support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

História áut značky Bugatti

13.Feb.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Bugatti

Značka Bugatti patrí medzi najpozoruhodnejšie automobilové zjavy všetkých dôb. Meno jej dal Ettore Bugatti, ktorý na začiatku dvadsiateho storočia najskôr zbieral skúsenosti v továrňach De Dietrich alebo Deutz. Tento legendárny konštruktér staval vo svojej dobe najlepšie športové a závodné autá na svete. Pri ich konštrukcii sa riadil intuíciou a svojím umeleckým cítením. Značka Bugatti bola za doby prvej republiky silno spojená s Československom. Medzi našou šľachtou a súkromnými jazdcami nebola núdza o financie, takže vo veľkých počtoch objednávali športové vozidlá, ktoré vtedy patrili k vôbec najdrahším. Väčšina z nich s nimi štartovala v športových pretekoch, a dokonca i v seriáloch Veľkých cien, vtedajšej obdoby dnešnej Formule 1. Eliška Junková so svojím manželom Čeňkom, Zdeněk Pohl alebo Jiří Lobkovic – to boli mená, ktorá sa tešili v motoristickom svete obrovskej úcte. Boli to skutoční rytieri, ktorí vo vozidlách Bugatti často nakoniec našli smrť.

Ak nepočítame prototyp rady 10, je prvou modelovou radou Bugattiho typ 13. Ide o prvé skutočne malé auto, s objemom len 1,3 litra, ktoré vo svojej dobe mohlo na zatáčkovitejších tratiach pokoriť i ďaleko väčšie stroje s objemom až 5 litrov. Celé vozidlo je postavené s využitím jedinečnej techniky. Jeho malý motor bol vybavený vačkovou hriadeľou v hlave valcov, všetkých osem ventilov bolo ovládaných prostredníctvom Bugattiho prapodivných banánovitých zdvihátok a celý motor bol vybavený tlakovým mazaním. Znamenitá prevodovka má štyri stupne vpredu a jeden vzadu, pričom na druhom, treťom a štvrtom stupni išlo auto 66, 82 a 115 km/h. Štvorvalec OHC dával najskôr výkon 20 koní. Od roku 1920 vybavoval Bugatti svoje vozidlá rady 13 motormi s novou hlavou valcov, využívajúc šestnásťventilovú technológiu. Pri nezmenenom objeme 1,3 litru tak vzrástol výkon až na 50 koní. Jazdná stabilita bola ako u všetkých ostatných vozidiel Bugatti na špičkovej úrovni, podporovaná ľahkým a presným riadením. Typ 13 predznamenal blížiaci sa úspechy Bugattiho plnokrvníkov. Nezostáva bez zaujímavosti, že vôbec najstaršie dochované vozidlo Bugatti, ktorým je práve typ 13, je dnes súčasťou zbierok Národného technického múzea v Prahe. Ide o prvý z piatich vozidiel, ktoré Bugatti v roku 1910, v prvom roku existencie svojej továrne, vyrobil.

Od chvíle, kedy sa v roku 1924 v Lyone objavilo Bugatti Type 35, vyznačovali sa všetky vozidlá tejto značky, určené pre preteky Veľkých cien, ušľachtilou krásou charakterizovanou absolútnym podriadením funkčnosti namiesto pominuteľnej štýlovosti: všetko od chladiča až po kolesá bolo navrhnuté inžinierom s umeleckým cítením. Objem jeho motoru sa pohyboval od 2 do 2,2 l, jeho výkony potom v závislosti na použití alebo nepoužití kompresoru kolísali od 90 do 150 koní. Na úspechy modelu 35, ktorý behom niekoľkých rokov nazbieral takmer 2 000 víťazstiev v rôznych športových pretekoch, naviazali závodné typy 40 (štvorvalec) a 45 (osemvalec), v sériovej produkcii cestných vozidiel boli zastúpené modelmi 44 a 46.

Model 51, vyrábaný v rokoch 1931 až 1935, bol vyvrcholením konštrukčnej rady závodných špeciálov odvodených od typu 35. Bugatti 51 mal pod dlhou úzkou kapotou kvapalinou chladený radový osemvalec s preplňovaním o objeme 2,3 litrov, ktorý dodával výkon 180 koní, umožňujúci vyvinúť najvyššiu rýchlosť 230 km/h. Existovalo tiež prevedenie 51A s motorom o objeme 1,5 l. Hlavnou zmenou oproti modelu 35 bolo použitie rozvodu s dvoma vačkovými hriadeľmi v hlave valcov (2xOHC). Závodné špeciály typu 51 boli poslednými vozidlami Bugatti, ktoré boli na Veľkých cenách schopné držať krok s nastupujúcimi, Hitlerom subvencovanými hegemónmi Mercedes a Auto – Union.

Na sklonku dvadsiatych rokov vznikol typ 41, známejší pod označením Royale. Ide o jeden z najpozoruhodnejších vozidiel, ktoré kedy boli vyrobené. Vzhľadom k vysokej cene a hospodárskej kríze bolo vyrobených len sedem vozidiel tohto typu. Vozidlá Royale boli po všetkých stránkach monumentálne. Pod dlhou kapotou ukrývali atmosféricky plnený osemvalec s rozvodom OHC a tromi ventilmi na valec, ktoré mali objem neuveriteľných 12,7 alebo 14,7 litrov a výkon až 275 koní. Túto gigantickú jednotku chladilo 48 litrov vody a mazalo 23 litrov oleja. Prevodovka bola uložená v jednom bloku s rozvodovkou zadnej nápravy. Liate kolesá mali ráfiky o priemere 24 palcov, ktoré v duchu Bugattiho zvyklostí tvorili zároveň vonkajšiu časť brzdových bubnov. Brzdy boli opäť mechanické. Spotreba paliva, dodávaného z nádrže o objeme 190 litrov, činila v priemere 40 l/100 km. Vozidlá Royale dosahovali rýchlosť takmer 200 km/h, čo bola podobná rýchlosť, ktorou jazdili vlaky francúzskej rýchlodráhy, ktorá motory typu 41 používala tiež.

Poslednými Bugattiho modelmi boli typy 55 a 57, na ktoré po vojne naviazala posledné séria vozidiel 101. Potom továreň v Molsheime prevzala letecká spoločnosť Hispano Suiza. Až v deväťdesiatych rokoch sa vďaka talianskym investorom zrodil superšportový model EB 110, ktorý mal vo verzii S pohon všetkých kolies, výkon 600 koní a najvyššiu rýchlosť 350 km/h pri zrýchlení z 0 na 100 km/h za 3,4 s. Tento model sa však svojho nástupcu nedočkal. Značku Bugatti potom kúpil koncern Volkswagen a do výroby zaviedol model Veyron, ktorý teraz patrí vďaka výkonu 1001 koní k najsilnejším osobným vozidlám planéty.

Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut značky BUGATTI, tak navštívte našu podstránku:

BUGATTI tuning


Viac informácií k značke Bugatti vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 3650x    hodnotenie: 1/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt