Walter Owen Bentley sa do dejín motorizmu zapísal predovšetkým ako geniálny konštruktér motorov. Ako prvý vo Veľkej Británii napríklad laboroval s hliníkovými piestami, podpísal sa tiež pod najlepšie letecké motory prvej svetovej vojny. História automobilovej značky s jeho menom trvá od roku 1920, znak s okrídleným písmenom „B“ zavial nad továrňami v Cricklewoode, Derby a Crewe.
Prvým vozidlom s týmto znakom bol štvorvalcový trojliter, na ktorého konštrukcii sa podieľali okrem Bentleyho i F. T. Burgess a Harry Varley. Prezentovaný bol prvý krát na londýnskom autosalónu v roku 1919, ale na trh sa dostal až o dva roky neskôr. W. O. Bentley sa vždy sústredil na exkluzívne, predovšetkým športové vozidlá, o čom svedčí tiež päťročná záruka, ktoré na svoje prvé vozidlá poskytoval. V roku 1925 bol predstavený radový šesťvalec Big Six s objemom 6,5 l. Jeho výkon dosahoval takmer 150 koní pri 3 000 ot./min. O dva roky neskôr sa objavil nový štvorvalec, tentokrát s objemom 4,5 l, Henry Birkin, jeden z najlepších pretekárov a zároveň i zákazníkov značky Bentley, ho v roku 1930 vybavil kompresorom.
Ekonomicky najúspešnejším modelom z tejto doby však bol mohutný šesťvalec s objemom rovných 8 litrov. Jeho výkon dosahoval až 225 koní a vozidlo s ním dosahovalo rýchlosť cez 160 km/h. Dvadsiate roky boli svedkami skvelých športových úspechov vozidiel Bentley. V rokoch 1924, 1927, 1928, 1929 a 1930 zvíťazili napríklad v legendárnych dvadsaťštyri hodinovkách v Le Mans. Ani tieto úspechy však neodvrátili finančnú krízu, do ktorej sa v roku 1929 automobilka dostala. Keď nepomohli ani injekcie jedného z pretekárov Woolfa Bernata, bolo rozhodnuté o predaji spoločnosti. I keď sa ako o Napierovi z Actonu verejne hovorilo ako o novom majiteľovi, spoločnosť prevzal v roku 1931 prekvapivo Bentleyho rival Rolls – Royce. A ani potom športové úspechy nekončili. Medzi najzaujímavejšie stroje patrili modely Type R a Continental z roku 1951. Disponovali zväčšeným šesťvalcom 4 887 ccm. Dvojdverový sedan Continental R dostal legendárnu hliníkovú karosériu veľmi elegantných tvarov, toto vozidlo dosahovalo najvyššiu rýchlosť takmer 190 km/h.
V roku 1955 bol typom „S“ nastavený smer, ktorým sa po až konca dvadsiateho storočia mal uberať vývoj značky Bentley. Okrídlené „B“ opanovalo chladiče športovo zameranej verzie vozidiel Rolls – Royce, veď model „S“ nebol ničím iným než Rolls – Roycom Silver Cloud. V roku 1960 ukončil nový osemvalec s objemom 6,2 l éru šesťvalcov Bentley. Po variáciách na R-R Silver Cloud a Shadow prišiel v roku 1980 Bentley Mulsanne, derivát R-R Silver Spirit, následne pribudol Bentley Eight, alias R-R Silver Spur.
V roku 1991 sa v Ženeve predstavil dvojdverový Continental R, ktorý mal naštartovať individualizáciu vozidiel Bentley a zároveň odkazovať na ich slávnu históriu. Pod jeho kapotou spočíval osvedčený osemvalec R-R, tentokrát už s objemom 6,75 l a s preplňovaním, ktorým bol schopný vyvinúť rýchlosť cez 240 km/h. Modely Mulsanne a Eight, odvodené z R-R Silver Spirit, boli v roku 1993 nahradené radou Bentley Brooklands, reminiscenciou na niekdajšie športové úspechy na okruhu Brooklands v Surrey. O rok neskôr sa objavila verzia Turbo S s výkonom cez 400 koní a za ďalší rok krásny, Pininfarinou karosovaný Bentley Azure. Osvedčený osemvalec 6,75 l dlhoročnej konštrukcie stále ohromoval svojimi výkonmi, obzvlášť v kombinácii s mechanickým preplňovaním, v type Continental T bol napríklad naladený na 420 koní a točivý moment dosahoval ohromných 875 N.m, takže vozidlo prekonávalo rýchlosť 270 km/h.
V roku 1998 automobilová divízia koncernu Rolls – Royce, vrátane značky Bentley, skrachovala (podobne ako všetky ostatné významné britské automobilové značky). Po viac než polstoročí sa cesty oboch značiek opäť rozdelili, Rolls – Royce padol pod krídla BMW a Bentleyho sa ujal Volkswagen. Bentley zostal vo vtedajších továrňach R-R v Crewe a koniec tisícročia oslávil sériou vozidiel Arnage v prevedení Red Label. Koncern Volkswagen priniesol finančné prostriedky, potrebné k investíciám do vývoja, ale nemožno mu uprieť snahu vytvárať image značky Bentley čo by britského výrobcu. Jedným z jeho prvých projektov bol prototyp Bentley State Limousine, určený britskej kráľovnej. Nasledoval superšportový Bentley Speed 8, ktorý žiari na Le Mans i na floridskom Sebringu. Ihneď po predstavení luxusného kupé Continental GT bolo prijatých 2300 záväzných objednávok. Zatiaľ posledným počinom je model Brooklands Coupe, predstavený na ženevskom autosalónu v roku 2007. Jeho dlhá kapota opäť ukrýva preplňovaný osemvalec 6,75 l s výkonom 500 koní. Vozidiel tohto typu bude vyrobených len 505 kusov. Ako je vidieť, značka Bentley sa do prepadlišťa dejín zatiaľ nechystá.
BENTLEY tuning
Volaj, píš alebo skypuj.
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?

technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


Váš tím TUNING.sk
redakcia@tuning.sk
zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.
Finálna úprava: Slavomír Majerník