support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Turbíny najvyššej kvality - GARRETT® - nielen pre profesionálov

Turbíny najvyššej kvality - GARRETT® - nielen pre profesionálov

09.Dec.2005
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Dnes by sme vám chceli priniesť trošku technicky náročnejšiu tematiku, ktorú, tak dúfame, ocenia najmä tí, ktorým doteraz na našom webe trošku chýbala. Určite každý z nás už počul o turbe ako takom. Čo však to slovo znamená v automobiloch? Ako referenciu sme si pre tento článok vybrali jednu z najrenomovanejších značiek na svetovom trhu.

Začiatky nebývajú nikdy jednoduché. Mnohokrát vedie k úspechu strastiplná cesta plná prekážok, komplikácií a neprajníkov. Ani začiatky firmy Garrett neboli vôbec bez komplikácií.


Garrett- História - Súčasnosť


preview
Písal sa rok 1936, keď mladý Cliff Garrett sformoval okolo seba partičku, ktorá začala pracovať v priam bojových podmienkach. Pracovali v maličkej kancelárii v Los Angeles. Vďaka svojej húževnatosti a priebojnosti po sebe Cliff zanechal niečo, čo sa dá smelo nazvať dedičstvom v oblasti turbodúchadiel a všetkého s tým spojeného. Chuť do práce mu dávala aj podpora a finančná výpomoc od jeho priateľov ako Jack Northrop a Harry Wetzel. Rovnako aj pôžička 5.000 dolárov od banky bola dostatočnou finančnou injekciou. Všetko jeho snaženie viedlo k založeniu Garrett Corporation. Počet zamestnancov bol minimálny, teda jeden. Rovnako aj počet zákazok. Bola len jedna.

To boli začiatky a doba, keď začínali všetci. Dnes je však všetko ináč. Za dobu zhruba 70 rokov sa turbo-biznis ohromne rozmohol a dnes mu venuje pozornosť nejedna firma. Spoločnosť Garrett so svojimi 6.000 zamestnancami hrá významnú rolu v tomto odvetví „strojariny“. Dokonca je až taký vážny hráč, že ho možno považovať za lídra a akéhosi ťahúňa tohto turbo priemyslu v celosvetovom meradle.

Vďaka menám ako AiResearch, AlliedSignal, a Honeywell, Garrett si udržal svoju reputáciu vďaka pokrokovým technológiám, ktoré uplatňujú pri výrobe turbíniek generáciu za generáciou. Najznámejšími patentmi firmy sú turbá osadené zdvojenými guľôčkovými ložiskami, ktoré sú určené pre autá s vysokými výkonmi. Na demonštráciu kvality produktov Garrett je azda najlepším príkladom fakt, že po ich turbínkach siahajú mnohí sérioví výrobcovia preplňovaných motorov, ale aj najlepšie pretekárske tímy ako CART, World Rally, American Le Mans, 24 Hodinová Le Mans a iné...

V týchto dňoch firma Garrett pokračuje vo vývoji a návrhoch nových preplňovacích technológií za pomoci pokročilých elektronických systémov riadiacich prietok vzduchu pre širokospektrálne použitie. S produkciou 30.000 túrb denne sa zaraďuje medzi elitu. Je to taktiež dôkazom kvality, na ktorú sa oplatí spoľahnúť.

Schopnosti a testy firmy Garrett, ktoré vedu ku kvalite ich výrobkov:
 • OE Experience (OE skúsenosti): Inžinieri v Garrett-e úzko spolupracujú s vývojármi motorov sériových automobilov, aby vyvinuli presne odladené systémy na mieru.
 • Pioneering Design (Priekopnícky dizajn): Pokroky nadobudnuté skúmaním v laboratóriách Garrett-u umožnili „položenie základov“ pre systém preplňovania nazvaný cutting edge boosting technology (rezná hrana /čepeľ technológia preplňovania) pre zážihové aj vznetové agregáty. Rovnako predstavili novú technológiu AVNT túrb navrhnutých pre nové 4-taktné alebo Duramax motory.
 • Material Science (Veda o materiáloch): Aplikácia vhodných materiálov a ich chemické zloženie, vhodné kombinácie, vám zaručujú spoľahlivosť a odolnosť komponentov.
 • Multi-Discipline technology (technológie mnohých odvetví): Dedičstvo firmy Garrett v oblasti leteckého priemyslu a inžiniersky „cit“ aktívne podporujú nové možnosti náhľadu na problém a umožňujú aj iné technologické postupy pri návrhoch nových zariadení.
 • Engine Matching (Odlaďovanie komponentov pre daný motor): Úzka „spolupráca“ turbodúchadla a motora smeruje k zisku maximálneho výkonu agregátu pri zachovaní minimálnych nákladov.
GARRETT turbodúchadlá pre príslušné značky automobilov:
GARRETT sa prezentuje svojimi kvalitami na DRAG-RACE v USA:Prečo si vybrať Garrett?


Turbodúchadlo je zariadenie, na ktorého „postavenie“ je potrebná veľmi vysoká technologická úroveň výroby. Vyžaduje sa špičkový dizajn a neustály prísun kapitálu pre potrebný vývoj. Tieto prísne nároky dokážu „uniesť“ len najväčší a najznámejší svetový producenti, medzi ktorých Garrett určíte patrí.

Firma ako jedna z mála výrobcov podporuje OE kvalifikačné testy (OE experience), čo predstavuje spoluprácu s automobilkami, pre ktoré sú turbá priamo vyrábané a vyvíjané. Týmito testami sa výrobca chráni pred možnými komplikáciami, ktoré by mohli vzniknúť aplikáciou nesprávneho (neodladeného) turba. V neposlednom rade si treba uvedomiť, že produkty Garrett patria k úplnej špičke na trhu, takže kvalita a spoľahlivosť je prvotriedna.

Predtým, než sa turbínka dostane na pult predajne k spotrebiteľovi, podlieha mnohým testom kvality.

Skúšanie túrb na motoroch je základným testom životnosti. Každé turbo si poctivo „odpracuje“ svojich 1000 hodín v prevádzke v laboratóriách. Stávajú sa dokonca prípady, že motor „kľakne“ skôr, než otestujú turbínku.

Ďalšou skúškou kvality sú testy určené na „vychytanie múch“ turbodúchadiel. Turbá sú testované 500 hodín na špecifické namáhanie. Ak prežije turbínka tento test, máte istotu, že turbo je pevné a odolné.

Overenie kvality z hľadiska bezpečnosti je orientované na kompresorovú časť turba, kde sa nachádza vrtuľka. Pri určitých otáčkach má hriadeľ vrtuľky náchylnosť k praskaniu. Žiadna časť tejto turbínovej vrtuľky nemôže poškodiť svoje okolie, teda iné funkčné časti zariadenia. Je jasné, že tento test sa snaží odstrániť aj vady tohto charakteru.

Maximálne tolerancie, ktoré sú na ložiskách sú otestované na rotodynamometroch pri najvyšších otáčkach turba. Kontroluje sa pohyb hriadeľov, ktoré sú osadené ložiskami. Týmto testom sa vylučujú možné poruchy na ložiskách, tým sa zvyšuje aj životnosť produktov.

Ďalšie dôležité merania a testy sú napríklad kontrola všetkých tesnení, ďalej sú to testy orientované na prudké vypínanie túrb z plnej prevádzky (prudké ochladzovanie), aby sa vyhlo ich praskaniu, testy zamerané na veľkosť vibrácii, prípadne kritických otáčok hriadeľov a mnohé iné.

Je evidentné, že v Garrett-e nenechávajú nič na náhodu. Pomer cena a výkon pri ich výrobkoch je konkurencieschopná. Tak ak sa rozhodnete zakúpiť niektorý z výrobkov (napr. Turbo), môžete sa len voziť, a s kľudným svedomím si vychutnávať opojný pocit z jazdy, pretože máte jedno z najspoľahlivejších turbodúchadiel na svete.

PONUKA SORTIMENTU ZNAČKY GARRETT1. TURBOKITY „Garrett“

Začneme od „podlahy”. Pre Garrett ako najväčšieho producenta turbodúchadiel na svetovom trhu bolo len otázkou času, kým začnú skladať aj turbokity. Dnes majú v ponuke množstvo rôznych kitov pre širokú škálu áut ako Honda Civic, VW 2.0 8V, Honda Sportrax EX 400, Audi s motormi 1.8T a aj pre motorky ako Suzuki Hayabusa.

Taktiež množstvo iných výrobcov turbokitov využíva komponenty od Garrett-u.

Základným komponentom turbokitu je turbo. Ako už bolo spomenuté, rotačné časti turbínky sa krútia vďaka guľôčkovým ložiskám, ktoré sú umiestnené v púzdrach mazaných tenkým olejovým filmom. Tento film nielen maže, ale aj odstraňuje vibrácie a zvyšuje odolnosť a životnosť turba.

Svoje turbá v katalógoch majú označené ako Garrett GT serie. Rozdelené sú podľa veľkosti na malé, stredné, veľké.
 • Medzi malé patria GT 12GT 22. Sú vhodné špeciálne na inštalácie pre motocykle, a menšie športové automobily.
 • Stredné turbá sú zastúpené modelmi GT 25GT 35. Širokú škálu čapov, v ktorých sú uložené patentované guľôčkové ložiská, možno kombinovať s mnohými telesami túrb. Tým je dosiahnutá bohatá ponuka produktov stredných veľkostí. Výkonová škála je medzi 170 až 550 koňmi.
 • Veľké turbá GT 37GT 60. Najlepšie sa “cítia” na motoroch veľkých objemov aj výkonov. Pri týchto inštaláciách sa hojne využívajú aj prídavné zariadenia ako Wastegates alebo free-floating units, a tiež aj špeciálne veľkorozmerové guľôčkové ložiská s označením CHRA.

Značka Garrett® a ich turbokity, zopár ilustračných príkladov nájdete tu:

Turbo kit Garrett
Turbo kit Garrett
Turbo kit Garrett
Turbo kit Garrett
Turbo kit Garrett
Honda Civic 1996 až 2000
Honda Sportrax EX400, 99-
2.0l 8V Volkswagen Golf
Audi A4 a VW Passat 1,8T
Suzuki Hayabusa GSX 1300R
preview
preview
preview
preview
preview


2. INTERCOOLERY „Garrett“

Medzichladiče stlačeného vzduchu majú vo firme Garrett veľmi dlhú tradíciu a ich kvality už využil nejeden renomovaný výrobca. „Šróbujú“ ich na svoje najlepšie káry výrobcovia ako Mercedes Benz AMG, Saleen, FORD SVT, GM a McLaren.

Majú v ponuke vyhotovenia vzduch-vzduch pre bežnejšie aplikácie, ale pre hardcore úpravy ponúkajú intercoolery vzduch-voda. Spĺňajú najvyššie kvalitatívne nároky a sú konštruované tak, aby výmena tepla, resp. jeho odvod bol čo najlepší. Umožňuje im to ich konštrukcia a odolnosť voči vysokým tlakom. Základným stavebným materiálom sú spájkované hliníkové trubky.

Produktový katalóg motorových komponentov od firmy GARRETT (PDF dokument):

preview
download
[ 6,7 MB ]


3. WASTEGATES a BLOW-OFF VENTILY „Garrett“

Sú distributérmi TiAl wastegates a ventilov Blow-off.

Všetky Wastegates zariadenia sú skonštruované z nehrdzavejúcej ocele. Teleso regulátora je tvorené hliníkovými plechmi obrobenými CNC frézami tak, aby bol optimálny pomer regulácie a ventilácie 2.2:1, čím je zabezpečený maximálny možný prietok. Komponenty Wastegate-u sú tiež odolné voči vysokým teplotám a taktiež odolávajú voči oxidácii vďaka kvalitným zliatinám na báze hliníka.

Konštrukcia TiAl Blow-off ventilov vychádza z dlhodobého skúmania a testovania. Ventil o priemere 50mm je nevyhnutným komponentom pre všetky preplňované motory, kde pôsobí ako poistný ventil preplňovania. Toto špeciálne titán-hliníkové zloženie ventilov zlepšuje ich nábeh, teda rýchlejšiu reakciu, a tiež zmierňujú deformačné vplyvy, ktoré vznikajú počas kompresie. Teleso ventilu je tiež obrobené CNC technológiami, a možno ich dostať vo viacerých farebných vyhotoveniach.


Aktuálne ceny a možnosti aplikácie motorových komponentov od firmy GARRETT vám dodáme na dopyt.Produkty od firmy Garrett si môžete kúpiť a nechať namontovať aj u niektorých našich partnerov po celom území Slovenska:

ZOZNAM DÍLEROV


Pevne veríme, že sa tieto špičkové motorové komponenty budú páčiť všetkým entuziastom a fanúšikom takéhoto tuningu. Dodacie lehoty na produkty GARRETT sa pohybujú okolo 14 až 20 dní odo dňa objednávky, pokiaľ tieto nie sú na sklade alebo vyrobené. Pri špeciálnych objednávkach a výrobkoch na zákazku sa dodacie lehoty určujú osobitne. Na všetky tieto výrobky poskytujeme plnú záruku (24 mesiacov). Pri týchto výrobkoch sa jedná definitívne o veľmi náročné aplikácie, preto vám odporúčame zveriť montáž špecializovaným a skúseným firmám, ktorých je na Slovensku zaiste dosť.


O TURBODÚCHADLÁCH VŠEOBECNE


Určite každý z nás už počul o turbe ako takom. Čo však to slovo znamená v automobiloch? Viac sa dočítate tiež v tomto článku.

Turbodúchadlo je točivý stroj, ktorý pre svoj pohon využíva energiu obsiahnutú vo výfukových plynoch. Týmto dochádza k zlepšeniu energetickej bilancie spaľovacieho motora, zvýšeniu termickej účinnosti a zníženiu špecifickej spotreby paliva. U automobilových motorov ešte dochádza k zlepšeniu momentovej charakteristiky motorov a tým aj pružnosti motorov. Výsledkom je zlepšenie jazdných vlastností vozidla.

Turbodúchadlo sa skladá z troch hlavných častí:

 • Kompresná ( sacia ) časť – slúži k nasávaniu čerstvého vzduchu, stlačeniu a jeho dodávke do spaľovacieho priestoru.
 • Ložisková – zabezpečuje uloženie, chladenie a mazanie rotujúcich častí
 • Turbínová ( výfuková ) – zabezpečuje náhon turbodúchadla

Tu vám prikladáme grafickú ukážku s prierezom samotného turba s popismi:

preview

Inštalácia turbodúchadiel

Plniace turbodúchadlá ( TD ) sú určené výhradne pre použitie na spaľovacích motoroch. Vzhľadom na to, že spaľovací motor vybavený TD tvorí pneumatickú väzbu motor – TD, ktorých funkcie sú citlivo zladené, je možné daný typ TD montovať len na motor, ku ktorému bolo určené.

Pred montážou je nutné vykonať nasledovné úkony: TD sa pripája na výfukové potrubie motora za vstupnú prírubu turbínovej skrine. Pri inštalácií TD dodržujte odchýlku odvodu a prívodu oleja od zvislej osi + 15 stupňov. Potrubie prívodu a odvodu oleja do ložiskovej skrine nesmie byť deformované ani inak modifikované. Konštrukcia prívodu a odvodu oleja do/z ložiskovej skrine je výrobcom motora realizovaná tak, že splňuje technicko – preberacie podmienky uzavierané medzi výrobcom turbodúchadla a výrobcom motora, a teda zaisťuje správnu funkciu mazania TD.

Je nutné prekontrolovať prepojovacie príruby, kvalitu upevňovacích skrutiek. V prípade poškodenia vymeniť.

Previesť kontrolu vzduchového filtra. Pri nízkom počte najazdených kilometrov je možné vzduchový filter použiť opätovne. V prípade znečistenia alebo akéhokoľvek poškodenia vymeniť.

Prekontrolovať neporušenosť tesnení na prírubách mazacieho oleja, ich správne nasadenie. V žiadnom prípade nepoužívať tesniace tmely. Môže dôjsť k zatekaniu tmelu do mazacej sústavy alebo k priškrteniu odvodu oleja.

Je nutné vykonať výmenu mazacieho oleja v motore a výmenu olejového filtra.

Pred inštaláciou turbodúchadla na motor je nutné skontrolovať, či sú všetky potrubia čisté a nie sú v nich žiadne telesá. Pred osadením turbodúchadla na motor je nutné ložiskovú skriňu zaolejovať dostatočným množstvom čistého oleja.

Pri namontovaní turbodúchadla a prvom naštartovaní motora je nutné vykonať kontrolu tesnosti všetkých spojov sacej, mazacej a výtlačnej sústavy.

Najčastejšie závady

poskodenie_kompresoroveho_kolesa
Kompresorové koleso a rotor poškodený vstupom cudzieho telesa.

Príčiny poškodenia kompresorového kolesa:

Pri montáži došlo k „zabudnutiu“ cudzieho telesa v sacom potrubí. Môže dôjsť k uvoľneniu sacej hadice medzi filtrom a turbodúchadlom a nasávaniu nečistôt. V niektorých prípadoch pri silnom znečistení filtra dôjde k jeho deštrukcií a častice filtra vniknú do sacieho priestoru kompresorového kolesa...


priciny_poskodenia_rotoru
Príčiny poškodenia rotoru:

Pri montáži došlo k „zabudnutiu“ cudzieho telesa v sacom potrubí. Môže dôjsť k uvoľneniu sacej hadice medzi filtrom a turbodúchadlom a nasávaniu nečistôt. V niektorých prípadoch pri silnom znečistení filtra dôjde k jeho deštrukcií a častice filtra vniknú do sacieho priestoru kompresorového kolesa...


pouzitie_tesniaceho_tmelu
Použitie tesniaceho tmelu na prírubách odvodu a prívodu oleja je prísne zakázané!

Pri použití na vstupe mazacieho oleja dôjde k zatečeniu do ložiskovej skrine, k zapchaniu mazacieho kanálu.


karbonizacia_na_tesniacej_sustave
Pri použití na výstupe mazacieho oleja dôjde k zo škrteniu odvodu oleja. Dochádza k zaplavovaniu ložiskovej skrine olejom nad prípustnú medzu. Dôsledkom toho je prienik oleja do výfukového a sacieho traktu turbodúchadla či k zvýšenej karbonizácií na tesniacej sústave turbíny.


Turbodúchadlá sú vysokootáčkové stroje. I veľmi malé nečistoty vo veľkom množstve pôsobia pri vysokých otáčkach ako veľmi silné abrazivo.

Radiálne ložiská a rotor poškodený nečistotami v oleji:

preview
previewPo jazde pri vysokom zaťažení ( rýchla jazda, dlhé stúpanie ) došlo k odstaveniu vozidla a k okamžitému vypnutiu motora. Olej ktorý pri bežiacom motore cirkuluje sa zastavil a vplyvom tepelnej zotrvačnosti došlo k jeho napečeniu na rotačné časti.

Radiálne ložisko a rotor poškodený napečeným karbónom:

preview
previewPoznáte výrobky značky GARRETT? Aká je ich kvalita a imidž? Hlasujte, nech vieme aj vašu mienku:Ak sa chcete o firme GARRETT dozvedieť ešte viac, a ovládate cudzie jazyky, tak mrknite aj na stránky výrobcu:

GARRETT


Viac informácii k tejto novinke, aktuálnym cenám a aplikáciam výrobkov od firmy GARETT vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Andrej Špánik
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Peter Kuttner

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 28801x    hodnotenie: 173/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt