support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo Roadster BMW Z4 v prevedení nemeckého tunera Hamann ! logo

Roadster BMW Z4 v prevedení nemeckého tunera Hamann !

20.Sep.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber


„Starý pán“ Hamann sa zase raz predviedol. Po tohtoročných úpravách, ktoré šokovali tunerskú i netunerskú verejnosť (za zmienku spomeňme aspoň úpravy Ferrari F430, Lamborghini Gallardo, BMW M5, Mini Cooper,... – recenzie väčšiny z nich ste mohli vidieť ako novinky aj na našej internetovej stránke) sa pustili nemeckí úpravcovia do ďalšej prestavby. Tentoraz automobilu s modrou vrtuľkou vo svojom znaku, športové BMW Z4 Roadster.

Sériový model BMW Z4:


Najnovší model „Zetkovej“ série BMW je určený predovšetkým tým, ktorí majú radi kontakt s okolím. Pri otvorenej streche si ho užijete až až. Tento „bavoráčik“ je predávaný v deviatich farebných vyhotoveniach a na výber dostanete aj zo šiestich elektrónových diskov.

Jeho rozmery (šírka 4091 mm, šírka 1781 mm a výška 1299 mm) iste polichotia aj ženám, ktoré majú určité problémy s parkovaním. Dokonca aj nákup budú mať kde odložiť – objem 240 až 260 litrov.

Objem motora bude iste zaujímať skôr pánov. BMW ponúka päť typov. „Najmenší“ má objem cca 2 litre (výkon 110 kW (150 koní)/ 6200 otáčkach; točivý moment 200 Nm/ 3750 Nm; „maximálka“ 220 km/h a „stovečku“ spraví za 8,2 sekundy).

Jeho veľký braček je už trošku „iné kafe“. Jeho hodnoty sú:

BMW Z4
Typ: Z4 Roadster
Objem valcov: 3,0 liter
Počet valcov: 6
Počet ventilov: 4
Výkon: 195 kW pri 6600 otáčkach
Počet koní: 265 k
Točivý moment: 315 Nm pri 2750 otáčkach
Maximálna rýchlosť: 250 km/h – omedzovač :-D
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 5,7 sekundy


Šporťáčik BMW v kabáte Nemca Hamanna:


BMW Z4 Hamann
Nemeckí úpravcovia zvolili skôr nenápadnú farbu – „a la šedá miška“. Predný nárazník je spojený so športovou maskou s typickými otvormi vozidiel značky BMW. Tento priestor je vyplnený chrómovou mriežkou, ktorá esteticky veľmi oživuje prednú časť automobilu.

Spodná stredová časť obsahuje veľký nasávací priestor, ktorý je vyplnený jemným ťahokovom. Po oboch stranách sa nachádzajú dva oválne otvory. Do jedného z nich úpravcovia firmy Hamann napasovali hmlové svetlá a druhý slúži ako otvor na prívod náporového vzduchu k predným kotúčovým brzdám. Ku skrášleniu a hlavne k športovému dizajnu iste prispeli aj mračítka hlavných svetiel.

Na spodnej časti nárazníka je umiestnený spojler, ktorým sa začína lemovanie spodku automobilu cez bočné prahy až k zadnému nárazníku. Aerodynamické prahy dopomáhajú pri usmerňovaní prúdu vzduchu k otvoru v jeho zadnej časti. Ten odvádza vzduch k zadným kotúčovým brzdám a tým zvyšuje bezpečnosť vodiča i spolucestujúcich pri lepšom brzdení samotného auta.


BMW Z4 Hamann
Na bočnej strane má automobil skvele poriešené umiestnenie smerových svetiel a „kanál“ na odvod zohriateho vzduchu od motora.

Bok automobilu, tak ako aj jeho kapotu, zdobia biele nálepky s červeným lemovaním a tmavošedým vzorom cieľovej zástavy. Zadná časť „bavoráčika“ je zrejme najprepracovanejšia, no ale posúďte sami. Zadný nárazník sa držal podobných tvarov ako predná časť.

Na spodnej časti sa nachádza elegantný difúzor (nad ktorým sa nachádza priestor na umiestnenie EČV – evidenčného čísla vozidla), usmerňujúci prúdenie vzduchu za týmto športovcom. Po jeho stranách sa nachádzajú po dva páry okrúhlych koncoviek ladeného „duplex“ výfukového systému.

Zadný kufor, rovnako ako aj v "sériovke" je doladený celkovým kontúram karosérie BMW. Na jeho vrchole sa nachádza prítlakové krídlo, ktoré zabezpečuje väčšie zaťaženie zadnej nápravy, hlavne vo vyšších rýchlostiach. Ešte aby som nezabudol – čo sa mi stáva dosť často :-D, na zadnom nárazníku nájdeme aj parkovacie senzory, ktorých využitie iste pozná každý aj menej zdatný vodič.

Nezabudneme vás samozrejme informovať ani o upravených parametroch motora: Hamann si vybral BMW Z4 Roadster s 3,0 litrovým motorom, ale založil ho vlastnou úpravou (Hamann HM 3) a zdvihol tak objem na 3,3l. Jeho výkon sa po úprave vyšplhal na 86,5 koní na liter, čo je približne 286 konských síl (pri 6200 otáčkach za minútu). Hodnota točivého momentu sa vyšplhala na 355 Nm pri otáčkach okolo hodnoty 4000 za min. „Bavoráku“ na podarí prekonať hodnota sto kilometrovej rýchlosti za rovných 5 sekúnd. A maximálka? Jej hodnota sa zastaví na 269 km/h. Slušné, no nie?

No čo páni a samozrejme aj dámy :-D, páči sa vám ako sa nemecká tuningová firma Hamann pohrala s týmto „malým“ roadsterom?

BMW Z4 Hamann edition:


Aký je váš názor na úpravu BMW Z4 od firmy Hamann? Hlasujte, nech vieme aj vašu mienku:


Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy Hamann, tak navštívte našu podstránku:

Hamann tuning


Viac informácií k možným úpravám áut značky BMW vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

BMW tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Patrix – Patrik Cabánik
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 13335x    hodnotenie: 70/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt