support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

História áut značky Bentley

10.Feb.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Bentley

Walter Owen Bentley sa do dejín motorizmu zapísal predovšetkým ako geniálny konštruktér motorov. Ako prvý vo Veľkej Británii napríklad laboroval s hliníkovými piestami, podpísal sa tiež pod najlepšie letecké motory prvej svetovej vojny. História automobilovej značky s jeho menom trvá od roku 1920, znak s okrídleným písmenom „B“ zavial nad továrňami v Cricklewoode, Derby a Crewe.

Prvým vozidlom s týmto znakom bol štvorvalcový trojliter, na ktorého konštrukcii sa podieľali okrem Bentleyho i F. T. Burgess a Harry Varley. Prezentovaný bol prvý krát na londýnskom autosalónu v roku 1919, ale na trh sa dostal až o dva roky neskôr. W. O. Bentley sa vždy sústredil na exkluzívne, predovšetkým športové vozidlá, o čom svedčí tiež päťročná záruka, ktoré na svoje prvé vozidlá poskytoval. V roku 1925 bol predstavený radový šesťvalec Big Six s objemom 6,5 l. Jeho výkon dosahoval takmer 150 koní pri 3 000 ot./min. O dva roky neskôr sa objavil nový štvorvalec, tentokrát s objemom 4,5 l, Henry Birkin, jeden z najlepších pretekárov a zároveň i zákazníkov značky Bentley, ho v roku 1930 vybavil kompresorom.

Ekonomicky najúspešnejším modelom z tejto doby však bol mohutný šesťvalec s objemom rovných 8 litrov. Jeho výkon dosahoval až 225 koní a vozidlo s ním dosahovalo rýchlosť cez 160 km/h. Dvadsiate roky boli svedkami skvelých športových úspechov vozidiel Bentley. V rokoch 1924, 1927, 1928, 1929 a 1930 zvíťazili napríklad v legendárnych dvadsaťštyri hodinovkách v Le Mans. Ani tieto úspechy však neodvrátili finančnú krízu, do ktorej sa v roku 1929 automobilka dostala. Keď nepomohli ani injekcie jedného z pretekárov Woolfa Bernata, bolo rozhodnuté o predaji spoločnosti. I keď sa ako o Napierovi z Actonu verejne hovorilo ako o novom majiteľovi, spoločnosť prevzal v roku 1931 prekvapivo Bentleyho rival Rolls – Royce. A ani potom športové úspechy nekončili. Medzi najzaujímavejšie stroje patrili modely Type R a Continental z roku 1951. Disponovali zväčšeným šesťvalcom 4 887 ccm. Dvojdverový sedan Continental R dostal legendárnu hliníkovú karosériu veľmi elegantných tvarov, toto vozidlo dosahovalo najvyššiu rýchlosť takmer 190 km/h.

V roku 1955 bol typom „S“ nastavený smer, ktorým sa po až konca dvadsiateho storočia mal uberať vývoj značky Bentley. Okrídlené „B“ opanovalo chladiče športovo zameranej verzie vozidiel Rolls – Royce, veď model „S“ nebol ničím iným než Rolls – Roycom Silver Cloud. V roku 1960 ukončil nový osemvalec s objemom 6,2 l éru šesťvalcov Bentley. Po variáciách na R-R Silver Cloud a Shadow prišiel v roku 1980 Bentley Mulsanne, derivát R-R Silver Spirit, následne pribudol Bentley Eight, alias R-R Silver Spur.

V roku 1991 sa v Ženeve predstavil dvojdverový Continental R, ktorý mal naštartovať individualizáciu vozidiel Bentley a zároveň odkazovať na ich slávnu históriu. Pod jeho kapotou spočíval osvedčený osemvalec R-R, tentokrát už s objemom 6,75 l a s preplňovaním, ktorým bol schopný vyvinúť rýchlosť cez 240 km/h. Modely Mulsanne a Eight, odvodené z R-R Silver Spirit, boli v roku 1993 nahradené radou Bentley Brooklands, reminiscenciou na niekdajšie športové úspechy na okruhu Brooklands v Surrey. O rok neskôr sa objavila verzia Turbo S s výkonom cez 400 koní a za ďalší rok krásny, Pininfarinou karosovaný Bentley Azure. Osvedčený osemvalec 6,75 l dlhoročnej konštrukcie stále ohromoval svojimi výkonmi, obzvlášť v kombinácii s mechanickým preplňovaním, v type Continental T bol napríklad naladený na 420 koní a točivý moment dosahoval ohromných 875 N.m, takže vozidlo prekonávalo rýchlosť 270 km/h.

V roku 1998 automobilová divízia koncernu Rolls – Royce, vrátane značky Bentley, skrachovala (podobne ako všetky ostatné významné britské automobilové značky). Po viac než polstoročí sa cesty oboch značiek opäť rozdelili, Rolls – Royce padol pod krídla BMW a Bentleyho sa ujal Volkswagen. Bentley zostal vo vtedajších továrňach R-R v Crewe a koniec tisícročia oslávil sériou vozidiel Arnage v prevedení Red Label. Koncern Volkswagen priniesol finančné prostriedky, potrebné k investíciám do vývoja, ale nemožno mu uprieť snahu vytvárať image značky Bentley čo by britského výrobcu. Jedným z jeho prvých projektov bol prototyp Bentley State Limousine, určený britskej kráľovnej. Nasledoval superšportový Bentley Speed 8, ktorý žiari na Le Mans i na floridskom Sebringu. Ihneď po predstavení luxusného kupé Continental GT bolo prijatých 2300 záväzných objednávok. Zatiaľ posledným počinom je model Brooklands Coupe, predstavený na ženevskom autosalónu v roku 2007. Jeho dlhá kapota opäť ukrýva preplňovaný osemvalec 6,75 l s výkonom 500 koní. Vozidiel tohto typu bude vyrobených len 505 kusov. Ako je vidieť, značka Bentley sa do prepadlišťa dejín zatiaľ nechystá.

Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut značky BENTLEY, tak navštívte našu podstránku:

BENTLEY tuning


Viac informácií k značke Bentley vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 5630x    hodnotenie: 2/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt