support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo chevrolet GeigerCars Z06 Bi-Turbo - divočina na štyroch kolesách logo chevrolet

GeigerCars Z06 Bi-Turbo - divočina na štyroch kolesách

18.Jun.2009
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Pod úderným zovňajškom sa skrýva ešte údernejšia technika. Motor bol prevŕtaný o 0,6l, do jeho blízkosti sa nasťahovala dvojica turbodúchadiel a výkon vyletel do závratných výšin. Maximum je 890 konských síl a 944 Nm, ktoré sa na rovinke ľahko premenia na „maximálku“ 354 km/h.

Ak mal niekto to šťastie a mohol riadiť posledný Chevrolet Corvette Z06, rozhodne by ho ani vo sne nenapadlo sťažovať sa na nedostatok výkonu. Veď táto americká ikona posielala z vidlicového osemvalca na zadnú nápravu celých 512 koní, ktoré ešte na dvojke menili pneumatiky v jednoduchý obláčik na modro sfarbeného dymu. Vodič v takýto okamih zažíval vážne výnimočné chvíle, keď celé jeho telo zaplavil adrenalín a pokožku mal plnú husacej kože, hoci bolo vonku aj tridsať stupňov. Ibaže vždy sa nájde niekto, nejaký šialenec, ktorý chce ešte viac. Takým človekom je napríklad Karl Geiger z rovnomennej firmy GeigerCars, ktorý sa rozhodol pustiť do diela.

V zásade existujú tri hlavné spôsoby ako docieliť zvýšeného výkonu. Prvým je úprava motor-managementu, ktorý sa zbaví továrňou nastavených hraníc a posunie svoju charakteristiku o kúsok ďalej. Druhým je náročnejšia hardwarová obmena za ušľachtilejšie materiály vo vnútri motora, medzi ktoré patrí napríklad leštenie sacích a výfukových kanálov, ostré vačky alebo pokojne kovaný kľukový hriadeľ. Poslednou možnosťou je inštalácia preplňovania, a to prostredníctvom turbodúchadla alebo kompresora, ktorého ozajstnou hardcore-odnožou je buď kombinácia oboch systémov alebo rovno ich zdvojenie.

Pán Geiger sa rozhodol využiť tú poslednú zmieňovanú možnosť, pričom ale nezabudol ani na prvú a druhú, ktoré sú prakticky jej neoddeliteľnou súčasťou. Objem motora LS7 tak vďaka úpravám bloku motora a hláv valcov vzrástol zo siedmich na 7,6 litra, pribudli titánové ventily a iné vačky, silnejšie vstreky a prakticky každá druhá súčiastka, ktorá vás len napadne, sa vymenila alebo sa dočkala nejakej úpravy. Toto všetko bolo potrebné, aby sa vedľa motora usadili dve výfukové turbodúchadlá využívajúce nové potrubie so športovými katalyzátormi. Na tieto zmeny zareagoval výkon rapídnym nárastom na 890 koní pri 6.100 rpm a ani krútiaci moment sa nenechal zahanbiť, čo svojimi 944 Nm pri 4.500 otáčkach za minútu len podčiarkuje. Najvyššia rýchlosť bola nameraná 354 km/h a presné čísla zrýchlenia nikto nerieši. Jednoducho je to „sakra“ rýchle, a hneď ako sa zadné kolesá prestanú pretáčať, je akcelerácia ešte drvivejšia.

Corvette Z06 GeigerCars
Pre každý prípad by si mala posádka asi podobné vystrájanie riadne premyslieť, pretože zadná náprava využíva priľnavosť 345 mm širokých pneumatík, ktorých zaobstarávacia cena nie je zrovna najmenšia. Podobne na tom budú 285 mm pneumatiky na prednej náprave. Geiger je v tomto smere trochu tajnostkár, takže si konkrétne sumy ponecháva pre seba a zhovorčivý nie je ani v súvislosti s dvanásťlúčovými diskami 10x19" a 12x20" OZ Racing. Nemalú sumu bude tiež stáť kompletne nový brzdový systém vybavený šesť a štvorpiestovými strmeňmi Stoptech zvierajúcimi drážkované kotúče 380x32 a 355x32 milimetrov. Na druhej strane bude mať pilot istotu, že sa mu s najväčšou pravdepodobnosťou podarí to takmer deväťstohlavé stádo ovládnuť. Ruku k dielu by v tomto smere mal priložiť aj nastaviteľný podvozok vlastnej výroby, ktorý umožňuje celkom až 16 druhov nastavenia tlmičov a stabilizátorov na oboch nápravách.

Nakoniec sa pozrime ešte na vzhľad. Ten je samozrejme podľa tradičných zvykov GeigerCars úderný a kontroverzný zároveň. Použitie kombinácie svetlozelenej s čiernou robí voz neprehliadnuteľným, ale predný nárazník spolu so žiabrami prešpikovanou kapotou a predovšetkým zadné čelo imitujúce Ferrari vyvoláva nejeden otáznik, či to bolo naozaj to najlepšie, čo mohli v GeigerCars vymyslieť. Žiabre sa dajú pochopiť, pretože majú svoje poslanie vo funkcii odvádzania tepla z motorového priestoru, ale ten zvyšok? No, preberte si to sami, pretože ako sa hovorí, proti gustu ...

Corvette Z06 GeigerCars

Corvette Z06 GeigerCars

Corvette Z06 GeigerCars

Chevrolet Corvette Z06 BiTurbo v úprave od GeigerCars:Wallpaper "GeigerCars Chevrolet Corvette Z06 BiTurbo" (pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Aký je váš názor na túto úpravu auta Chevrolet Corvette Z06 od Geiger Cars?Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy Geiger Cars, tak navštívte našu podstránku:

GEIGER CARS tuning


Viac informácií k možným úpravám áut značky Chevrolet vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

Chevrolet tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: Ing. Martina Englerová
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Wallpaper: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 7133x    hodnotenie: 10/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt