support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

História áut značky Fiat

16.Dec.2009
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Fiat

Jedna z najslávnejších automobiliek na svete bola založená na úplnom sklonku devätnásteho storočia v talianskom Turíne. Za konštrukciou prvého vozidla stál Giovanni Battista Ceirano, ktorý tu vyrábal cestné bicykle Welleyes. Pod vplyvom skupiny turínskych obchodníkov vyvinul v roku 1899 automobil s dvojvalcom 663 ccm a dvojstupňovou prevodovkou. Jeho továreň následne kúpil Giovanni Agnelli, jeden z vedúcich mladej firmy F.I.A.T. (Fabrica Italiana di Automobili Torino). Do konštrukcie vstúpili mladý Vincenzo Lancia (neskôr sa osamostatnil a založil rovnomennú automobilku) alebo fenomenálny závodník Felice Nazzaro. Prvé auto značky F.I.A.T. postavil inžinier Faccioli, výkon malo 3,5 koní a do značnej miery sa podobalo prvému vozidlu Welleyes.

V roku 1902 po prvý krát vyšiel mohutný štvorvalec s objemom 4,2 l, do značnej miery inšpirovaný vozidlami Mercedes. O tri roky neskôr sa objavil luxusný štvorvalec s objemom cez desať litrov a výkonom 60 koní, ktorý mal brzdu pôsobiacu len na hriadeľ vystupujúcu z prevodovky, avšak s chladením vodou. Rok nato vypadli z názvu spoločnosti bodky a v roku 1906 sa predstavil prvý šesťvalec značky s objemom viac než 11 litrov. Tento motor bol vybavený pneumatickým štartérom. Väčšieho rozšírenia sa však dočkal až model Zero s objemom 1 864 ccm z roku 1912. Tesne po prvej svetovej vojne vyšiel typ 501, ktorého sa behom ôsmych rokov vyrobilo takmer päťdesiattisíc kusov. Medzi rokmi 1921 a 1923 v Turíne vyrobili len tridsať kusov luxusného sedemlitrového dvanásťvalca Super Fiat. Jeho menšia verzia typu 519 mala päťlitrový šesťvalec, hydromechanické brzdy s posilňovačom a v produkcii vytrvala od konce produkcie Super Fiatu do roku 1929. Medzi malými vozidlami zažiaril v roku 1925 typ 509 s litrovým motorom a vačkovou hriadeľov v hlave valcov, v roku 1929 nahradený nepríliš úspešným jedenapollitrom 519. Výborným ťahom bol typ 508 Balilla z roku 1932 (nazvaný podľa mládežníckej fašistickej organizácie). Jeho litrový motor OHC dával 25 až 36 koní a vyrábal sa tiež v rade športových verzií vrátane jedinečných exemplárov s karosériou firmy Ghia. V licencii sa vyrábal v mnohých krajinách vrátane Československa. V dvadsiatych a tridsiatych rokoch vyrábal Fiat širokú škálu progresívne konštruovaných modelových rád, ktoré boli natoľko kvalitné, že sa v licencii vyrábali i v slávnej pražskej automobilke Walter (pod názvami Bijou, Lord alebo Prince, malá Balilla sa volala Walter Junior).

V roku 1936 predstavili v Turíne typy 1 500 (trubkový rám, aerodynamická karoséria, nezávislé zavesenie predných kolies Dubonnet) a legendárne pollitrové Topolino (myška) s hydraulickými brzdami a synchronizovanou prevodovkou. Druhou svetovou vojnou zdecimovaná automobilka čakala na nový model až do roku 1950. Stal sa ním typ 1400 so samonosnou karosériou, nasledoval dvojlitrový osemvalec V8 a v roku 1955 legendárny Fiat 600. Na jeho koncepciu nadviazali modely 500, 126 a 850 a dokopy sa ich vyrobili desiatky miliónov. V roku 1966 vznikol Fiat 124, ktorý sa ihneď stal Autom roku, nasledovaný väčším typom 125. Tieto vozidlá sa vyrábali v licencii ako Lada 2101 a 2103, resp. Fiat 125p (poľský), pre prevoz v katastrofálnych podmienkach komunistického bloku však prišli o motory OHC a DOHC alebo o kotúčové brzdy na všetkých kolesách.

V roku 1969 pohltil Fiat značky Lancia a Ferrari (už od roku 1966 pritom bežala výroba Fiatov Dino Spider a Coupé s dvojlitrovými motory Ferrari Dino), o dva roky neskôr tiež Abarth. Následne na trhy vtrhli moderné typy Fiat 127 a 128 s prednými pohonmi. Sedany strednej triedy rád 124 a 125 boli nahradené typmi 131 s nezávislým zavesením všetkých kolies a päťstupňovou prevodovkou, a to vo verziách Mirafiori (podľa nového výrobného závodu Fiat), Supermirafiori a ako športové Abarth (vďaka dvojvačkovému štvorvalci a výbornému podvozku dosahoval rýchlosť okolo 230 km/h). Nasledoval veľký model 132, neskôr modernizovaný ako Argenta. V roku 1973 do výroby nastúpil športový typ X1/9 s karosériou Bertone, v roku 1980 spartagická malá Panda, o tri roky neskôr nasledovaná slávnym Unom. Modelová prestavba pokračovala v roku 1984 predstavením sedanu a kombi Regata (väčšia verzia Ritma), o rok neskôr odišla do dôchodku veľká Argenta. Na jej miesto nastúpila päťdverová Croma, výsledok spolupráce so Saabom (rodinu dopĺňali športová Alfa 164, luxusná Lancia Thema a exkluzívny Saab 9000). Fiat potvrdil svoj technologický náskok v konštrukcii motorov, keď do Cromy zastaval prvý priamovstrekový vznetový turbodiesel 1,9 TDI na svete. Taliansky koncern vo vývoji opäť predbehol svojho rivala z Wolfsburgu, podobná situácia sa desať rokov nato opakovala pri nástupe motorov s vysokotlakovým vstrekovaním common-rail, ktoré sa vôbec po prvý krát objavili pod kapotou Alfy Romeo 156 JTD. Len pre ilustráciu: Audi, niekdajší priekopník systému TDI, vo svojom novom modeli A6 3,0 TDI, i cez klamlivý názov, hostí práve moderný systém common-rail, ktorý je schopný behom jediného cyklu vykonať až päť rôzne intenzívnych vstrekov tesne po sebe.

V roku 1989 sa predstavil model Tipo, ktorý urobil bodku za niekoľkoročným obdobím, kedy koncern Fiat bojoval s vlastnou nekvalitnou výrobou, a stal sa Autom roku. Nasledovalo jeho štvordverové prevedenie Tempra a kombi Tempra Weekend, ale Fiat nezabúdal ani na malé auta. V roku 1993 sa začalo vyrábať malé Cinquecento (päťstovka), vystriedané neskôr Seicentom (šesťstovka). Keď Tipo nahradili dvojčatá Bravo/Brava, bol z toho ďalší titul Auta roku. V tej dobe sa však divízia výroby automobilov koncernu Fiat začala prepadať do hlbokej finančnej krízy, z ktorej ju nedostalo ani Stilo, nahradzujúce Bravo/Bravu. Nad Fiatom sa po odstúpení od spolupráce s koncernom General Motors začalo vznášať nebezpečenstvo zániku. Zvrat nastal s príchodom Grande Punta, ktoré automobilku posunulo späť do čiernych čísiel. Obe okrajové rady, teda veľká Croma a malé Seicento, zostali dlho bez svojich nástupcov, ale dnes sú už známe ako nová Croma, tak malý, retrospektívne tvarovaný model 500.

Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut značky FIAT, tak navštívte našu podstránku:

FIAT tuning


Viac informácií k značke Fiat vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 8541x    hodnotenie: 2.5/5, 11 hodnotení


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt