support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo power magazine %title% logo honda

POWER MAGAZINE - Tuning & Racing nové číslo 12-1/2010

11.Dec.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Power magazine 12-1/2010, ktoré je preplnené novinkami z oblasti performance tuningu a racingu!

Power magazine je slovenský časopis pre fanúšikov motorovej sily a všetkému, čo k nej patrí.

Power magazine je nový slovenský motoristický mesačník s jedinečným tématickým zameraním v rámci segmentu automobilizmu a ako jediný slovenský titul zameraný na tuning a racing ponúka verejnosti atraktívne čítanie z tejto oblasti.

POWER MAGAZINE - Časopis plný sily práve v predaji !!!


Ukážka hlavnej strany nového čísla časopisu POWER magazine, ktorý vyšiel už tento mesiac !!!

časopis power magazine

HONDA CIVIC - Okush Ninja


Toto auto ste mohli zazrieť v októbrovom čísle 10/2010 POWER Magazine


Auto, ktoré si dnes predstavíme je na slovenskom tuningovom nebi už nejaké tie roky jasne jagavou hviezdou, ktrorú dozaista mnohí z vás dobre poznajú. No nie náhodou sme si vybrali túto sýto červenú nádheru ako adepta na hlavnú tému titulnej stránky nášho mesačníka. Okushov Civic absolvoval značnú reinkarnáciu, kvôli ktorej má absolútne právo, aby sme mu preukázali poklonu touto formou. Majiteľ a staviteľ „gemerskej Ninje“, rodák z Rožňavy, známy v tuningovej komunite len pod menom Okush po neplánovanom údere osudu totiž zdokonalil dokonalé...

honda civic tuning power magazine

Dohadovanie fotenia a predstavenia Okusovej parádičky nám trvalo pekných pár mesiacov. Odkladali sme to z mesiaca na mesiac, no čakať sa nám určite oplatilo. Od okamihu, keď sme sa stretli v Rumunsku na tuningovom zraze spojeným s medzinárodným šprintérskym pretekom CEDC ( o ktorom sme vám napísali v júlovom čísle ) a dohodli sa, strávil majster až do poslednej hodinky pred fotením pekných pár dní pilnej práce, aby všetko to, čo mal v pláne stihol. Okush - týpek s neskutočným talentom, veľmajster širokospektrálneho remesla súvisiaceho so všetkým čo súvisí s projektovaním a inštaláciou eletronických parádičiek do áut, nás samozrejme nesklamal.

honda civic tuning power magazine

Pred samotným začatím rozpisovania detailov si však povedzme pár slov k histórii rožňavskej Ninje. Prvotný projekt vznikol v roku 2006, ktorý bol po svojom debute za pár mesiacov všeobecne známy na Slovensku. Napísalo sa o ňom toho dosť, auto pochodilo zrazy, výstavy, pozbieralo zopár cenník trofejí. Auto bolo následne nezmenené viac ako tri roky, keď v procese vyladenia motora v maďarskom autoservise došlo k jeho úplnému zničeniu vandalmi. Civic bol páčidlami barbarským spôsobom zo zadu zdemolovaný a komletne vykradnutý. Debrecínsky servis vyhlásil, že necíti vinu na tom čo sa stalo, ani napriek tomu že bolo auto v ich opatere, dvore a v ich zodpovednosti.

honda civic tuning power magazine

Po takto silnej rane osudu, bolo na rozhodnutí, či auto dať do pôvodného stavu a používať ho na bežné vozenie okorenené aplikáciou turbomotora, alebo ho opätovne dostať do stavu show caru, čo predstavovalo trojnásobnú prácu a balík peňazí cca 4000 eur. Infekcia nepustila, netrvalo dlho a auto pre potrebu reprezentácie na každoročnej výstave v Budapešti majiteľ postavil znovu. Auto získalo viaceré novinky, ktoré Okushovi behali po rozume už dávnejšie, no pre nedostatok času a náročnosť, neprichádzali dovtedy do úvahy. Autu odrezal komplet strechu a naimplantoval na miesto originálnej sklenenú z limitovanej série Peugeotu 206 Roland garros, spolu aj s veľkou časťou stĺpikov a strešnej konštrukcie, čim sa skelet vozidla ešte aj zosilnil. Auto má teraz celosklenenú, panoramatickú strechu s úplným motorickým zasúvaním. Ďalšie zmeny exteriéru sa týkajú osvetlenia. Veľkým zásahom bolo osadenie nových predných, vlastnoručne prerobených tri-xenonóvých svetiel, ako aj LED svetiel s prídavnou 10W led hmlovkou. Nárazník - predný aj zadný je vyrobený z asi troch úplne iných kusov, ktoré boli následne spájané a laminované s milimetrovou precíznosťou. Vo veľkom prispievajú k dotváraniu jedinečnosti tejto káry. Okrem estetického aspektu, hrala úlohu pri tvore nových nárazníkov aj funkčnosť. Zmena bola potrebná hlavne kvôli motoru (intercooleru) a novému 74mm výfukovému systému.

honda civic tuning power magazine

Prejdime na to, čo je na tomto aute to najdôležitejšie. Interiér. Auto toho času, v r.2006 zazrelo svetlo Slovenska po tom, ako viacerí montážnici a autohifi znalci vyhlásili, že už nie je čo originálne vymyslieť a že je Okush krátky na „dokonalé“ autá. Auto bolo tak postavené hlavne za učelom prezentácie nemožných, alebo ťažko predstaviteľných vecí, ktoré sa zdajú byť komplikované už len pomyslením na ne. To všetko zladil tento rožňavský expert štýlom, ktorého charakterizuje jednoduchosť, prehľadnosť a krása. Žiadne prehnané monitory vo dverách a nezmyselné reproduktory. Aparatúra bola zakupovaná po kusoch a s rozumom tak, aby ju nebolo nutné po sezónne vymienať, či už opotrebením, alebo nedostatočnou kvalitou reprodukcie zvuku. Auto je do posledného kúsku plechu vytlmené dynamatom, čo tvorilo základ, na ktorý sa dalo začať stavať. Po vyrobení sklolaminátového interiéru sa väčšina lakovala a zvyšok čalúnnil do sivo-červenej kombinácie kože. Do palubovky bol zapracovaný 9-palcový monitor cúvacej kamery, dvd ako aj TV tunera, ako inak - osadený do alcantary. Štartovanie agregátu tiež nemohlo zostať podľa pôvodného scenára. Spínač - originálne tlačidlo z modelu S2000, je osadený v na mieru vysústruženej duralovej riadiacej páke. Zdrojom kvalitného zvuku je autorádio Pioneer 9800, poháňaný trojicou zosiľňovačov JL AUDIO. O šírenie zvukových vĺn sa stará krútiaci sa subwoofer JL 12W7 (s doposiaľ neodhaleným mechanizmom umožňujúcim sa mu bez prestania točiť bez straty kvality - tajomstvo majstra, ktoré sa nepodarilo za tie roky odhaliť nikomu...) s reproduktormi Focal K2P, čo je viac než dostačujúce.

honda civic tuning power magazine

Obdiv si Okushovo dielo zaslúži pre jeho komplexnosť. Málo upravených áut so zameraním na audio a interiér skrýva totiž aj v útrobách motorového priestoru niečo výnimočné. Vtomto prípade ani toto nechýba.

Motor Hondy dostal celokovanie od CP pistons, Eagle kľuky, ACL race ložiská, arp, zosilnený blok, keramickú spojku, ako aj predĺženú zosilnenú samosvornú prevodovku. Toto všetko bolo potrebné vykonať hlavne kvôli dodatočnej inštalácii slimáka, čím sa atmosferická píla zmenila na preplňovanú vysokootáčkovú beštiu. Motor 1,6 VTi jazdí na 1,2 Bar, no tým, že auto je používaný skôr na hobby účely ako závodenie, motorová brzda nebola do dnešného dňa navštívená a tak sa o výkone vieme baviť len v hypotetickej rovine. Potrebné digitálne spojenie medzi vodičom a agregátom vytvára širokospektrálna lambda sonda od AEM so štvoricou DEFI ukazovateľov. Starajú o dokonalé a presné zobrazovanie stavu motora - teploty vody, teploty oleja, tlaku oleja, turba aj bohatosti zmesi vo výfukovom potrubí. Pri takomto zvyšovaní výkonu sa nezabudlo ani na brzdy, kde sa v predu k slovu dostali ušľachtilé kúsky Carbon Ceramic Material, pochádzajúce od Porsche. Keramický kotúč má priemer 350mm a váži len 3,8 kg. Jeho praktická nezničiteľnosť, ako aj fakt, že čím je teplejší, tým viac brzdí robia z neho (až na obstarávaciu cenu) tú ideálnu voľbu. Spomalenie zadných kolies majú na svedomí dvojpiestikové brzdy z Nissan Skyline spolu s 300mm kotúčom prepojené dvojokruhovou ABS kompatibilnou hydraulickou ručnou brzdou. Fajnovka, o ktorej je radosť písať. Na 18-palcových diskoch obuté pneumatiky na prednej naprave sa menia pri každej výmene oleja po 7000km, kedy už stoja za šrot vďaka Greddy TD04 turbu, ktoré je od 3500 do 9000 otacok/min. akosi nezastaviteľné.

Ak si myslíte, že táto Honda je jedinou vlastnou perličkou z Okushovej „kuchyne“, samozrejme okrem zákazkových rôznych projektov, tak ste na veľkom omyle. V blízkej budúcnosti sa má zrodiť nový Okushov show car, o ktorom vám zatiaľ nič neprezradíme len dúfame, že vám ho ako prví budeme môcť čoskoro predstaviť...

honda civic tuning power magazine

honda civic tuning power magazine

honda civic tuning power magazine

časopis power magazine

Váš názor na upravenú Honda Civic - Okush Ninja ?


Viac informácií o aktuálnom vydaní slovenského mesačníka o racing & tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

POWER MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky Honda vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

HONDA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Fotografie a text: POWER MAGAZINE
Obrázky a kontrola: Vladimír Kobolka
Finálna úprava: Vladimír Kobolka

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 11674x    hodnotenie: 35/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt