support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

História áut značky Cadillac

13.Feb.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Cadillac

Synonymum pre luxus a okázalosť, ktorý poznajú zbohatlíci a mafiáni rovnako ako štátnici po celom svete. Keď automobilka Cadillac v roku 1902 vznikla, volala sa Henry Ford Company. Impulzívny mladý konštruktér však za niekoľko mesiacov podal výpoveď, založil továreň Ford Motor Company a vedenia spoločnosti sa ujal priemyselník Henry Leland. Firmu premenoval podľa Antoina de la Mothe Cadillaca, ktorý v roku 1701 založil mesto Detroit.

Už v roku 1909 bola spoločnosť začlenená do vznikajúceho impéria General Motors, ktoré malo po zvyšok storočia niesť povesť najväčšieho výrobcu automobilov na svete. Toho istého roku boli vtedajšie jednovalce nahradené štvorvalcami a v roku 1912 sa predstavili elektrické osvetlenie a štartér. O päť rokov neskôr Henry Leland so svojím bratom Wilfredom podali výpoveď a založili firmu Lincoln Motor Company, ktorá je až do súčasnosti úhlavným konkurentom Cadillacu. V roku 1915 bol na trh uvedený prvý osemvalcový model, vzhľadom k priaznivej cene sa ho do roku 1917 vyrobilo viac než 60 000 exemplárov.

Hneď od začiatku patrili vozidlá Cadillac medzi technicky mimoriadne prepracované, ale esteticky nijak vábivé automobily. Ďalšie zlepšenie na seba nedali dlho čakať, zmienim len dynamicky vyvážený kľukový hriadeľ (1924) a synchronizovanú prevodovku (1929). V januári 1930 bol predstavený skutočný technický skvost: sériový vidlicový šestnásťvalec s objemom 7,4 l, vačkovými hriadeľmi v hlavách valcov a ventilmi ovládanými tichými hydraulickými zdvíhadlami. V základnom naladení dosahoval výkon 185 koní a okolo troch ton ťažké vozidlo s ním dosahoval rýchlosť až 160 km/h. Trojstupňová prevodovka s manuálnym riadením mala všetky prevody synchronizované, bubnové brzdy na všetkých kolesách boli vybavené podtlakovým posilňovačom, niektoré vozidlá mali pred chladičom pomocné reflektory mechanicky spojené s riadením, ktoré sa natáčali do zatáčok. Do konca tridsiatych rokov bolo vyrobených len okolo štyroch tisíc týchto veľmi drahých automobilov.

V rokoch 1931 až 1937 vyrábal Cadillac tiež motory dvanásťvalcové, ale od štyridsiatych rokov mali hlavné slovo kompaktné osemvalce. V roku 1948 dokončil Harley Earl vzhľadovú premenu všetkých vozidiel koncernu a Cadillac ako vrchol ponuky dostal malé krídelká na chrbtoch zadných blatníkov. Inšpirovaná bola stíhacím lietadlom P-38 Lightning, ich rozmery narástli a v roku 1959 dosiahli svoj vrchol. Designéri GM si extrémnosť svojho výtvoru uvedomili a nasledujúci rok ich históriu rázne ukončili.

V roku 1949 debutoval Cadillac s novým krátkozdvihovým osemvalcom s objemom 5,4 l, v nasledujúcim roku boli všetky vozidlá rady 60 Special a 62 vybavené trojstupňovou automatickou prevodovkou Hydramatic, doposiaľ dodávanou len na želanie. Medzi prvkami príplatkovej výbavy pribudla už v roku 1953 klimatizácia, v roku 1957 bol uvedený superluxusný sedan Eldorado Brougham. Bol vybavený všetkým, čo doba jeho vzniku ponúkala, zdôrazniť je možno napríklad vzduchové pérovanie či strechu z neresu. Vyrobilo sa ho necelých tisíc exemplárov.

Koncom šesťdesiatych rokov prichádza doba hranatých tvarov a v roku 1967 prichádza veľké kupé Eldorado s mohutným osemvalcom 8,2 l a pohonom predných kolies. Na energetickú krízu v polovici sedemdesiatych rokov a siliaci import japonských a európskych vozidiel odpovedal Cadillac predstavením kompaktnejšieho modelu Seville. Stalo sa niečo neuveriteľného: v roku 1980 bol do tohto vozidla sériovo inštalovaný vznetový osemvalec s objemom 5,7 l, zatiaľ čo zážihová jednotka rovnakého objemu sa dodávala len za príplatok!

Od roku 1984 sú všetky vozidlá Cadillac vybavené výhradne pohonom predných kolies, teda okrem luxusného SUV Escalade a jeho variant. Súčasná modelová ponuka je mimoriadne pestrá, nájdete v nej vozidlá strednej triedy, mohutné off-roady i dva kabriolety.

Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut značky CADILLAC, tak navštívte našu podstránku:

CADILLAC tuning


Viac informácií k značke Cadillac vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 3436x    hodnotenie: 5/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt