support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

História áut značky Aston Martin

09.Feb.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Aston Martin

Prvé vozidlo tejto značky vzniklo v roku 1914 v malej dielni v britskom Kensingtone. Za jeho zrodom stáli Lionel Martin a Robert Bramford, ktorí tu do podvozku Isotta Fraschini vstavali motor Coventry – Simplex. Svoj výtvor pomenovali Aston Martin podľa horského preteku v Aston Clintone, kde Martin v predchádzajúcom roku zvíťazil na Singere 10. Sériová výroba pôvodných vozidiel značky Aston Martin bola zahájená až v roku 1920 v nových priestoroch na londýnskej Abingdon Road a najskôr šlo o vozidlá vybavené štvorvalcom s objemom 1,5 l a bokom vedenými ventilmi. Z tohto motoru bol vyvinutý slávny Aston Martin Razor Blade. Prezývku, v prekladu označujúcu žiletku, tomuto vozidlu dala jeho úzka karoséria na mieste vodiča široká necelého pol metra. Bolo určené pre rekordné jazdy v Brooklands a hlavným cieľom pri jeho konštrukcii bolo postaviť prvé malé auto, ktoré by prekročilo rýchlosť 160 km/h. I keď bol pre jeho pohon použitý motor s objemom len 1,5 litra (s novým rozvodom DOHC), postavený Gremillonom pôvodne pre Strasbourg GP, bolo potrebné, aby bolo vozidlo čo najmenšie a malo maximálne prúdnicové tvary a vodič aby sedel čo najnižšie, pričom by mu z útleho kokpitu vyčnievala len hlava. Vodič zadeklovaný ako ustrica v mušli toho na klopenom závodnom okruhu z palubných prístrojov príliš nevidel, ale pre kontrolu ukazovateľov sa mohol skloniť. Jeho hlavnou úlohou behom rýchlej jazdy konštantnou rýchlosťou bolo zaistiť náležité mazanie motoru – nedostatok oleja ohrozoval ložiská vačkových hriadeľ a jeho prebytok mohol naopak rýchlo naplniť odpadnú nádržku a vytvoriť nežiaduci odpor pohonnej jednotky. Preto mal k dispozícii jednoduchú mierku oleja a odtokový prívod s regulačnými kohútikmi. I keď defekt pneumatiky pretekárovi Davisovi zabránil dosiahnuť vytúženú hranicu 160 km/h, ukázalo sa jeho vozidlo ako veľmi nádejný Brooklandský bojovník v rukách jazdcov formátu Georga Eystona.

Firma sa však dostala do finančných ťažkostí a tak ju boli jej majitelia nútení predať W. S. Renwickovi len za 6 500 libier. Došlo k tomu v roku 1925. Renwick výrobu presunul do Felthamu v hrabstve Middlesex, kde sa vozidlá Aston Martin vyrábali až do roku 1957. Až pod novým vedením sa dočkal kvalitný vrchový motor 1,5 l rozsiahlejšieho využitia. Jednou z jeho posledných aplikácii bol vynikajúci Aston Martin Ulster z roku 1935. Ulster bol v tridsiatych rokoch jedným z najväčších snov anglických vodičov, ale okrem desiatich továrenských pilotov si ho mohlo dovoliť splniť len niekoľko z nich, pretože pre bežných zákazníkov ich bolo vyrobených len 21 a predávali sa za cenu peknej vily. Len málo vozidiel v tejto dobe dosahovalo rýchlosť 160 km/h, Ulster ju však zvládal s motorom s objemom len 1 500 ccm. To umožňovala predovšetkým kvalitná hlava valcov, vďaka ktorej motor dával pri 5 250 ot./min. výkon 85 koní. K vysokej rýchlosti prispievala opäť aerodynamicky optimalizovaná karoséria s nízkou stavbou, plochým podvozkom a motocyklovými blatníkmi na každom kolese. Športový podvozok bol osadený efektnou karosériou s dômyselne tvarovanou zadnou časťou, ktorá ukrývala naplocho uložené rezervné koleso. Ulstery štartujúce v pretekoch v továrenskom tíme mali trochu neobvykle červenú farbu, i keď medzivojnovým závodným vozidlám z Anglicka bola priradená farba zelená. Len o dva roky neskôr bol predstavený modernizovaný motor s objemom rovných dvoch litrov, ním vybavené vozidlá však neboli obchodne príliš úspešné.

Prosperitu značke Aston Martin prinieslo až prevzatie automobilky Davidom Brownom v roku 1947. Pod jeho patronátom bolo v roku 1949 uvedené mimoriadne vyspelé vozidlo typu DB1. Jeho konštrukcia spočívala na dômyselnom trubkovom ráme a o pohon sa staral dvojlitrový radový šesťvalec DOHC postavený W. O. Bentleym. Nutná modernizácia následne vyústila do typu DB2. Nasledoval podarený Aston Martin DB3, ktorý zvlášť vo verzii DB3S začal konečne víťaziť v pretekoch. Upravený DBR došiel prvý v Le Mans a v roku 1959 zvíťazil v pohári konštruktérov športových vozidiel. V rovnakom roku sa predstavil model DB4, poháňaný novým šesťvalcom 3,7 l. Jeho zadné kolesá boli zavesené nezávisle na systéme pozdĺžnych ramien a vinutých pružín, elegantná karoséria bola pre úsporu hmotnosti vyrobená z hliníku. Vo verzii DB4 GT dával motor výkon cez 300 koní, čo vozidlu umožnilo prekročiť rýchlosť 270 km/h. Počiatočné problémy s novým motorom boli odstránené v roku 1963 v modeli DB5, ktorý sedlal i James Bond vo filme Goldfinger. Už v roku 1966 tu bol nový DB6 a dva roky nato nasledoval DBS. V roku 1970 sa objavil DBS V8 s novým hliníkovým osemvalcom 2xDOHC s objemom 5,3 l, z ktorého vychádzali pohonné jednotky Aston Martin až donedávna. Predaním automobilky z rúk Davida Browna spoločnosti Company Development Ltd. v roku 1972 bola na niekoľko desaťročí prerušená tradícia typov „DB“. V roku 1984 prešla továreň do správy firmy Automotive Investments a vtedy sa objavil Aston Martin Vantage. I keď jeho vzhľad výrazne pripomínal o dvadsať rokov starší Ford Mustang, išlo o mimoriadne vydarenú konštrukciu, využívajúcu opäť ľahké materiály a osemvalec s výkonom 390 koní. O tri roky neskôr značka Aston Martin definitívne zakotvila pod krídlami obrieho koncernu Ford Motor Company, ktorá značke umožnila v roku 1988 uviesť do predaja nástupcu modelu Vantage, nazvaný Virage. Ten vo verzii s preplňovaním dával výkon 557 koní.

V súčasnosti sú k dispozícii tri modely Aston Martin. V8 Vantage sa ponúka ako kupé a kabriolet, jeho karoséria je opäť z hliníku a pod kapotou sa ukrýva tridsaťdvaventilový osemvalec so suchou kľukovou skriňou a výkonom 380 koní. V8 Vanatage vďaka nemu dosiahne rýchlosť cez 280 km/h a zrýchli z 0 na 100 km/h za 5,0 s. O desatinu sekundy zrýchlenia z 0 na 100 km/h je lepší dvanásťvalcový Aston Martin DB9. Vzhľadom k výkonu 450 koní neprekvapí ani rýchlosť tohto vozidla, vrcholiaca hodnotou 300 km/h. Vrcholom súčasnej ponuky Fordovej značky Aston Martin Vanquish S, ktorý disponuje podobnou šesťlitrovou jednotkou ako DB9, ale s naladením na 520 koní. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne za 4,8 s a z 0 na 160 km/ len za 9,8 s, maximálna rýchlosť je 321 km/h.

Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut značky ASTON MARTIN, tak navštívte našu podstránku:

ASTON MARTIN tuning


Viac informácií k značke Aston-Martin vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 3383x    hodnotenie: 6/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt