support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo f1 FORMULA1 2014 - zaujímavosti a novinky z F1 logo f1

FORMULA1 2014 - zaujímavosti a novinky z F1

16.Dec.2013
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Jeden z najsledovanejších pretekárskych seriálov už čoskoro vstúpi do novej sezóny a v tejto súvislosti sme si pre vás pripravili článok so zaujímavosťami o F1, ktoré ste možno doteraz ani nevedeli. Keďže sme na prahu sezóny 2014, povenujeme sa aj predpokladaným novinkám, ktoré nás v rámci nej čakajú.

Nová sezóna F1 prináša nové technické požiadavky pre monoposty a nové pravidlá


Monoposty F1 sú fascinujúce stroje, ktoré sa postupom rokov veľmi rýchlo menili. Nové pravidlá a požiadavky, zlepšovanie aerodynamiky a tlaky na väčšiu energetickú úspornosť výrazne pretvárali vizuálnu ale aj funkčnú stránku týchto pretekárskych strojov. Zmeny prináša aj sezóna 2014, kedy začne platiť nový rozpočtový strop pre tímy a zmení sa aj spôsob udeľovania trestov a číslovanie jazdcov. Napríklad, za menej závažné porušenie pravidiel budú pretekári dostávať 5-sekundovú penalizáciu.

Upravený bol tiež systém bodovania pre tímy a konštruktérov, ktorého cieľom je celú sériu ešte viac zatraktívniť. V praxi to bude fungovať tak, že za posledné preteky budú môcť tímy a konštruktéri získať dvojnásobný počet bodov. Celá séria tak má byť napínavejšia a na poslednej veľkej cene tak môže dôjsť k nečakaným zmenám celkového rebríčka. Práve táto zmena vyvolala zo strany fanúšikov F1 vlnu kritiky, s uplatňovaním nového spôsobu bodovania sa však už definitívne počíta.

Vonku je už aj predbežná podoba kalendára na novú sezónu, kde sú uvedené tri nové okruhy. Veľká cena sa v novej sezóne bude konať aj v ruskom Soči, USA a našincov určite poteší, že v kalendári je zaradený aj rakúsky Red Bull Ring. Nová sezóna by mala odštartovať Veľkou cenou Austrálie v polovici novembra. Vyvrcholenie sezóny je naplánované na koniec novembra Veľkou cenou Brazílie. Kalendár ale zatiaľ nie je vo finálnej podobe, tešiť sa však môžeme na 22 podujatí.

Samostatnou kategóriou sú jednotlivé monoposty. Z techniky je najväčšou zmenou zavedenie 1.6-litrových turbom prepĺňaných šesťvalcov, ktoré budú zvládať extrémne otáčky.

Zaujímavosti o monopostoch F1, ktoré ste možno nevedeli


Jednou zo zaujímavostí je fakt, že monopost F1 pozostáva z približne 80 000 dielov, ktoré musia byť zhotovené a zmontované absolútne presne. Motory týchto špeciálov nie sú stavané na extra dlhú životnosť, bez technických zásahov vydržia tak približne 2 hodiny jazdy. Inak to nie je ani s ostatnými technickými komponentmi, ktoré sú vyvinuté čisto pre účely pretekania. Napríklad také brzdy sa musia popasovať s prehrievaním až cez 1 000°C, práve preto sú vyrobené z najkvalitnejších kompozitov.

Samotný monopost má viac než 100 rôznych senzorov a ukrýva sa v ňom viac než kilometer káblov. Zrýchlenie monopostu z 0 na 100 km/h a následné zastavenie zvládne v priebehu iba štyroch sekúnd. Hmotnosť je regulovaná pravidlami, v súčasnosti je minimálna povolená hmotnosť 690 kg. Po každých pretekoch sa vozidlo dôkladne kontroluje, jeho jednotlivé komponenty sa rozoberajú, prípadne nahrádzajú novými. Špeciálne pneumatiky monopostov majú pomerne „nízku životnosť“, len okolo 120 km.

Do nádrže monopostu sa dá tankovať 12 litrov paliva za sekundu. Len pre porovnanie, úplné natankovanie nádrže bežného auta by vám takýmto tempom zabralo tak 4 až 5 sekúnd.

formula f1 2014

formula f1 2014

formula f1 2014

Vízia v podobe prototypu na platforme grafického vyzobrazenia 3D - blízka a možno aj ďaleká budúcnoť, ako snáď bude vyzerať F1 monopost :-)

formula f1 2014

Ako hodnotíte pripravované zmeny na rok 2014 v seriáli F1 ? Nech sa páči, hlasujte tu:Ďalšie zaujímavé články z tejto kategórie nájdete tu:

ZÁVODY, RELY a PRETEKY


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky: Slavomír Majerník
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 3402x    hodnotenie: 4/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt