support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo volkswagen %title% logo volkswagen

Volkswagen Golf IV R-line - všetko zlato, čo sa blyští

02.Feb.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview


V januári vyšlo nové číslo Tuning Magazine 12/2010, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý český časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Časopis plný nadupaných mašín! Na Slovensku v stánkoch a trafikách od 23.01.2011.Volkswagen Golf IV R - Všetko zlato, čo sa blyští


ZLATÝ GOLF, S KTORÝM VYHRAL HONZA Bittner KATEGÓRIU VW MILLENIUM NA TOTHTOROČNOM FINÁLE SÚŤAŽE TUNING CUP, PATRÍ BEZPOCHYBY K TÝM PRECÍZNE PREVEDENÝM ÚPRAVÁM, ZA KTORÝMI SA MÁ CENU OTOČIŤ. NEUŠIEL TAK NAŠEJ POZORNOSTI A TO AJ NAPRIEK TOMU, ŽE NEJDE O ŽIADNEHO TRHAČA DLAŽOBNÝCH KOCIEK, AKO BY SA PODĽA JEHO ZOVŇAJŠKA DALO USÚDIŤ.

Hneď v úvode musíme vyjsť s pravdou von, nejde o verziu R32 ako by sa mohlo zdať, ale o 8-ventilový štvorvalec o objeme 1,6 pôvodom od Audi, ktorý je naladený na rovných 100 koní. Golf zišiel z výrobnej linky v dolno-saskom Wolfsburgu v roku 1998. Odtiaľ putoval tento zlatý golf cez centrálny sklad až k predajcovi Volkswagen v českom Vyškove, kde ho aj jeho súčasný majiteľ a úpravca v jednej osobe prvýkrát uvidel. Vtedy mal iba trinásť rokov a so svojimi rodičmi išiel kúpiť nové rodinné fáro. Už vtedy vraj cítil, že to nie je len tak hocijaký kus plechu a že spolu ešte niečo zažijú.

Honzovi rodičia vtedy nechali výber farby na poslednú chvíľu a výbava zakúpeného Golfu by sa dala, možno trochu hanlivo, označiť za sociálnu, takže v ňom nebolo žiadne elektrické sťahovanie okien, palubný počítač, vyhrievané sedačky a vlastne takmer nič z príplatkovej výbavy. Auto poctivo slúžilo nasledujúcich šesť rokov, po ktorej Honza musel chtiac-nechtiac sekať dobrotu a starať sa oň, ak si na neho hodlal robiť v budúcnosti nejaké nároky. Obdobie dospievania a stredoškolských štúdií sa nášmu tunerovi podarilo prekonať v zdraví a hlavne s menšími, či väčšími úspechmi tak, že si vo svojich devätnástich rokoch rodinného Golfa skutočne zaslúžil. V roku 2004 sa teda stal jeho jediným užívateľom a právoplatným majiteľom, čo Honzovi umožnilo objaviť svoje do tej chvíle utajené nadšenie pre tuningové úpravy.

vw golf 4 tuning rline tuning magazine

Prvé tuningové úpravy Honzovho Golfu neboli z terajšieho hľadiska príliš vydarené. Podľa svojich spomienok chcel Honza v prvom rade väčšie kolesá, pretože "balóny" s priemerom 14 palcov boli vhodné akurát tak na zimu. Na vzhľade autu príliš nepridávali, skôr to bolo naopak. Preto si ako prvý krok zaobstaral kolesá šestnásťpalcové. Krátko na to mu jeho auto nejaký závidiaci spoluobčan obišiel kľúčom, čo si vyžiadalo nový lak. Na základe tejto nepríjemnej skúsenosti ho však tuningové úpravy už úplne uchvátili. Ešte pred novým nalakovaním celého auta začal spriadať plány, aký typ nárazníkov by mohol použiť, či nasadiť na zadné dvere striešku alebo nie, aké kúpiť prahy atď.

vw golf 4 tuning rline tuning magazine

Auto prešlo počas posledných piatich rokov mnohými podobami a to ako v exteriéri, kde Honza vystriedal niekoľko rôznych štýlov, tak i v interiéri. Niekoľkokrát tiež vymenil kolesá, naposledy pred niekoľkými mesiacmi, čo si následne vyžiadalo aj nový set fotografií. Čo na to povedať, Honza nám to vôbec ale vôbec neuľahčili, jeho Golf kontinuálne mení svoju podobu od laminátových nárazníkov, cez zahladené nárazníky až po súčasné nárazníky R-Line, doplnené o prednú lištu pod nárazníkom zo Seatu Leon Cupra, spätné zrkadlá ala Golf V a upgradované predné aj zadné svetlá.

vw golf 4 tuning rline tuning magazine

Podobnou evolúciou prešiel aj vnútrajšok auta. Spočiatku bol Golf doslova „holý“ a „odieť do výbavy“ ho bolo nutné pomocou jednej veľkej stavebnice od Volkswagenu a to navyše doma, v amatérskych podmienkach domácej garáže. Náhradné diely na Volkswageny sa objednávajú podľa zostáv z elektronického katalógu náhradných dielov ETKA a montujú sa bez akýchkoľvek návodov, len na základe praktických skúseností a metódy pokus - omyl, často i vlastných, ale oveľa častejšie pozbieraných na rôznych internetových diskusiách.

vw golf 4 tuning rline tuning magazine

Okrem originálnych sedadiel z pôvodnej sériovej výbavy, boli domontované pološportové sedačky, potom ich nahradili kožené sedadlá Recaro z verzie GTI a nakoniec sa majiteľ rozhodol osadiť jedinečné "ušiaky" Recaro A8. Od žltej kože, ktorou sú čalúnené, sa potom odvíja dizajn celého prerobeného interiéru s laminovanými výplňami dverí so zaslepenými vreckami, ktoré sú rovnako ako spodnej časti palubnej dosky nalakované vo farbe sedákov. Palubná doska je navyše doplnená trojramenným multifunkčným volantom vrátane airbagu, ďalej ovládačom svetiel z modelu R-line, dekorom pedálov a kompletným hliníkovým dekorom z modelu R32.

Najzložitejšou procedúrou sa nakoniec ukázalo dostať medzi ciferníky športové ukazovatele s displejom MaxiDOT, keďže auto má elektroinštaláciu so staršou verziou OBD protokolu. Nakoniec Honza objavil na základe poznatkov z Internetu takú zázračnú krabičku, prevodník, ktorý mal prevádzku MaxiDOTu v staršej verzii vozidla umožniť. Lenže prevodník nebol vyskúšaný, nikto známy o ňom nič nevedel, a Honza sa obával, že vyhodia nemalé peniaze za niečo, čo nebude fungovať. Nakoniec ale všetko dobre dopadlo a prázdne miesto v strede medzi budíkmi zrazu začalo ukazovať veľa údajov.

vw golf 4 tuning rline tuning magazine

Strop interiéru je vrátane stĺpikov očalúnený do čierneho semišu vrátane čiernych doplnkov JUBI 25. Nechýba ani centrálne stropné svietidlo z VW Passat W8 a stredový tunel z americkej verzie s digitálnym voltmetrom za radiacou pákou. Žlté lakovanie interiéru je doplnené čiernou metalízou Audi S3, v ktorej sú nalakované prahové lišty, B-stĺpik, stredová konzola, výplne tapacíru a plasty batožinového priestoru.

Čo sa týka liatych kolies, tých sa na aute vystriedalo tiež pekné množstvo. Honza začal od štrnásťpalcových kolies postupným a neustálym pridávaním na priemere a skúšaním rôznych designov, až sa dostal k aktuálnej veľkosti 8, J19 a dvojdielnemu modelu od BBS, ktorý inak automobilka Audi montuje na svoje športové modely. Sú obuté do rozmeru 215/35-19, vďaka ktorému Honza cestu po "schodoch do Brna, zvaných D1" doslova miluje.

vw golf 4 tuning rline tuning magazine

Keď sa ponoríme do motorového priestoru, nájdeme mimo upravených a ozdobených plastových krytov a množstva chrómu aj náznak výkonových úprav. Ladiť do extrémnych výkonov 8ventilový 1.6 je samozrejme úplný nezmysel, ale pár koní navyše a lepšie reakcie na pedál plynu sa vďaka rýchlejšiemu vyplachovaniu valcov vždy hodí. Okrem vzduchového filtra Green sú to tak predovšetkým na mieru zhotovené a ladené zvody od špecialistu na výfuky Jiřího Doupovca, ktoré na majú na konečnom výkone veľmi veľký podiel. A to vrátane nadväzujúceho výfuku, ktorý má koncovku od Chlumeckého Laityngu.

vw golf 4 tuning rline tuning magazine

Pre finále tohtoročného Tuning Cupu si Honza nachystal veľa zmien a tak sa do kompletného komaxitového laku obliekli obe nápravy, brzdiče, podbehy a krycie plechy brzdových kotúčov. Predná náprava mala už z predchádzajúcej doby 288mm kotúče z GTI, avšak pribudli silentbloky Powerflex, ktoré skutočne fungujú, rovnako ako nastaviteľný podvozok KW Variant 1.

vw golf 4 tuning rline tuning magazine

vw golf 4 tuning rline tuning magazine

vw golf 4 tuning rline tuning magazine

Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

PORSCHE CAYENNE CLR 558GT LUMMA DESIGN:
preview

Ako sa vám pozdáva tento zlatý Golf od tunera Honzu ?


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k tomuto najnovšiemu vydaniu časopisu TUNING MAGAZINE vám radi poskytneme aj my.

Viac informácií k možným úpravám áut značky Volkswagen vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

VOLKSWAGEN tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 32547x    hodnotenie: 51/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt