support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

História áut značky BMW

16.Dec.2009
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

BMW

Začiatkom 20. storočia založil Karl Friedrich Rapp firmu Bayerische Flugzeug-Werke (BFW) na výrobu motorov do lietadiel. V roku 1916 dostala mladá spoločnosť lukratívnu zákazku od firmy Austro-Daimler na dvanásťvalcové motory do lietadiel. Aby mohol Karl Friedrich Rapp rozbehnúť výrobu, potreboval väčší kapitál. Oslovil dvojicu investorov Camilla Castiglioniho a Maxe Frize a spolu založili novou spoločnosť Bayerische Motoren Werke (BMW).

Po prvej svetovej vojne byla v Nemecku zakázaná produkcia lietadiel a firma BMW sa obrátila na inú oblasť ťažkého strojárstva, začala vyrábať časti vlakov. V roku 1924 bol vyrobený prvý motocykel s modrobielou vrtuľou v znaku. Model R32 mal vzduchom chladený dvojvalcový boxer s objemom 500 ccm. V roku 1928 kúpilo BMW malú výrobnú firmu Dixi Company a z jej produkcie vyšiel prvý automobil s označením BMW 3/15.

Prvý automobil konštrukcie BMW vyšiel z výrobnej linky až v roku 1933. Pred druhou svetovou vojnou sa začali predávať kupé a kabriolety BMW 327, verzia 328 bola roadsterom a luxusný sedan mal označenie 335. V priebehu vojny bola firma BMW hlavným dodávateľom motorov pre vojnové lietadlá Luftwaffe a vyrábala motocykle pre nemecký Wehrmacht. Koncom druhej svetovej vojny pri bombardovaní Mníchova bola továreň BMW ťažko zničená.

Po vojne nesmelo BMW tri roky vyrábať motocykle a na päť rokov bola zastavená produkcia automobilov. V päťdesiatych rokoch 20. storočia prešlo BMW veľkou krízou a v roku 1959 odporúča vtedajší management firmy predať akcie konkurenčnému koncernu Daimler-Benz. Majoritný akcionár Herbert Quandt sa ale v poslednom okamžiku rozhodol svoj podiel nepredať a na radu svojich bankárov naopak zvýšil podiel vo firme BMW na 50 percent. Vďaka následnej Quandtovej politike sa firme opäť začalo dariť.

V rovnakom roku sa začalo s výrobou BMW 700, kompaktného vozidla s motorom o objeme 697 ccm z motocyklu R67. Postupne vznikla i závodná verzia RS. Na výstave automobilov vo Frankfurtu v roku 1961 bol predstavený model BMW 1500, nový kompaktný sedan s kotúčovými brzdami na prednej náprave a revolučne riešeným odpružením.

V 70. rokoch minulého storočia začína označenie automobilov, ktoré vydržalo až dodnes. V roku 1972 vznikla rada 5, kde sú predovšetkým komfortné sedany; radu 3 reprezentovala športové kupé a v roku 1977 sa objavuje luxusná rada 7. Základné rady 3, 5 a 7 neskôr dopĺňa modelová rada 6 a legendárne športové vozidlo M1.

Medzi rokmi 1994 a 2000 automobilka BMW šéfoval Bernd Pischetsrieder. Pod jeho vedením kúpila firma väčšinový podiel v anglickej spoločnosti Rover Group, kam spadalo hneď niekoľko firiem: Rover, Mini, Land Rover, Austin, Morris, Riley, Triumph a Wolseley. Vedenie Roveru si ale vynútilo veľkú nezávislosť na BMW a myslelo si, že všetky problémy zvládnu vyriešiť sami. Postupom času bola táto firma tak stratová, až ju BMW predalo za symbolických 10 libier spoločnosti Phoenix Venture Holdings a automobilku Land Rover odkúpil koncern Ford Motor Company. Naopak Mini bolo a je stále veľmi ziskové.

V 90. rokoch 20. storočia sa pokúsila dvojica firiem BMW a Volkswagen kúpiť anglickú spoločnosť Rolls-Royce Motors. Volkswagen ponúkol viac, ale za 430 miliónov libier kúpil len práva na legendárnu sošku Spirit of Ecstasy, tvar masky a mriežku chladiča. Ochrannú známku Rolls-Royce si pôvodní firma ponechala a časom ju predala BMW. Automobilka z Mníchova sa stala majiteľom prestížnej značky a Volkswagen nakoniec ustúpil (kúpil totiž menej problémové Bentley). Pod krídlami BMW bol v roku 2003 predstavený na výstave v Detroite Rolls-Royce Phantom. S cenovkou 330 tis. dolárov sa stal cieľom bohatých podnikateľov, úspešných celebrít a arabských šejkov, ale predovšetkým stanovil nové meradlo pre triedu luxusných automobilov.

Veľký prevrat v designe BMW spôsobil návrhár Christopher Bangle. Vozidlá z jeho návrhárskeho stola vidíme dnes a denne a medzi širokou verejnosťou spôsobili rozporuplnosť: veľkej skupine zákazníkov sa nová BMW páči, ale nájde sa i nemalá skupina odporcov súčasného designu. Modelová rada sa rozšírila o kompaktné hatchbacky rady 1, roadstery Z4 a športové M3 a M5. Nesmieme zabudnúť ani na veleúspešné SUV X5 a menšieho brata X3. V súčasnej dobe má BMW výrobné komplexy okrem Nemecka i v USA, Veľkej Británii, Rakúsku, Číne, Indii, Juhoafrickej republike a Egypte.

BMW Z4BMW má ako jedna z mála automobiliek vyvinúť špeciálny dvanásťvalec s možnosťou spaľovať vedľa benzínu i vodík priamo v motore. Tento revolučný agregát je v modifikovanej sériovej rade 7 s označením Hydrogen. Problémom je ale absencia siete čerpacích staníc, ktoré by vodík ponúkali a stáva sa z toho nekonečný kruh: výrobcovia vozidiel na čele s BMW tvrdia, že začnú vyrábať vozidlá s možnosťou spaľovať vodík miesto benzínu a nafty, ale musí byť zaistená sieť čerpacích staníc. Predajcovia pohonných hmôt sa naproti tomu bránia: prečo by mali stavať nové čerpacie stanice na alternatívny pohon, keď sa zatiaľ nevyrábajú auta.

Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut značky BMW, tak navštívte našu podstránku:

BMW tuning


Viac informácií k značke BMW vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 18067x    hodnotenie: 15/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt