support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

História áut značky Hummer

13.Feb.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Hummer

Názov impozantných vozidiel Hummer nemá oproti očakávaniam žiadnu súvislosť s morskými príšerami. Vznikli totiž v roku 1979 na základe výberového konania americkej armády na viacúčelové kolesové vozidlo s vysokou priechodnosťou, teda High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (HMMWV), a slovo Hummer bolo len zjednodušením výslovnosti. Tendra smerujúceho k náhrade strojov vychádzajúcich z obstarožných Jeepov sa vtedy zúčastnili spoločnosti Teledyne, Chrysler Defense a AM General. I keď posledná menovaná firma nemala pripravený konkrétny projekt, podarilo sa jej len za jedenásť mesiacov vyvinúť stroj, ktorý výberové konanie v roku 1983 vyhral. Prototyp zahájil svoje ostré terénne skúšky v polovici roku 1980 v Nevadskej púšti.

Armáda požadovala nielen vozidlo s nadpriemernou priechodnosťou, ale tiež stroj, ktorý bude vynikať spoľahlivosťou a jednoducho sa adaptuje pre rôzne účely. Okrem prepravy osôb tak vojenskí činitelia požadovali prepravu zranených alebo inštaláciu hlavňovej výzbroje vrátane protilietadlových a protitankových zariadení. V roku 1983 obdržala spoločnosť AM General objednávku na prvých 55 000 vozidiel, k dnešnému dňu ich odobrala už viac ako 100 000.

Vozidlo AM General Hummer, pre civil označené ako H1, je stavané modulárnym spôsobom. Podľa požiadaviek zákazníka vyvinula spoločnosť radu nástavieb z kompozitných i pancierových materiálov, ktoré sa na rám upevňujú pomocou rýchlozámkov a je možné ho tak veľmi operatívne prispôsobiť okamžitým požiadaviek. Pripravené tak bolo niekoľko desiatok verzií. Medzi civilnými užívateľmi sa vozidlá Hummer predstavili zvlášť v rokoch 1990 a 1991 v tzv. „vojne v priamom prenose“ proti Iraku. Na výrobcov sa začali sypať žiadosti o dodanie prevedenia pre bežnú premávku a AM General sa rozhodla tieto požadavky vypočuť. Majiteľom prvého civilného Hummera sa stal jeden z hlavných iniciátorov tejto myšlienky Arnold Schwarzenegger. V roku 1992 tak bola vyrobená obmedzená séria počítajúca 1 000 vozidiel, ale i napriek ich vysokej cene záujem o ne stále zvyšoval. Hummer H1 pre civilnú premávku sa tak definitívne predstavil na detroitskom autosalóne v roku 1994.

Zmenou proti vojenskému prevedeniu bola zástavba vznetového osemvalca General Motors s objemom 6,5 l s výkonom 127 kW/3 400 ot./min., poprípade zážihového osemvalca 5,7 s výkonom 142 kW/4 000 ot./min. (od roku 1995). Upravená bola masívna automatická prevodovka GM 4L-80E s ohľadom na väčšiu ekonomickosť prevádzky a lepšie vlastnosti na diaľnici. Podobne ako vojenské verzie môže mať i civilné prevedenie reguláciu tlaku v pneumatikách z miesta vodiča. Najväčších zmien sa dočkal interiér, zlepšil sa komfort, dostal bohatšiu palubnú dosku, klimatizáciu, centrálne zamykanie alebo elektrické ovládanie okien.

V dnešnej dobe sa stal Hummer kultovou záležitosťou. Modelovú ponuku dopĺňajú typy H2 a H3, ktoré vo väčšej miere využívajú mechanických skupín General Motors.

Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut značky HUMMER, tak navštívte našu podstránku:

HUMMER tuning


Viac informácií k značke Hummer vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 5989x    hodnotenie: 8/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt