support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo honda Nová HONDA NSX ako concept - japonská legenda zažíva comeback logo honda

Nová HONDA NSX ako concept - japonská legenda zažíva comeback

08.May.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Japonská športová legenda sa vráti! Nástupca modelu s označením NSX, ktorý má po celom svete milióny fanúšikov sa má konečne stať realitou. Môžeme tento krok chápať tak, že Honda už neplánuje toľko investovať do áut s alternatívnym pohonom? Nie tak celkom, s určitými ekologickými ambíciami má prísť aj najnovšia Honda NSX, avšak podľa predstaviteľov značky to nebude na úkor jazdných vlastností.

Rôznych klebiet o nástupcovi Hondy NSX tu už bolo za posledných pár rokov dosť, kedykoľvek Honda niečo predstavovala alebo chystala, vždy sa špekulovalo o tom, že novinka bude práve ďalším stupňom evolúcie modelu NSX. Nestalo sa tak, Honda si na ostatnú dekádu dala za cieľ vyrábať a vyvíjať prevažne ekologické autá, túto svoju politiku po roku 2005 ešte viac pritvrdila a svoje dva najšportovejšie modely – S2000 a NSX úplne utlačila do úzadia. Množstvo fanúšikov Hondy to zarmútilo, každému navyše nebol po chuti ani Civic Type-R, ktorý práve svojmu vzhľadu rozdelil fanúšikov na dva tábory, kde na jednej strane boli tí čo ho milovali a na druhej tí, čo ho neznášali. Vzhľad niektorých nových modelov bol teda poriadne futuristický, no určitú nadčasovosť mu uprieť rozhodne nejde. Po modeli Insight a športovo ladenom hybride CR-Z to už ale vyzerá tak, že Honda sa predsa chce opäť vrátiť do kategórie špičkových športových áut s poriadnou dávkou výkonu a nesústrediť sa len na hybridy s pochybnými ekologickými účinkami. Svojich „zelených technológií“ sa ale nevzdá a podľa predbežných informácii sa použijú aj v modeli NSX.

Koncept novej Hondy NSX predznamenáva jej tvary


Po predstavení konceptu Hondy NSX v Ženeve a príbuzného modelu pre zámorie so značkou Acura v Detroite, automobilka definitívne potvrdila svoje zámery na znovuzrodenie svojho športového modelu. V jeho útrobách sa má ukrývať množstvo špičkovej techniky, čo Honda rozhodne vie a už samotný predstavený koncept bol hotovou výkladnou skriňou toho najmodernejšieho, čo automobilka hodlá v najbližších rokoch ponúknuť. Pohonnou jednotkou sa pri sériovej verzii stane 3,5 litrový šesťvalec VTEC, kombinovaný so športovo ladenou dvojspojkovou prevodovkou. Motor samozrejme bude naladený na vyšší výkon a oproti súčasnej verzii, ktorá sa montuje napríklad do modelu Legend, má ponúknuť nielen vyšší výkon ale aj pružnosť a ďalšie vlastnosti hodné športového auta.

honda nsx concept 2012

Podľa niektorých špekulácií by mal celkový výkon výraznejšie presahovať hranicu 400 koní. Unikátne bude aj riešenie podvozku, kde Honda použije nový systém Sport Hybrid SH-AWD, čo by sme mohli interpretovať ako systém pohonu všetkých štyroch kolies s hybridnou technológiou. Jeho podstata spočíva v dvoch elektromotoroch umiestnených pri zadnej náprave, z ktorých každý pridá tomuto športiaku o 20 kW viac na výkone. Zadná náprava je pritom od tej prednej úplne nezávislá a disponuje pokročilou elektronikou, ktorá bude vďaka elektromotorom zlepšovať trakciu a celkové jazdné vlastnosti aj na tých technicky najnáročnejších úsekoch. Teraz toho ešte o novej Honde NSX veľa nevieme, ale určite to bude stáť za to! Predstavitelia automobilky prezradili už len to, že produkčná verzia uzrie svetlo sveta v časovom horizonte troch rokov. V krátkosti sme si pre vás ešte pripravili pohľad do minulosti na tento model a pár zaujímavostí o ňom.

Honda NSX: Športové auto od Hondy? Prečo nie?


honda nsx concept 2012

Nápad automobilky Honda, vyrábať športové kupé sa zrodil ešte v osemdesiatych rokoch, manažment sa však do plánovania nového modelu púšťal pomaly a s rozvahou. V roku 1984 požiadali talianskeho návrhára Pininfarinu, aby pre automobilku navrhol športové auto s motorom v strednej časti karosérie. Vtedy išlo o dvojlitrový šesťvalec , ktorý mal byť umiestnený hneď za dvojicou sedadiel.

Tento koncept napokon dostal názov HP-X (Honda Pininfarina Xperimental). Po tomto počine nasledovali dlhé roky plánovania, nový športiak musel byť minimálne tak dobrý ako športové autá nemeckej a talianskej produkcie, čo bol teda riadne silný záväzok a vysoká méta. Aby japonská automobilka chcela svojim autom konkurovať Ferrari, bolo v tých časoch niečo nemysliteľné.

honda nsx concept 2012

Niekoľko rokov po prvom koncepte sa zrodila predprodukčná verzia, ktorá už niesla názov NS-X, čo vo voľnom preklade znamenalo experiment s novým športovým autom. Vtedy ani tí najväčší optimisti neverili, že tieto tri písmená sa stanú symbolom športovej legendy deväťdesiatych rokov. Výroba Hondy „eNeSiX“ začala v roku 1990, na trh prišla s jasným cieľom – zasadiť tvrdú konkurenčnú ranu Ferrari 328 resp. 348. Honda chcela bojovať vyšším výkonom, nižšou cenou a lepšími jazdnými vlastnosťami.

Aj preto nakoniec padla voľba na výkonnejší 3.0-litrový šesťvalec VTEC s výkonom 201 kW/274 koní. Navyše už vtedy bola Honda NSX prešpikovaná množstvom inovatívnych riešení, spomeňme napríklad hliníkové šasi a rám, či zaujímavé poňatie kokpitu.

honda nsx concept 2012

Investované peniaze automobilky do vývoja sa vcelku rýchlo vrátili a Honda NSX získala svetovú popularitu, po roku 2000 jej však dych už začal dochádzať a v roku 2005 sa jej výroba definitívne skončila. Do tohto roku to Honda NSX vydržala len s niekoľkými zmenami, napríklad v roku 2002 sa dočkala faceliftu, pri ktorom prišla o svoje vyklápacie predné svetlá. Honda NSX si okrem početných úspechov na pretekárskych okruhoch vyslúžila aj „policajnú uniformu“, japonským policajtom pomáhala chytať cestných pirátov.

Honda NSX je nepochybne úžasné vozidlo s dušou pretekára, dúfame len, že tá najnovšia bude pokračovať v šľapajach svojej predchodkyne a nebude z nej len ďalší tuctový športiak bez poriadnych tvarov. Koncept však vyzerá veľmi sľubne...

honda nsx concept 2012

honda nsx concept 2012

HONDA NSX (concept) 2012:Ako sa vám pozdáva nová Honda NSX zatiaľ ako concept pre rok 2012 ?Viac informácií k možným úpravám áut značky Honda vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

HONDA tuningVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete,
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: Matej Klamo
Obrázky: Slavomír Majerník
Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 5743x    hodnotenie: 15/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt