support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

História áut značky Dodge

13.Feb.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Dodge

Bratia Dodgeovci nadobudli veľký kapitál svojimi dodávkami motorov pre Henryho Forda. Z týchto peňazí založili v roku 1914 vlastnú automobilku. Prvým modelom bol typ Dependable s triapollitrovým štvorvalcom. Už v roku 1916 kúpila firma licenciu na celokovové karosérie Budd, podobne ako to o dvadsať rokov neskôr urobil Citroën pre svoj model Traction Avant. Vozidlá Dodge sa následne stali veľmi modernými, takže už v roku 1920 bola ich produkcia v USA druhá najväčšia hneď za Fordom. V tomto roku však obaja bratia zomreli a vedenie podniku sa ujal vtedajší zástupca riaditeľa Haynes. O päť rokov prešiel podnik do vlastníctva bankového konzorcia a vplyvom vedenia sa v roku 1928 dostal na pokraj bankrotu. Rok predtým pritom predstavil nový model Senior Six s hydraulickými brzdami. Novým majiteľom podniku sa stal Walter Chrysler. Od tej doby využívajú vozidlá Dodge techniku podobnú vozidlám Chrysler a Plymouth.

Do vypuknutí druhej svetovej vojny sa predstavil ešte model Victory Six a prvý krát tiež jeho osemvalcová verzia. Koncom štyridsiatych rokov bola uvedená celkom nová modelová rada, ktorú tvorili typy Wayfarer, Meadowbrook a prestížny Coronet. Vozidlá Coronet dostali v roku 1953 na prianie ponúkaný štvorlitrový osemvalec s pologuľovými spaľovacími priestormi, nazývanými Hemi.

Na samonosnú karosériu si však vozidlá Dodge museli počkať až do roku 1960, kedy boli na trh uvedené modely Matador, Polara a Dart. S typom Lancer začal Dodge expandovať tiež do nižších tried. Značka Dodge mala však na začiatku šesťdesiatych rokov horúcu pôdu pod nohami. Od 17. apríla 1964, kedy bol predstavený Ford Mustang, tu horlivo dňom i nocou, pracovali na aute, ktoré malo značke Dodge čo najskôr vtisnúť do ruky smrtonosnú zbraň proti Mustangovi. Táto zbraň mala zatieniť nielen jeho, ale tiež Chevrolet Chevelle, a dokonca i slávny Pontiac GTO. Mal to byť stroj, ktorý by všetkým ostatným udelil bezľútostnú lekciu. A nazvali ho preto Charger, teda niečo ako „vojnový kôň“.

Nový model vychádzal z koncepčnej štúdie Charger II a pred verejnosť predstúpil 1. januára 1966. Byron Nichols, najvyšší muž divízie Dodge, novinku popisoval ako „nový prístup k designu a technike od nárazníku k nárazníku“. Do Chargeru sa vkladali obrovské nádeje. Bola to kľúčová doba, kedy predajné miesta Mustangu zavaľovali davy mladých ľudí, z povojnového populačného boomu, ktorý tak presne odhadol Lee Iacocca, duchovný otec Mustangu. Ako je známe, Mustang slávil svoje druhé výročie vo chvíli, kedy jazdilo už viac ako milión vozidiel tohto typu. Bolo potrebné okamžite jednať a týchto zákazníkov ohromiť. Faktom je, že Chrysler v roku 1965 predstavil fenomenálny motor 426 Street Hemi s objemom skoro sedem litrov, ale nebolo v podstate do akého vozidla ho zasadiť. Jedinou možnosťou bol neohrabaný dvojdverový Coronet.

I keď jeho príbuznosť k rade Coronet bola u Chargera stále na pohľad viditeľná, vzhľadom nemohol nikoho uraziť. V propagačných materiáloch z roku 1966 bolo tlmočené svedectvo Williama Brownlie, šéfdesignéra značky Dodge: „Každý kúsok kovu a skla bol navrhovaný tak, aby línie pôsobili futuristicky a dávali vozidlu nízke ťažisko. Splývajúci dlhý zadok, zadné svetlomety v celej šírke vozidla a predok vzbudzujúci dojem digestora robia z Chargera revolučné vozidlo v oblasti športových automobilov“. Tiež predok pôsobil originálnym dojmom, pretože čelné svetlomety boli cez deň skryté pod výklopnými mriežkami.

Zhrnuté a podtrhnuté, vďaka Chargeru sa prestal Dodge pohybovať na okraji záujmu a začal hrať prvé husle v segmente športových vozidiel strednej triedy. I keď boli ešte v tom istom roku predstavené vozidlá Pontiac GTO 1966, Chevrolet Chevelle a Oldsmobile 4-4-2 s motormi 389 (6,2 l), 396 (6,3 l) a 400 (6,4 l), Charger Hemi ich deklasoval svoju čistou a nekompromisnou silou. Zdatným konkurentom mu bol síce Ford Fairlane 390 (6,2 l), ale bolo to prvý krát od doby Chrysleru 300 z polovice päťdesiatych rokov, čo koncern Chrysler prevzal oťažie a konkurencii nahnal slzy do očí. Koniec veľkolepej éry „muscle cars“, ktorej najžiarivejším príkladom Charger bol, znamenala ropná kríza na začiatku sedemdesiatych rokov. Model Challenger z roku 1978 mal napríklad motor s objemom len 2,5 litra.

Od tej doby sú vozidlá Dodge len upravenými strojmi Chrysler. Jeden z prvých vozidiel triedy MPV, Chrysler Voyager, sa predáva dodnes tiež ako Dodge Caravan. Mimoriadnym strojom, predávaným výhradne ako Dodge, je desaťvalcový osemlitrový Viper, ktorý debutoval v roku 1992. Tiež značka Dodge dnes uplatňuje veľmi podarený koncernový retro štýl, vďaka ktorému sa jej predaje opäť začínajú zvyšovať. Príkladom môže byť model Charger, ktorý je obdobou úspešného Chrysleru 300C.

Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut značky DODGE, tak navštívte našu podstránku:

DODGE tuning


Viac informácií k značke Dodge vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 3682x    hodnotenie: 5/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt