support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo Mercedes Hamann Volcano Mercedes-Benz SLR – ako žeravá sopka logo Mercedes

Hamann Volcano Mercedes-Benz SLR – ako žeravá sopka

09.Dec.2008
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber


Slovo tuning si každý vysvetľuje ináč, no v globále je to stále to isté. Treba avšak rozlíšiť jednotlivé typy tuningu, pretože každá úprava automobilu je vo svojej podstate iná, jedinečná. Je rozdiel, keď je upravovaná napríklad Honda Civic jej zainteresovaným majiteľom alebo ak sa do parády vezme niečo ozaj špeciálne skutočným odborníkom na úpravy automobilov. Tak či onak, radosť z úpravy vlastného auta je neopísateľná a je to najkrajšie, čo tuner môže zažiť. No, okrem uverejnenia svojho auta v prestížnom tuningovom časopise :-). No dnes vám chceme predstaviť niečo, čo sa pomaly ale isto vymyká zdravému vnímaniu a čo sa len tak nevidí, na to môžete vziať jed. Jedná sa o nemeckú raketu Mercedes-Benz SLR, ktorú si do parády vzal nemecký špecialista Hamann.

MERCEDES-BENZ SLR MCLAREN


Mercedes-Benz SLR
„Zrodila sa legenda“, takto začína Mercedes-Benz svoje rozprávanie tomto svetovo uznávam superšporte. Veď bodaj by nie, keď je to jedno z najrýchlejších a najextravagantnejších vozidiel planéty. Určite každý muž na tomto svete by si rád vyskúšal, čo je to šoférovať superšportové vozidlo, ktoré od Formuly 1 nemá ďaleko. Možno vás to prekvapí, no za všetkým stojí klasika s označením Mercedes-Benz 300 SLR. Išlo a stále ide o čistokrvné športové vozidlo vyrábané od roku 1955, ktoré už od prvopočiatku vyhrávalo jeden závod za druhým. A tak o pár desiatok rokov neskôr je legenda oživená a prichádza v podobe moderného superšportového jedinca.

Už len prvý pohľad na toto auto prinúti človeka zamyslieť sa a núti ho hľadať ďalšie a ďalšie nevšedné detaily. Výduchy v blatníkov a la žraločie žiabre, krídlové dvere, predĺžený a špicatý predok, výfuky po stranách, to je len zopár z množstva ozaj vydarených detailov. No jeden, ten najpodstatnejší, sa ukrýva pod prednou kapotou. Ide o 5,4 litrový V8 motor s podporou kompresora, ktorý produkuje celkový výkon 626 konských síl (460 kW) a 780 Nm v rozmedzí otáčok 3250 až 5000 ot./minútu. Zrýchlenie z pokoja na stovku sa tak udeje len za 3,8 sekundy a maximálka tohto stroja činí 334 km/h. Tieto hodnoty nepotrebujú komentár, no niekomu sa to zdá málo...

HAMANN VOLCANO MERCEDES-BENZ SLR


Hamann Volcano Mercedes-Benz SLR
Exteriér
Hamann si dal za cieľ pomerne náročnú úlohu – vytvoriť z povestného SLR-ka niečo, čo svet ešte nevidel. Už prvé fotografie naznačujú, že sa mu to ozaj podarilo.
Na prvý pohľad nás okamžite zaujme výrazné biele lakovanie karosérie auta, ktoré aby pridalo na exkluzivite, je kombináciou špeciálne vyvinutých farieb a to buď v kombinácii hliníka s chrómom alebo bielej farby s matnou čiernou.

Hamann nie je v tuningovom svete žiaden nováčik a svedčia o tom aj jeho vydarené, častokrát brutálne úpravy. Jednou z nich je aj tento snehovo-biely koncept, na ktorom má svoje oprávnené miesto aj pomerne veľké množstvo karbónu, ktoré na bielom kabáte vyniká viac než dosť . Z neho je vyrobená podstatná časť bodykitu, resp. celý :-).

Začneme prednou kapotou, ktorá bola upravená v zmysle nahradenia stredového pásu karbónovým, ktorý navyše zasahuje až do masky chladiča a dvojica rovnobežných priečok. Logo trojcípej hviezdy navyše putovalo preč a na jeho miesto sa uvelebil emblém veľkolepého tunera.

Hamann Volcano Mercedes-Benz SLR
Úprava ďalej pokračovala modifikáciou predného nárazníka, ktorému pribudol „pomocník“ v podobe spodného spojlera na korekciu prúdiaceho vzduchu, samozrejme vyrobeného z karbónu. Jeho tvar je ozaj prepracovaný a nie je to len „bum a bác“ v štýle „uni-podnárazník“, ale jeho tvar je charakterizovanými rôznymi oblými krivkami, prehybmi a výčnelkami, čo nielenže dobre vyzerá, ale taktiež to pomáha aerodynamike vozu.

Aby toho nebolo málo, tak sa tento podnárazník plynulo napája na vytiahnuté karbónové lemy blatníka, ktoré tvoria jeden celok s mohutnými bočnými výduchmi. Ich rebrá sú taktiež z toho istého materiálu. Celá táto karbónová sústava robí z auta ozaj dravú mašinu a čo je podstatnejšie, úpravu, ktorá má čosi na vážnosti.

Karbónový príbeh ďalej pokračuje nástavcami bočných prahov, krytu bočných okienok a v neposlednom rade aj vzduchovým tunelom, resp. výduchom kabíny, umiestneným na streche auta. Všetky tieto prvky sú v dokonalej harmónií, čo sa pri aute takéhoto formátu vyžaduje. Nástavce prahov sa ešte ďalej napájajú na, taktiež, karbónové lemy blatníkov.

Hamann Volcano Mercedes-Benz SLR
V zadnej časti auta sa toho udialo ozaj hodne. Nielenže pribudlo pokračovanie lemov blatníkov, ale auto sa dočkalo aj vskutku mohutného karbónového zadného difúzora, karbónového zadného kufra a taktiež výrazného prítlačného krídla, ako inak z karbónu.

Tuner nezabudol ani na vkusné, zatmavené zadné svetlomety a tretie brzdové svetlo. Takúto prácu môžeme s pokojným svedomím označiť za profesionálnu. Aj vďaka nej vyzerá auto obdivuhodne a navyše sa vďaka výrazne nižšej hmotnosti zlepšili aj jazdné vlastnosti auta.

Performance
Keď tuniť a ešte k tomu takýto klenot, tak poriadne! Aj takto by mohlo znieť motto tejto nemeckej firmy, ktoré v prípade tohto SLR-ka platí dvojnásobne.
Úpravca sa patrične venoval aj priestoru pod prednou kapotou, kde sa udialo zopár dosť dôležitých zmien. Sériový výkon je pre väčšinu z nás viac ako brutálny, no nemeckému fajnšmekrovi s menom Hamann to očividne nestačilo a tak sa pustil do ladenia tohto monštruózneho motora.

Hamann Volcano Mercedes-Benz SLR
Upravený tak bol sací a výfukový systém, vyladený bol aj továrenský kompresor, nainštalovaná bola druhá vodná pumpa kvôli zlepšeniu obehu chladiacej kvapaliny hlavne pre prevodovku a nezabudlo sa ani na novú riadiacu jednotku motora. Úpravy tohto kalibra sa patrične podpísali na novom, väčšom výkone. Teraz nosí tento medveď pod kapotou srdce s výkonom 700 konských síl a 830 Nm, čo je o 74 koní a 50 Nm viac. Vďaka tomu sa maximálka tohto žrebca posunula k hranici 348 km/h a zrýchlenie sa zlepšilo o dve desatiny sekundy, čiže 3,6 sekundy. Na to sa dá povedať len jedno: „Klobúk dole“.

Čerešničkou na torte sú štýlové 21-palcové disky s čiernym stredom, ktoré sú obuté do pneumatík 255/30 R21 vpredu a 345/25 R21 vzadu.

Interiér
Naprázdno neobišiel ani interiér auta, ktorý sa svojim spracovaním popri exteriéru nestratí. Ovenčený je luxusnou červenou Alcantarou, červenou a čiernou kožou a samozrejme aj karbónovými doplnkami na stredovej konzole. V správnom športiaku nesmú chýbať ani hliníkové doplnky.

Tie v tomto prípade nájdeme v podobe pedálového setu a rukoväti dverí. Nechýbajú ani loga úpravcu napríklad na luxusných kobercoch alebo opierkach hlavy. Suma sumárom, kára ako má byť.

Hamann Volcano Mercedes-Benz SLR Hamann Volcano Mercedes-Benz SLR Hamann Volcano Mercedes-Benz SLR Hamann Volcano Mercedes-Benz SLR

Hamann Volcano Mercedes-Benz SLR vo fotogalérii:


Čo hovoríte na túto žeravú sopku Hamann Volcano Mercedes-Benz SLR?


Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy Hamann, tak navštívte našu podstránku:

Hamann tuning


Viac informácií k možným úpravám áut značky MERCEDES vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

MERCEDES tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 8406x    hodnotenie: 16/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt