support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo volkswagen VW Golf24 - model GTI oslavuje 35 rokov - Volkswagen uviedol športovú ´race´ edíciu logo volkswagen

VW Golf24 - model GTI oslavuje 35 rokov - Volkswagen uviedol športovú ´race´ edíciu

19.Apr.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Pred 35 rokmi vyrobila automobilka Volkswagen prvú ostrú verziu svojho, už vtedy dosť populárneho Golfu, a pomenovala ju GTi. Od tej doby sa z týchto troch písmen stala doslova magická kombinácia a triedu hot-hatch si dnes bez neho hádam ani nemôžeme predstaviť. Práve v triede menších výkonných hatchbagov si Golf GTi vydobyl veľmi silnú pozíciu a aj keď na našich cestách ich príliš nie je vidieť, na západe sa tieto výkonné Golfy tešia celkom veľkej popularite.

V súčasnosti vyrába automobilka Golf VI. generácie, pričom derivát GTi disponuje preplňovaným dvojlitrom poskytujúcim výkon 210 koní. Našim zámerom samozrejme nie je len spomínať, alebo ospevovať tento model, ideme sa predovšetkým pozrieť na horúcu novinku z Wolfsburgu, ktorou si nemecký koncern, chce radu GTi uctiť. A nepôjde to nijak inak, než vo veľkom štýle.

Budeme teda hovoriť o špecialitke vyrobenej ku 35-temu výročiu od výroby prvého Golfu GTi, konkrétne o modeli Golf24. A v čom tkvie jeho výnimočnosť? Ako prvé spomeňme, že na bežné cesty sa s týmto kúskom nebudete mať šancu dostať, ide totiž o čistokrvného pretekára, ktorý sa už o tri mesiace predvedie na slávnom nemeckom Nurburgringu, kde sa pokúsi atakovať prvé priečky v dvadsaťštyrihodinových pretekoch.

Nebude to samozrejme jeho prvá jazda, pod rúškom tajomstva testovala automobilka tento model už na niekoľkých okruhoch v Portugalsku a Taliansku a to ešte v decembri minulého roku. Testy by mali končiť ešte tento mesiac, aby bol model plne pripravený na nemeckú „severnú slučku“, kde sa Golf24 bude mať v druhej polovici júna, možnosť predviesť.

Čo sa týka samotného Golfu24, jeho vývoj mala na starosti divízia Volkswagen Motorsport a s jeho konvenčnejšími súrodencami ho skutočne spája len podobná kasňa. Všetko od bodykitu, spojlerov až po motor bolo špeciálne navrhnuté pre tento model.

Pod kapotou Golfu24 bije 2,5 litrový preplňovaný päťvalec, ktorý si model požičal od svojej koncernovej sestry – Audi. Výkonný, kompletne upravený agregát dosahuje výkon 324 kW/440 koní a maximálny krútiaci moment 540 Nm, spolupracuje pritom so špeciálne uspôsobenou šesťstupňovou sekvenčnou prevodovkou.

Jeden z najrýchlejších Golfov sveta navyše disponuje pohonom všetkých štyroch kolies. V tomto aute nájdeme navyše všetko, čo by sa od podobného závodného špeciálu dalo očakávať, rozsiahle karosárske úpravy bojujúce s odporom vzduchu, opatrenia znižujúce hmotnosť, vysokovýkonné brzdy a v neposlednom rade aj upravený interiér s bezpečnostnou klietkou, v ktorom nenájdeme nič viac, než to, čo je nevyhnutné pre motoristické preteky.

Vyhodením rôznych zbytočností, ako aj redukciou izolácie a odľahčením skiel sa podarilo ušetriť nemálo kilogramov, presné čísla si však automobilka bohužiaľ necháva sama pre seba.

Teraz sa vráťme tak trochu na začiatok, kde sa Golf GTi teda aj vďaka tomuto závodnému špeciálu dostane dosť pozornosti zo strany celej motoristickej verejnosti, no aj napriek tomu, môžeme ešte v tomto roku očakávať, že Volkswagen začne vyrábať aj limitovanú edíciu, ktorú si budú môcť dopriať aj bežní šoféri.

Nech sú už názory jednotlivcov a neprajníkov na Volkswagen akékoľvek, myslíme, že Golfu GTi popularitu rozhodne nemožno uprieť.

vw golf 24 gti

vw golf 24 gti

vw golf 24 gti

vw golf 24 gti

vw golf 24 gti

Volkswagen Golf24 GTI - edícia "RACE" 35.výročie modelu GTI:Wallpaper "Volkswagen Golf 24 GTI" (pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Čo poviete na tento "race" Golf24 GTI od najznámejšieho koncernu Volkswagen ?Viac informácií k možným úpravám áut značky Volkswagen vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

VOLSKWAGEN tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Matej Klamo
Obrázky, kontrola: Martin Cyprian
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 18289x    hodnotenie: 9/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt