support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo Honda Civic 1,6 VTEC 16V – tuning by „Paťo“ ! logo

Honda Civic 1,6 VTEC 16V – tuning by „Paťo“ !

27.Nov.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Paťo pochádza z Modranky. Malej dediny hneď vedľa Trnavy, kde sa jeho meno oddávna spája s Hondou Civic, z ktorej „padá sánka“. Ako sa k takej Civice dopracoval? Čítajte ďalej…

preview
Ku značke Honda sa Paťo dostal v roku 2002 kedy kúpil svoj prvý 3D Civic ročník 93. Bol to biely 90 koňový exemplár s motorom 1,5l. O menších úpravách začal premýšlať asi o rok neskôr. Išlo len o pár doplnkov a nejaké lepšie rádio (vtedy to bola sústava od značky Pioneer). Viac sa nestihlo urobiť. Nebolo na čom, pretože po nehode, ktorú spôsobil jeden paťov kamarát, z Civicu moc nezostalo. Zletel s ňou totiž z mosta v jednej dedine. Zázrakom sa nikomu nič nestalo, no po takejto nepríjemnej skúsenosti si Paťo dáva dvakrát pozor komu zverí do rúk osud svojho auta (auto ani ženu, nikomu nepožičaj – pozn. red. :-D)

honda-civic-tuning-pato-text
Paťo potreboval novú „káru“ a zhodou náhod jeho kamarát z JAP racing teamu (racing team z Modranky, ktorý možno poznáte zo závodov Do vrchu) priviezol „z vonku“, taký istý model a Paťo dostal druhú šancu. Prihlásiť túto Hondu sa ešte vtedy dalo, takže problém nebol.

Nasledoval ďalší rok vozenia sa na „sériovke“, ale Paťovi hlavou stále vŕtalo, čo a hlavne ako by sa dalo prerobiť. Onedlho sa pritrafil motor. Bola to D16Z7 1,6 VTEC s výkonom 130 koní. Nebolo čo riešiť a onedlho mala Civic „transplantáciu“ za sebou. Vďaka o 40 koní vyššiemu výkonu bolo nutné použiť nový komplet podvozok s brzdami.

Najvhodnejším riešením sa javilo použiť originál od Hondy používaný v modeloch VTI, ktorý Paťo zohnal v Čechách. Ten bol prekvapujúco v dobrom stave. Po tejto úprave sa Paťo rozhodol, že keď už tak poriadne, a pred zimou minulého roku (vlani) Hondu do poslednej skrutky rozobral.

V tomto období prichádza na scénu Paťov nový kamarát Ondro, ktorý tiež priložil ruku k dielu a na celej prestavbe pracoval s ním.

Začali holou karosériou. Vyhladili sa všetky lišty, kľučky, anténu i smerovky v blatníkoch. Ďalším krokom bolo vytiahnutie zadných blatníkov. Boli vytiahnuté do tej miery, aby nebol problém s osadením plánovaných 18-palcových kolies (Civic zatiaľ stojí na 16“). Prišla na rad montáž spojlerov z Čiech, ktoré Paťo našiel na internete, ktoré bolo treba prispôsobiť úpravám na karosérii. V takomto stave sa karoséria zatiaľ ponechala a začalo sa pracovať s interiérom.

Fotogaléria výroby interiéru:

Ako prvé prišli na rad doorboardy a zadné obklady, ktoré sa napokon komplet prerobili do laminátu a prečalúnili. Keďže Paťo robil niečo podobné po prvýkrát, dalo mu to poriadne zabrať. Ako ďalší krok sa rozhodli prerobiť i prístrojovku a stredový panel s ovládačmi, čo síce nebol pôvodný zámer, ale chalanom to nedalo. Dopracovali sa ku komplet laminátovej prestavbe s úplne novým tvarom.

honda-civic-tuning-pato-text
Na rad prichádza ozvučenie. Pri výbere audio zostavy Paťo dlho premýšľal, čo by bolo asi najvhodnejšie. Mal predstavu i cieľ urobiť niečo, čo nemá len tak hocikto, a tak sa nakoniec rozhodlo urobiť audio kompletne riadené počítačom. Paťo sledoval, že veľa ľudí o tomto diskutovalo, o tom, čo a ako použiť, a celková myšlienka zostrojiť si v aute počítač, nebola označovaná ako najšťastnejšie riešenie pre vznikajúce problémy. Ono heslo „načo robiť veci zložito“ nie je na zahodenie, a preto je na mieste otázka: „Načo skladať v aute celý počítač?“

Rozhodol sa preto ako základnú jednotku použiť Tablet PC od HP Compaq. Ide vlastne o klasický počítač s tým rozdielom, že je stavaný na mobilné použitie, má dotykový LCD monitor, a všetko je v ňom s celkovou hrúbkou asi 3 centimetre. Čo ale nájdete pod slovom všetko? 1GHz procesor, 512 Mb RAM asi 40Gb disk, Wifi, grafika. Toto PC je osadené do prístrojovej dosky v odnímateľnom prevedení pre prípad tuhých zimných nocí.

Výborne funguje i navigácia cez USB router, DVD filmy, MP3 aj DivX. Okrem toho všetkého Paťo osadil do prístrojovky aj výsuvný LCD monitor od VDO Dayton a DVD prehrávač tej istej značky.

preview
Ďalšou úlohou bolo postaviť 5.1 kanálové ozvučenie, čo chalani vyriešili externou zvukovou kartou Creative Soundblaster Live 24bit, ktorá čistou kvalitou zvuku naozaj ne/prekvapila. Bola osadená do stredového panela. Z nej sa potom napájali koncové zosilňovače MAC Audio Z4200 a Z2200 + monoblok na center. Repro bolo použité Impulse Comp 6.5, center od Sinus Live SL130 a subwofer opäť od Impulse a to dvojcievkový CW 5012. Karoséria i strecha bola samozrejme zvnútra kompletne vytlmená. Keď Paťo po prvýkrát počul hrať hotovú sústavu, podľa jeho slov vôbec neľutoval (ani neľutuje) čas a námahu, ktorú pre svoju Hondu obetoval. Sám som mohol na vlastnej koži odskúšať Paťov výtvor a musím uznať, že pocit, kedy Paťo trefne poznamenal „Sme na koncerte...“ a zvýšil hlasitosť na maximum, stojí určite za to. Naozaj sa mu podarilo vytvoriť to „čo nemá len tak hocikto“ ;-)


Ako ďalšia prišla na rad elektronika. Bolo prerobené riadenie okien, ktoré dostalo nové riadiace jednotky s mikroprocesorom (hoci staré neboli zlé, ale doba ide dopredu), ďalej servo otvárania dverí (na otváranie dverí nie sú totiž použité odstrelky), riadenie kúrenia, spínacia skrinka zmizla a nahradila ju bezkontaktná čítačka kariet i so štartovacím tlačítkom. Celú túto elektroniku má pod dohľadom i modul SonyEricsson, ktorý umožňuje auto ovládať prostredníctvom mobilného telefónu. Úprava riadiacej jednotky motora, spočíva v dvoch mikroprocesoroch, z ktorých jeden je originál od Hondy a druhý má v sebe program od Spoon a je ich možné jednoducho prepínať podľa toho akú „náladu“ máte. Riadiaca jednotka motora taktiež komunikuje s PC, takže Paťo má výborný prehľad čo sa práve s motorom deje.

honda-civic-tuning-pato-text
Auto však nebolo ešte zďaleka dokončené. Ako lak si Paťo vybral dvojfarebnú kombináciu čiernej perlete s oranžovou, pričom tieto dve farby sú rozdelené hrubším bielym pruhom. Pri výbere predných svetiel voľba padla na čierne angel eyes. Zadné svetlá zatiaľ zostali bezo zmeny, no krajšie kúsky sú už „na ceste“.

Výfuk pochádza z dielne JAP Racing teamu, na ktorý boli použité časti z Integry, a koncovku dokúpil Paťo. Čelné sklo dostalo tónovane. Spätné zrkadlá sú elektricky ovládané M3 s karbónovou časťou. Predná kapota bola „mierne“ primračená pre ostrejší vzhľad, inak je v jednoduchom štýle.

Tolko čo sa týka momentálnych úprav.

Hondu ešte čaká veľa vecí ako nové 18 palcové kolesá, zadné svetlá i interierové úpravy, čo sa bude diať cez zimu. Uvažuje sa aj o 1,8l motore z Hondy Integry.

Vytvorenie takejto úpravy na aute Honda Civic, akú môžete vidieť v tejto recenzii, Paťa a Ondra stálo zhruba 10 mesiacov námahy preto dúfajú, že to stojí za to.

Je treba podotknúť, že celú úpravu vykonali sami bez pomoci akejkoľvek profesionálnej firmy (vrátane audia).

Paťo by chcel na záver touto cestou poďakovať kamarátovi Ondrovi a JAP racing teamu za ochotu a pomoc pri úprave tejto Hondy Civic.TECHNICKÉ INFORMÁCIE AUTA PRED ÚPRAVOU
Auto – výrobca a typ: Honda Civic
Motor: D15B2 1,5 16V
Výkon: 90HP/6000ot
Krútiaci moment: 89 lb - ft @ 4500
Maximálna rýchlosť:190 km/h
Disky (značka, typ, veľkosť): plecháče R14
Pneumatiky (značka, typ, veľkosť) : 175/60 R14
Farba karosérie:čierna
Typ karosérie:hatchback
Hmotnosť:1385kg
Audio: len originál repro
TECHNICKÉ INFORMÁCIE AUTA PO ÚPRAVE
Motor: D16Z7 1,6 Vtec 16V
Výkon: 140HP/7200ot
Krútiaci moment: 107 lb-ft @ 5500
Maximálna rýchlosť:220 km/h
Disky (značka, typ, veľkosť): Brock RC11 7x16
Pneumatiky (značka, typ, veľkosť) : Pirelli P6000 205/45
Farba karosérie:oranžová-čierna
Hmotnosť:cca o 60kg viac ako originál
Tuning doplnky – výrobca a typ: volant Victor Design, sedačky autostyle, pedále Tenzo R, budiky Autostyle, predné svetlá Autostyle Lights angel eyes,
spojlery z českej produkcie, výfuk JAP Racing, el. zrkadlá M3 type, ostatné vlastná výroba
Audio – výrobca a typ: Repro Impulse, Sinus Live, zosilňovače MacAudio Z4200 + Z2200, Creative zvuková karta, Počítač HP compaq TC1100,
LCD VDO Dayton MM5600, subwofer Impulse, DVD VDO Dayton, kabeláž Proel,


Fotogaléria Honda Civic od tunera Paťa:Ak vás tento článok zaujal, a máte aj vy vlastné upravené auto, a chceli by ste nám ho ukázať,
a zapojiť sa tým aj do súťaže, môžete si prečítať tento článok...


Recenzie

...v ktorom sa dozviete informácie nielen o podmienkach, ale aj o vašej šanci na výhru!Vaše recenzie skompletizované podľa našich stanovených podmienok, nám zasielajte na elektronickú adresu:

redakcia@tuning.sk

alebo

info@tuning.skKaždá zverejnená recenzia (schválená redakciou TUNING.sk) bude odmenená nákupnou poukážkou v hodnote

1000,-Sk

v predajni COBRA TUNING.sk s.r.o.Čo poviete na túto upravenú Hondu Civic od tunera Paťa? Prosím, hlasujte:Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut Honda, tak navštívte našu podstránku:

Honda tuning


Viac informácií k vašim upraveným autám vám radi poskytneme. Zoznam vašich upravených áut nájdete na našich podstránkach tu:

VAŠE UPRAVENÉ AUTÁ


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Patrick Sabo
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 92017x    hodnotenie: 176/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt