support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

História áut značky Peugeot

16.Dec.2009
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Peugeot

Rodina Peugeotov v roku 1810 prestavila svoj obilný mlyn v dedine Vandoncourt na malú továreň vyrábajúcu valcovanú oceľ a veľké množstvo ďalších oceľových výrobkov. V roku 1850 sa začal používať typický znak leva. Prvým vyrobeným dopravným prostriedkom firmy Peugeot Fréres bolo v roku 1882 cestný bicykel Le Grand Bi.

Armand Peugeot sa skoro začal zaujímať o automobily a po stretnutí s Gottliebem Daimlerem a jemu podobnými bol presvedčený o ich životaschopnosti. Prvý Peugeotov automobil (parná trojkolka) bol vyrobený v roku 1889 v spolupráci s Léonem Serpolletom. Parný pohon bol ťažký, objemný a pred jazdou vyžadoval dlhotrvajúce prípravy, takže od neho čoskoro upustili v prospech benzínového spaľovacieho motoru. V roku 1890 bol vyrobený prvý štvorkolesový automobil poháňaný Daimlerovým benzínovým motorom.

Postupom času sa Peugeot prestal spoliehať na Daimlera a v roku 1896 vyrobil prvé vlastné motory. Ďalej nasledovali mnohé vylepšenia: motor sa montoval pod kapotu v prednej časti vozidla miesto pod vozidlo, začal sa používať volant a autá vyzerali omnoho viac ako tie dnešné. Prelomovým vozidlom automobilky Peugeot bol model Type 36, ktorý bol vybavený jednovalcovým motorom, kapotou a výškovo nastaviteľným volantom. V roku 1903 Peugeot začal s výrobou motocyklov, ktoré sú pod touto značkou vyrábané dodnes.

V roku 1910 dochádza k zjednoteniu firiem Automobiles Peugeot a Les fils de Peugeot Freres. Vzniká nová akciová spoločnosť Société Anonyme des Automobiles et Cycles Peugeot. Do vedenia firmy je dosadený Robert Peugeot. Obe firmy si až do prvej svetovej vojny ponechávajú svoje modelové rady a výrobné linky. O tri roky neskôr sa podarilo Peugeotu riadenému Julesom Gouxom zvíťaziť v preteku Indianapolis 500. Vozidlo bolo vybavené motorom Straight-4 navrhnutým Ernestom Henrym. Jeho návrh, ktorý prvý krát priniesol použitie DOHC a 4 ventily na valec, mal veľký vplyv na budúci vývoj závodných motorov. V tejto dobe Peugeotovi patrila polovica celkovej produkcie automobilov vo Francúzsku.

V priebehu rokov 1914 - 1918 sa Peugeot zameral na zbrojnú výrobu a stal sa hlavným dodávateľom zbraní a vojenských dopravných prostriedkov od cestných bicyklov a tankov až po nábojnice a granáty. Po vojne sa opäť vrátil k výrobe automobilov, ktoré sa zo zaujímavých hračiek pre bohatých stali dostupnými pre širší okruh ľudí. I napriek tomu sa v roku 1926 od samostatnej divízie Cycles Peugeot oddeľuje stabilne zisková výroba cestných bicyklov a motocyklov, aby sa tak oslobodila od automobilovej, ktorá ďaleko viac podlieha striedajúcim sa konjunktúram a krízam.

V roku 1929 bol predstavený Peugeot 201, prvý automobil pomenovaný typickým spôsobom – tri čísla s nulou uprostred, čo je dnes registrovaná obchodná známka Peugeotu. Peugeot 201 bol tiež prvým hromadne vyrábaným vozidlom s nezávislým zavesením predných kolies. Čoskoro potom prišla kríza, predaj sa znížil, ale spoločnosť prežila. V roku 1933 bol v snahe o obnovení úspechu nastúpený nový aerodynamický štýl a v nasledujúcom roku bol uvedený automobil 301 Eclipse so skladacou tuhou strechou. Táto koncepcia bola neskôr, v päťdesiatych rokoch, znovu použitá Fordom Skylinerom a v poslednej dobe napríklad Mercedesom.

V priebehu druhej svetovej vojny bol Peugeot zhabaný Nemcami a vyrábal nákladné automobily a dodávky. Továrne boli ťažko bombardované. Rok 1948 znamenal pre spoločnosť obnovu obchodu s modelom Peugeot 203. Nasledovali ďalšie typy, mnohé elegantne navrhnuté talianskou firmou Pininfarina. V roku 1958 bol odštartovaný predaj v Spojených štátoch. Rovnako ako u mnohých ďalších európskych výrobcov došlo k nadviazaniu vzájomnej spolupráce. S Renaultom od roku 1966 a Volvo Cars od roku 1972.

V roku 1974 Peugeot kúpil 30% podiel v Citroënu a v roku 1976 ho celkom prevzal za protestov priaznivcov Citroënu, ktorí boli názoru, že legendárna schopnosť inovácie a remeselná zručnosť s touto akvizíciou upadne. Zastrešujúcou firmou sa stala skupina PSA (Peugeot Société Anonyme), ktorá stojí mimo obe značky, ale poskytuje spoločné inžinierske a technické zázemie. Skupina PSA v roku 1978, kedy americký Chrysler v dôsledku ropnej krízy z roku 1974 a následnej zlej marketingovej stratégie v Amerike bojoval o prežitie, odkúpila jeho európsku divíziu Chrysler - Simca. V roku 1980 Peugeot z konkurenčných dôvodov premenoval vozidlá Chrysler – Simca na v tej dobe už zaniknutú a zabudnutú značku Talbot a tú následne v roku 1986 zrušil. Továreň prebral i s pripravovaným vozidlom Talbot Arizona, ktorý použil ako nástupcu vozidla Peugeot 305 a začlenil do vlastnej modelovej rady už o rok skôr ako Peugeot 309. Potom ďalej pokračoval v pripravovanej výrobe Talbotu pod značkou Peugeot. Nutné investície do modernizácie výroby zapríčinili finančné problémy skupiny PSA.

V roku 1983 bol uvedený úspešný a populárny Peugeot 205, ktorý bol zásadným obratom k lepšiemu. Nasledovalo mnoho ďalších úspešných vozidiel, ako bola rada 6, 206, 306 a 406. Peugeot je stálym účastníkom rady špičkových závodných súťaží, za všetko hovorí šampionát WRC.

V dnešnej dobe Peugeot ponúka mini auto 107, ktoré sa vyrába v Českej republike, ďalej modely 207, 307, 407 vo všetkých možných karosárskych prevedeniach. Nechýba ani luxusný Peugeot 607 alebo rodinné vozidlo 807. Ponuku rozširujú i úžitkové vozidlá, ako Peugeot Partner alebo Boxer. Čoskoro sa môžeme tešiť na 308 a prvé SUV s levom v znaku, model 4007.

Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut značky PEUGEOT, tak navštívte našu podstránku:

PEUGEOT tuning


Viac informácií k značke Peugeot vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 5260x    hodnotenie: 20/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt