support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

História áut značky Opel

16.Dec.2009
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Opel

Dejiny dnes už medzinárodne známej automobilky sa začali písať v Nemecku v roku 1862, kedy sa Adam Opel, najskôr výrobca cestných bicyklov, rozhodol zahájiť výrobu vozidiel. Prvý prototyp vznikol v roku 1898 a o rok neskôr Opel odkúpil výrobné priestory, kde zahájil výrobu automobilov. Veľkou mierou pomáhali i synovia Adama Opela. V továrni, ktorú získali od jedného Francúza, nevydržali moc dlho a už v roku 1902 podpísali zmluvu o spolupráci a rozbehli výrobu francúzskych automobilov Darracq. V tom istou roku ale Opel predstavil svoje prvé vozidlo - model Opel 10/12 PS, ktoré sa začalo predávať v roku 1906. Vlastná produkcia je omnoho ziskovejšia, preto Opel v roku 1907 končí s výrobou vozidiel Darracq.

Opel sa držal na vysokých priečkach v predajnosti veľmi dlho, a to i napriek ťažkej dobe. Pre ľudí bolo toto vozidlo nielen obyčajným snom, ale i realitou. Ľuďom veľmi imponoval fakt, že vozidlá tejto značky boli, na svoju dobu, veľmi luxusné za prijateľnú cenu. Pred prvou svetovou vojnou sa stávajú vozidlá Opel tou najpredávanejšou značkou v Nemecku. Bohužiaľ sa po vojne, začiatkom 20. rokov 20. storočia, dostavuje finančná kríza a v roku 1929 sa spojili s americkou spoločnosťou General Motors Corporation (GM), ktorá kúpila 80 percent akcií. O dva roky neskôr sa stáva GM stopercentným majiteľom automobilky Opel.

Po druhej svetovej vojne Opel pod vedením koncernu General Motors expanduje do celého sveta. Vo Veľkej Británii sa vozidlá Opel predávajú pod značkou Vauxhall, v Austrálii vzniká divízia Holden, v Amerike sa vozidlá s rovnakým designom a podvozkom predávajú pod značkou Saturn a ako Chevrolet sa preháňajú v Latinskej Amerike.

V Európe a predovšetkým vo Veľkej Británii sa mnoho rokov predávali vozidlá Opel vedľa Vauxhallu. Meno Opel z Anglicka definitívne zmizlo až v roku 1981, kedy došlo k fúzii oboch výrobcov, všetko na pokyn materského koncernu General Motors.

V 90. rokoch 20. storočia sa začína s veľkou reštrukturalizáciou automobilky, vedenie firmy sa snaží ísť s dobou a nahrádza staršie modely dnes už známymi autami. Na scéne sa objavuje kompaktná Astra, stredná trieda Vectra a luxusná Omega. Práve prestížna Omega sa na trhu v ťažkej konkurencii vozidiel silnej trojky BMW, Audi, Mercedes-Benz neuchytila a s nevalnými úspechmi sa postupne sťahuje z trhu. Objavuje sa model Signum, ale ani tu Opel nevyťažil očakávaný zisk. Naopak sa darí Astre, ktorá prichádza až v niekoľkých generáciách a vo všetkých karosárskych verziách: 3 a 5 dverový hatchback, športové verzie (GTC a OPC), praktické kombi (Caravan), otvorené coupé-cabrio CC (Twin Top) a kupé.

Z praktických dôvodov vzniká v spolupráci so Suzuki i maličké mestské vozidlo Agila a o niečo málo väčšia Corsa, pre dynamicky sa rozvíjajúci trh SUV a offroadov má Opel model Antara, rodinné vozidlá typu MPV zastupujú Meriva a Zafira a medzi športové vozidlá patrí roadster Opel GT. Automobilka nezabúda ani na dodávkové vozidlá, kde je napr. Combo alebo väčšie Movano a Vivaro.

Na Opel ale ťažko dopadajú súčasné problémy koncernu General Motors, ktorý je v strate už niekoľko rokov a doplatilo na to niekoľko tisíc prepustených ľudí. Museli sa zavrieť i niektoré výrobné linky a továrne. Na druhú stranu myslí nemecká automobilka dopredu a v roku 2005 vzniká prototyp Astra Diesel Hybrid, kde je prezentovaná moderná naftová pohonná jednotka v kombinácii s elektromotorom.

Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut značky OPEL, tak navštívte našu podstránku:

OPEL tuning


Viac informácií k značke Opel vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 7530x    hodnotenie: 9/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt