support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

História áut značky Citroën

13.Feb.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Citroën

Skúsenosťami z automobilky Mors vybavený André Citroën založil svoju automobilku tesne po skončení prvej svetovej vojny. Svoj kapitál získal na veľkosériovej výrobe zbraní po americkom vzore, ale predovšetkým vďaka svojmu vynálezu veľmi pevného šípovitého ozubenia prevodov, ktoré je dodnes viditeľné v znaku automobilky.

Prvým vozidlom značky Citroën bol typ 10 HP A z roku 1919. Išlo o konvenčne stavané vozidlo s objemom 1,3 l a postrannými ventilmi SV s výkonom 18 koní. O dva roky neskôr pribudla do rady 10 HP verzia B2, ktorá v špeciálnom polopásovom prevedení prešla saharskú púšť. Model B 10 z roku 1925 bol prvým francúzskym vozidlom s celokovovou karosériou, o štyri roky neskôr sa predstavil šesťvalec C6 s motorom s objemom kolísajúcim behom výroby okolo 2,5 l.

Rok 1934 patril zavedeniu slávneho typu 7A, prvého z rady Traction Avant, teda vozidlo s predným pohonom. Išlo síce o riešenie pokrokové, ale nijako revolučné, v Československu v tej dobe sériovo vyrábali vozidlá s predným pohonom napríklad pražské Aero alebo brnenská Zbrojovka. Kvôli veľkým investíciám do modelu 7A automobilka Citroën zbankrotovala, André musel svoj podnik prenechať impériu Michelin a krátko nato zomrel. Traction Avant sa však veľmi úspešne vyrábal v rade štvorvalcových i šesťvalcových verziách až do polovice päťdesiatych rokoch. Medzi jeho prednosti patrili pérovanie torznými tyčami a samonosná karoséria podľa americkej licencie Budd.

Na parížskom autosalóne sa v roku 1948 svetu po prvý krát predstavil model 2 CV, nazývaný „kačica“, ktorého prototypy vznikli už pred nemeckú okupáciu a konca vojny sa dožili zakopané pod zemou. Lacnejší automobil si vtedy dokázal predstaviť len málokto. O pohon sa staral dvojvalcový „boxer“ s visutými ventilmi a chladením vzduchom, ktorý poháňal predné kolesá a najskôr dával výkon len 9 koní. Typické hojdanie vozidla bolo dôsledkom zavesenia kolies, ktorá boli na každej strane prispôsobené a vozidlo si tak vystačilo s len dvoma pružiacimi jednotkami. Výroba kačice bola po mnohých modernizáciách ukončená až v roku 1990. I keď sa stala veľmi obľúbeným a kultovým vozidlom, patrili medzi vôbec najnespoľahlivejšie autá druhej polovice dvadsiateho storočia. V osemdesiatych rokoch sa na západoeurópskych trhoch pritom predávali drahšie než Škoda 120L!

V roku 1954 vyšiel skutočne revolučný typ DS 19, vybavený slávnym hydropneumatickým pérovaním a posilňovačmi riadenia a bŕzd. Model DS 19 bolo možné bez pochybností nazývať najmodernejším automobilom svojej doby. Variant bola celá rada, od lacnejšieho prevedenia ID 19 po šesťvalec DS 23 so vstrekovaním paliva. Spoločný hydraulický okruh pre pérovanie, posilňovače a i prípadnú automatickú prevodovku bol síce jednoduchý, ale pokiaľ došlo k porušeniu jeho dlhého potrubia a úniku tlaku, stalo sa auto takmer neovládateľným. Tento neduh sa potom ako červená niť vinul tiež osudmi následníckych modelov CX, XM i menšieho BX, ktorý naviazal na štvorvalcový GS z roku 1968. V tomto roku tiež firma Citroën prevzala nakrátko kontrolu nad talianskym výrobcom Maserati a z tohto spojenia vzniklo v roku 1973 zaujímavé štvormiestne kupé SM. Vpredu malo pozdĺžne uložený šesťvalec Maserati s objemom 2,7 l a výkonom 188 koní, poháňané boli predné kolesá. Zvláštnosťou bola prevodovka uložená pred motorom, pneumatické pérovanie a predné kotúče umiestnené až pri rozvodovke.

V deväťdesiatych rokoch sa ešte „pod“ modelom BX objavil kompaktný ZX, určený k útoku na VW Golf. Ten bol následne nahradený úspešnou Xsarou, zatiaľ čo malý AX, od polovice osemdesiatych rokov nahradzujúci starú kačicu, vystriedalo Saxo. Po strednej rade BX nastúpila Xantia, ktorá ponúkla modernizované prevedenie hydropneumatického pérovania. Do druhého tisícročia boli všetky rady Citroën preznačené na alfanumerický kód začínajúci písmenom C. Na éru avantgardných veľkých sedanov DS, CX a XM naviazal moderný C6. Ponuka začína malým typom C1, vyrábaným blízko českého Kolína. Automobilka Citroën spolu s Peugeotom v rámci koncernu PSA disponuje modernými vznetovými motormi so vstrekovaním common rail HDI a predstavujú zaujímavú ponuku pre motoristov, ktorí si prajú vyniknúť v dave.

Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut značky Citroën, tak navštívte našu podstránku:

Citroën tuning


Viac informácií k značke Citroën vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 4733x    hodnotenie: 4/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt