support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo bmw G-Power BMW M5 Hurricane logo bmw

G-Power M3 Tornado - mohutný vír pod kapotou !

17.Jun.2009
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Majitelia poslednej generácie BMW M3 by sa zase mali mať na pozore. Audi RS4 sa síce už pár rokov nevyrába, Mercedes C63 AMG hrá tiež tak trochu inú ligu a Lexus IS-F v podstate do nášho porovnania vôbec nezapadá, čo znamená, že napokon najväčšie nebezpečenstvo im hrozí práve z ich vlastných radov. Počínajúc okamžikom, kedy G-Power predstavil svetu svoj systém preplňovania vidlicového osemvalca dvíhajúci jeho výkon takmer o štvrtinu, už nebude svet tak jednoduchý ako predtým. Neostáva teda nič iné len dúfať, že nemalú investíciu si nebude môcť dovoliť každý druhý nadšenec.

Zatiaľ čo v prípade sériového štvorlitra výkon pozvoľna narastá, u preplňovaného agregátu od G-Power je tomu úplne inak. Motor sa až na jemný šelest kompresora do troch tisíc otáčok výraznejšie neprejavuje, avšak od tejto hranice je všetko inak. Krivka krútiaceho momentu narastá s dvojitým odhodlaním, aby v piatich tisíckach dosiahla 120% pôvodnej hodnoty alebo 480Nm. Len čo začne krivka krútiaceho momentu klesať, odhodlane ju zastúpi rastúca krivka výkonu zakončená číslovkou 500k. Čisto pre porovnanie to znamená, že čas potrebný k akcelerácii z 0 na 200 km/h je 13,5 sekúnd, čo je o 2,3 sekundy lepšie ako u sériového M3 modelu. Nemusí sa to zdať veľa, ale ten nárast výkonu a krútiaceho momentu sa jednoducho spochybniť nedá a navyše akcelerácia nie je vždy tak rozhodujúca ako pružnosť.

Ako je v prípade tohto renomovaného nemeckého špecialistu zvykom, za vyššími výkonmi sa vydal cestou preplňovania prostredníctvom kompresora ASA T1-518, ktorý sa spolu s motorom vytáča až do červeného poľa v 8300 ot./min. Kompresor ako taký našiel miesto v pravom dolnom kvadrante motorového priestoru a na jednej fotke krásne vidieť, čo všetko je potrebné pre jeho inštaláciu a plnohodnotnú funkčnosť. Či je toho veľa alebo málo a hlavne ako ťažké je to na výmenu, necháme posúdiť každého z vás, ale ruku na srdce, bez odborného dozoru by nebolo vhodné sa do toho veľmi púšťať. Ešte malá perlička - rovnaký kompresor používa aj Alpina vo svojom závodnom špeciáli B6 GT3.

Spolu s preplňovaním pod kapotou úzko súvisí aj modifikácia výfukového potrubia. Za prvé preto, aby mal motor ešte viac jadrovejší zvuk a za druhé kvôli tomu, aby sa mu ľahšie vydychovalo. G-Power to vzal pekne od základu a siahol po titáne.

G-Power BMW M3 tornado
Štvorica koncoviek výfuku s priemerom 83 milimetrov tak nielen fajnovo znie, fajnovo vyzerá, ale hlavne je výfuk o citeľných 14,5kg ľahší než ten sériový. Ľahšie by tiež mali byť dvadsaťpalcové disky Silverstone Diamond so zdvojenými konkávnymi lúčmi obuté do pneumatík Michelin 255/30 a 295/25, schopné zniesť až 320 km/h. Na fotkách kolesá perfektne ladia s farbou karosérie, ale vďaka ich univerzálnemu vzhľadu budú pekne vyzerať aj na čiernom, červenom alebo bielom voze.

V interiéri sa usídlili doplnky všetkého druhu a prakticky na všetkých možných miestach. Karbónové lišty obklopili prakticky celý kokpit, hliníkové pedále rozjasnili priestor pod palubnou doskou a nový podklad budíka s rýchlomerom ociachovaným až do 360 km/h zase zviditeľnil „kaplnku“ pred vodičom. Podobne ako u každého iného úpravcu sa nekladú medze prianiam zákazníka a čo je schopný zaplatiť, to aj dostane, aj keby to mal byť najväčší gýč. V prípade G-Power M3 Tornado sa ale určite väčšina z nich uspokojí s prezentovanými doplnkami a malou plaketkou s číslom.

G-Power BMW M3 tornado

G-Power BMW M3 tornado

G-Power BMW M3 tornadoFotogaléria G-Power G4 BMW M3 Tornado:


Čo si myslíte o úprave auta BMW M3 s označením ´Tornado´ od firmy G-power?Ak sa chcete dozvedieť o ďalších úpravách od firmy G-Power, tak sa mrknite aj na naše podstránky:

G-POWER TUNING


Viac informácií k možným úpravám áut značky BMW vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

BMW tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Ing. Martina Englerová
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 6386x    hodnotenie: 24/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt