support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

História automobilizmu 1.časť.

História automobilizmu 1.časť.

01.Feb.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Skôr ako vznikli nejaké vozy, človek postavil cestu. Ako prvých chodiť peši omrzelo Sumerov, ktorí ako prví vynašli koleso. Koleso využívali na kočoch šľachtici, ktoré ťahali onageri (divé somáre), zatiaľ čo ostatní sa buď plavili na lodiach, alebo chodili peši.

Prvé vozidlá


História automobilizmu 1.časť
Prvé vozidlá boli poháňané parou. V roku 1769 francúzsky vojak Nicolas Cugnot zostrojil parný voz na ťahanie kanóna (Cabriot). Pohyboval sa približne rýchlosťou 5 km/h a musel každých 10 minút zastaviť, aby sa vyrobila nová para. Pre predné koleso s dvomi piestami vyrábal paru veľký medený kotol umiestnený vpredu. Lenže pri prvej jazde sa vozidlo rozbilo, pri náraze do steny.

Richard Trevithick z Anglicka staval skúšobné cestné vozidlá. Začiatkom štyridsiatych rokov predminulého storočia pravidelne premávali na linkách z Londýna a do Londýna parné dostavníky. Boli však nemotorové, komplikované a ničili cesty. V roku 1859 Etienne Lenoir z Belgicka zdokonalil nový, ľahší typ motora.
Palivo – uhoľný plyn – spaľovalo sa vo valci, namiesto spaľovania uhlia mimo parného kotla. Tomuto procesu sa hovorí vnútorné spaľovanie. Neskôr Nicholas Otto vynašiel štvortaktný cyklus, čím umožnil vznik výkonnejších motorov. Už vtedy sa v Spojených štátoch amerických vyrábal benzín – palivo oveľa vhodnejšie na použitie ako uhoľný benzín. Po tom, ako sa začali konštruovať vozidlá, ktoré spájali novú technológiu s ideálnym palivom – benzínom, už nič nebránilo prudkému rozmachu motorových vozidiel.

Roku 1874 sa vo Viedni objavilo vozidlo so štvortaktovým motorom a štyrmi kolesami, nazývané prvým autom. Nejazdilo však na benzín, ale na uhoľný plyn, preto sa z neho nikdy nemohlo stať dobre fungujúce vozidlo. Ľudia sa sťažovali na hluk, ktorý spôsoboval primitívny motor a kovové obruče kolies. Jeho konštruktér Siegfried Marcus sa nakoniec tohto projektu vzdal.

V 80. rokoch 19 storočia Karl Benz a Gottlieb Daimler nezávisle od seba skonštruovali benzínový motor. Roku 1885 Karl Benz vyrobil trojkolesové vozidlo, prvý osobný automobil, ktorý sa verejne predával zákazníkom – Motorwagen. Na rozdiel od iných "áut" to nebol len upravený konský koč. Benzov automobil bol od základu konštruovaný ako motorové vozidlo s oceľovým podvozkom.

V 90. rokoch 19.storočia Francúzi René Panhard a Emile Levassor zostrojili prvý osobný automobil s motorom vpredu (dnes už má väčšina áut takto umiestnený motor). História automobilizmu 1.časť
Prvé autá boli vyrábané ručne a boli dosť drahé, takže si ich mohli dovoliť iba bohatí ľudia. Roku 1902 mladý mechanik zo Spojených štátov amerických založil automobilovú spoločnosť, ktorá niesla jeho meno – Ford. Toto meno sa stalo jedným z najznámejších na svete a Model T – najslávnejším Fordovým autom. Henry Ford chcel skonštruovať natoľko cenovo dostupné auto, aby si ho mohla kúpiť každá rodina. V roku 1908 vynašiel systém montážnej linky, ktorý umožnil zostavovať súčasne viacero áut. Týmto spôsobom mohol Ford vyrábať autá lacnejšie ako hocikto iný. Na rozdiel od konkurentov ponúkal len jeden model, čím udržiaval nízku cenu. Model T sa začal roku 1909 predávať za 850 dolárov, ale o sedem rokov neskôr klesla jeho cena na 260 dolárov! V priebehu niekoľkých rokov Ford zdvojnásobil počet áut v Spojených štátoch amerických. Továrne v Austrálii, Nemecku a vo Veľkej Británii tiež vyrábali Model T alebo "Tin Lizzie" (Plechová Líza), ako sa ľudovo tomuto autu hovorilo.

Do roku 1927, keď sa Model T prestal vyrábať, bolo vyrobených 15 miliónov kusov. Najúspešnejšie auto všetkých čias je VW Beetle – 20 miliónov kusov do roku 1983.

Vývoj automobilu


Obdobie medzi rokmi 1925 a 1942 je označené ako epocha klasických áut. V týchto rokoch vznikali ťažké, luxusné a rýchle autá, ako už nikdy potom. Značky ako Bugatti, Delage, Rolls Royce, Talbot, Voisin, Duesenberg, Maybach, Mercedes – Benz, Horch a Isotta-Fraschini znamenali luxusnú jazdu autom. Renesancia tohto obdobia sa už po 2. svetovej vojne neobjavila. V Európe sa myslelo na najväčšiu možnú hospodárnosť. Palivá boli dosť drahé a úzke cesty neumožňovali prevádzku "cestných krížnikov". Ľudové auto predstavuje asi najlepší príklad typu auta v povojnovom období.

V USA prebiehal vývoj áut opačne. Autá boli stále väčšie a väčšie, zostali ale osobnými autami. Až pribúdajúcim upchávaním miest autami sa Američania vrátili k menším autám. Vznikli takzvané "compact cars" a nemecký Volkswagen zažil svoj najväčší export-boom. Od roku 1960 do roku 1968 bolo vyvezených 3,04 milióna áut. V roku 1987 sa nachádzalo na svete asi 397 miliónov osobných áut a asi 120 miliónov nákladných áut. Na prvom mieste vo výrobe áut bolo roku 1987 Japonsko s 12,2 miliónmi automobilov, nasledované USA s 10,9 miliónmi automobilov, potom Nemecko so 4,63 miliónmi automobilov a Francúzsko s 3,49 miliónmi automobilov.

Toľko štatistiky a kus z histórie automobilizmu. V budúcej časti si priblížime trošku zaujímavejšiu tému a tou je „história rally“.

Nicolas Cugnot
Richard Trevithick

Etienne Lenoir
Siegfried Marcus


Carl Benz
Henry FordMyslíte si, že vývoj automobilizmu napredoval tým správnym smerom? Prosím, hlasujte:Viac informácií k tejto histórii vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textu: Andrej Chrenko
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 36999x    hodnotenie: 151/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt