordon a jeho špeciálny Hummer H3 skončili Dakar na piatom mieste logo hummer

Robby Gordon a jeho špeciálny Hummer H3 skončili Dakar na piatom mieste

07.Apr.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Známy americký jazdec z Kalifornie Robby Gordon narobil na tohtoročnej Rally Dakar poriadny rozruch. Nebolo to len jeho vynikajúcimi výkonmi, ale aj škandálom ohľadom jeho Hummeru H3, ktorý podľa obvinenia nedodržal obmedzenia organizátora. Na to, ako to tento rok vyzeralo s americkou posádkou tímu Speed Energy v žiarivo oranžovom Hummeri H3, sa pozrieme v tomto článku.

Rally Dakar 2012 a účasť tímu Speed Energy


Začiatok nového roka bol aj začiatkom celosvetovo preslávenej Rally Dakar, ktorá sa síce už neodohráva na africkom ani našom kontinente, ale v Južnej Amerike. To samozrejme nijak neuberá týmto náročným pretekom na atraktivite a celkovej úrovni, ešte stále je účasť na Dakare takpovediac bojom o prežitie. Tento rok viedli preteky z Argentíny, cez Čile až do Peru. Celkovo trasa bola dlhá cez 8 300 km a preteky končili na námestí v Lime, hlavnom meste Peru. Dakaru sa tento rok zúčastnilo presne 78 vozidiel v kategórii áut a medzi nimi bol aj tím Speed Energy, na čele so svetoznámym jazdcom Robbym Gordonom.

33. ročník Rally Dakar mal byť pre neho omnoho úspešnejší než ten minulý, v ktorom vypadol už zo štvrtej etapy. Celoročné prípravy mali tento rok priniesť očakávané výsledky, s ktorými by sa dalo dosiahnuť medailové umiestnenie. No ani tento rok to nebolo také ružové, na Dakare 2012 sa mu podarilo spôsobiť poriadny rozruch, z určitej časti v pozitívnom slova zmysle svojimi jazdeckými schopnosťami, no nebolo to len o tom. Tím Speed Energy jednoducho neprežíva práve svoje najlepšie obdobie a kým v minulom ročníku Robby Gordon preteky nedokončil, v tomto ročníku sa do cieľa pretekov kvôli technickým problémom nedostal jeho tímový kolega Al-Attiyah – toho na lopatky položili početné problémy s Hummerom, ktoré mu nedovolili dokončiť etapu.

hummer h3 rally special robby gordon dakar 2012

Hummer H3 priniesol Robbymu viac šťastia ako vlani


Vráťme sa však k Robbymu Gordonovi a jeho Hummeru H3. Ako sme už spomenuli, ani tento ročník nebol pre neho vyložene podarený. Kým v roku 2009 slávil úžasné tretie miesto, v tomto roku sa musel uspokojiť s celkovým piatym miestom. To samozrejme vôbec nie je zlé, no ako sme už vyššie spomenuli, ambíciou Robbyho Gordona bolo získať jedno z medailových umiestnení. V tomto roku ho čakal nepríjemný defekt a poškodenie zavesenia kolesa, ktoré sa však operatívne podarilo opraviť a tak mohol pokračovať. Poškodenie vozidla sa však odohralo vo veľmi nevhodnom čase. V ôsmej a deviatej etape sa totiž Robby Gordon nepríjemne „lepil“ na najväčšieho favorita pretekov Stephana Peterhansela a reálne mal šancu na to, aby ho nechal za sebou. Robbyho pozíciu ešte zhoršila diskvalifikácia kola kvôli neschválenému systému na dohusťovanie pneumatík. Spomínaný Stephan Peterhansel sa napokon stal opäť celkovým víťazom kategórie. Po pretekoch sa celý tím vrátil naspäť do USA, kde v týchto dňoch pomaly začínajú prípravy na budúcoročnú Rally Dakar a rozhodne nechcú nechať nič na náhodu, aj keď to je v podmienkach týchto mimoriadne náročných pretekov takmer nemožné. Napokon sa poďme bližšie pozrieť na špeciálne upravený Hummer H3.

hummer h3 rally special robby gordon dakar 2012

Hummer H3 pre Rally Dakar


Terénny špeciál označený ako Hummer H3 má so sériovým prevedením skutočne spoločné len máločo. V tíme Speed Energy sú tieto autá mimoriadne obľúbené a sám šéf tímu Robby Gordon sa osobne podieľal na ich úprave. Pre účely Dakaru je upravený Hummer H3 poháňaný 6,0-litrovým atmosférickým osemvalcom, ktorý musí spĺňať prísne kritéria organizátorov po všetkých stránkach. Hmotnosť tohto púštneho dravca sa vyšplhala len niečo cez dve tony, čo je vzhľadom k rozmerom veľmi slušná hodnota. Dodajme, že tím Speed Energy vyštartoval tento rok so špičkovými pneumatikami Toyo Open Country M/T-R.

hummer h3 rally special robby gordon dakar 2012

A záverom si ešte pripomeňme niektoré úspechy Robbyho Gordona. Za 18 rokov, čo sa venuje motoršportu sa zúčastnil približne 390 pretekov a samozrejme dosiahol rôznych úspechov najmä čo sa týka série NASCAR. Svoju kariéru začínal v sérii pretekov IMSA Camel GT a Trans Am a zároveň sa stal štyrikrát po sebe víťazom 24-hodinovky na okruhu Daytona. Zúčastnil sa aj pretekov série IROC a Indy Car. V roku 2006 sa pritom prvý raz zúčastnil aj Rally Dakar. Robbyho Gordona však neobchádzajú ani škandály. Zo všetkých spomeňme aspoň jeden, v lete 2009 sa v pretekoch Baja 500 umiestnil na celkovom prvom mieste, prvenstvo mu však bolo po pár dňoch odobraté a po pripočítaní 100 trestných minút k celkovému času sa prepadol až na siedmu priečku. Príčinou bolo porušenie dvoch zásadných pravidiel a to rýchlostného limitu a pravidlo, ktoré zakazuje dodatočne čerpať palivo počas pretekov. Robbyho Gordona za to samozrejme nechceme súdiť, treba brať do úvahy, že drvivej väčšine profesionálnych jazdcov, resp. ich tímov sa v kariére podarí urobiť nejaký ten prešľap.

Ako sme už spomínali vyššie, Robby Gordon sa so svojím tímom začína pripravovať na ďalšiu Rally Dakar a opäť to bude s americkou klasikou – oranžovým Hummerom.

hummer h3 rally special robby gordon dakar 2012

hummer h3 rally special robby gordon dakar 2012

hummer h3 rally special robby gordon dakar 2012

hummer h3 rally special robby gordon dakar 2012

hummer h3 rally special robby gordon dakar 2012

hummer h3 rally special robby gordon dakar 2012

Dakar 2012 Robby Gordon EUROSPORT preview:Dakar 2012 Robby Gordon Downhill FAST Chile:Dakar 2012 Robby Gordon:Robby Gordon (303) - Rally Dakar Peru 2012 / PabloRSV :Dakar 2012 Robby Gordon - Flat along the sea:logo dakar

Čo poviete na rally špeciál Hummer H3, na ktorom pretekal Robby Gordon na tohtoročnej rally Dakar 2012 ?


Viac informácií k možným úpravám áut značky Hummer vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

HUMMER tuning


Viac informácií k rally Dakar vám radi poskytneme. Zoznam článkov o tejto súťaži nájdete tu:

RALLY DAKAR


Viac informácií k závodom, rally a pretekom vám radi poskytneme. Zoznam našich reportáží z motoršportovej scény nájdete tu:

ZÁVODY, RALLY, PRETEKY


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Autor textov: Matej Klamo
Obrázky: Zdeno Hladký
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 4579x    hodnotenie: 12/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt